Sipilän talouspolitiikka puree...

Tänään tulosvaroituksen antanut lihayhtiö Atria uskoo liikevaihdon polkevan paikallaan ja liikevoiton heikkenevän.

Elintarvikeyhtiö Atria laskee kuluvan vuoden ennustettaan liikevaihdolle ja -voitolle juuri toisen vuosineljänneksen tuloskauden käynnistyttyä.

Yhtiö ennustaa konsernin koko vuoden liikevoiton jäävän alhaisemmaksi kuin vuoden 2017 liikevoiton.

Kiittäkäämme Juha Sipilää ja hänen talouspolitiikkaansa.
22234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Jos olisi ollut osaavampi hallitus, kuinkahan paljon enemmän se olisi saanut hyödynnettyä maailmanlaajuista talousnousua Suomen hyödyksi kuin Sipilän hallitus? Sipilän hallitus ei onnistunut kuin tilastoja kaunistelemaan kikkailuillaan.

Äänestä

Kiittäkää Suomalaisia työtätekeviä ja eläkeläisiä, että vihdoin tajusivat mistä kepun kyykyttäjät ammentaa rahansa köyhien ja työtätekevien kuritukseen.
On hienoa, että Atrian ja Valion tulos on romahtanut Sipilän hallituksen toiminen johdosta ja samaan aikaan maahan on noussut uutta elintarviketeollisuutta.
On hienoa, että mm. Lidil on jättänyt kepulaisten osuuskuntien tuotteet kokonaan pois valikoimistaan ja näin ollen avaa uusille yrittäjille markkinoita.
Pellervolaiset osuuskunnat jotka ovat kepurahoituksen taustalla johon lukeutuu Valio, Atria ja S-ryhmä.
Välttämällä näiden palveluita ja tuotteita viet kepulaisilta lahtareilta pois syömähampaat joille ne koettavat kurjistaa suomen huono-osaisia ja työtätekeviä.

Äänestä
  • Paljon helpompi vaihtoehto vasuri on se että muutat maasta.
    Jos Suomi ei kelpaa, niin miksi vikiset ja roikut väkisin täällä.

    Allegroja lähtee joka päivä.

    Äänestä

  • Ilmainenrahakohimottaa kirjoitti:

    Paljon helpompi vaihtoehto vasuri on se että muutat maasta.
    Jos Suomi ei kelpaa, niin miksi vikiset ja roikut väkisin täällä.

    Allegroja lähtee joka päivä.

    Vai sillälailla? Että muuta maasta? Ja seuraava vaihe on vissiin, että viedään väkisellä? Oletko hullukosolan jälkeläisiä peräti?

    Äänestä

  • paluukolkeetluvulleko kirjoitti:

    Vai sillälailla? Että muuta maasta? Ja seuraava vaihe on vissiin, että viedään väkisellä? Oletko hullukosolan jälkeläisiä peräti?

    No miksi haluat roikkua Suomessa jos Suomi on niin paska maa. Sitähän te vasurit jankutatte koko ajan.

    Äänestä

  • Paskanmaanasukki kirjoitti:

    No miksi haluat roikkua Suomessa jos Suomi on niin paska maa. Sitähän te vasurit jankutatte koko ajan.

    Haluan omalta osaltani kehittää Suomea. Pois lestakepulaisuudesta. Takaisin hyvinvointivaltion suuntaan. Äänestän siis aina kepua vastaan. En halua lestakepulaisuuden pääsevän jyräämään lopullisesti Suomea.

    Äänestä

No kysehän on vasemmiston laajamittaisesta kehityksen vastustamisesta ja suoranaisesta sabotoinnista.

Kiurukin harrastaa vessa-sosialismi ja yrittää pysäyttää kaiken.

Ja nyt vasurit ylvästelevät saavutuksillaan.
Jee, Suomi nurin ja kommarit valtaan!!!

Äänestä

Kiittäkää köyhät minua vuokrankorotuksista. Uskokaa pois teidän ainoa tehtävä on lihottaa minua ja kavereita. Kai huomasitte uutiset rakennusalan kassan epäselvyksitä. Toverit siellä vetävät välistä.

Äänestä
  • Oletko nuorisosäätiössä päättämässä?

    Äänestä

Niin ketkäs niitä lakkoja tekevät ja pysäyttävät suomen viennin?

Äänestä

Vasemmistohan elää kurjuudesta, köyhyydestä ja tyhmyydestä.
Noilla se vasemmisto kerää vaalikarjansa.
Voivat sitten valehdella, että kaikki on muiden syytä.
Talouden nousu tuhoaa tämän ja siksi vasurit vastustavat Sipilää.

Äänestä

Suomen kansa ei halua vasemmisto-hallituksia, miksiköhän?

Äänestä

Kommarit ovat eläneet jakamistaloudessa jossa joku muu maksaa heidän töppäykset.

Vastuunottoon heistä ei ole.

Äänestä

OMX 10044 !

Kiittäkäämme Juha Sipilää ja hänen talouspolitiikkaansa.

Vasurien onkin tuskallisen vaikeaa hyväksyä tätä.

Syökääs ressukat makkaraa niin Atriakin nousee !!!

Äänestä
  • Häpeä veroloinen, joka ryyppäät ja elät veroillani?

    Äänestä

Vaikka Suomessakin talous on noussut, se ei ole heijastunut kepun kannatukseen positiivisesti (kepun kannalta). Tämä johtunee siitä, että kansalaiset ymmärtävät, ettei Sipilä sitä taloutta ole nostanut. Toisekseen Sipilän jatkuvat nokkakolarit perustuslain kanssa ovat varmaan nakertaneet luottamusta kepuun samoin kuin selkeä osaamattomuus politiikassa myös neuvottelukyvyn puutteena ja täysin asiattomana puuttumisena esim. tiedotusvälineiden toimintaan. Herkkänahkaisuus ja ylimielisyys ei sovi pääministerille.

Äänestä
  • Vakuutuskuorilla tapahtuva veronkierto ei myöskään Sipilän osakkeita nosta.

    Äänestä

Jos kuka niin Kepulaiset joutaa viedä sinne mitä ihannoivat. Joks saatanan marjatilalle on raahattu satapäin Venäläisiä orjatyövoimaksi.
Täällä nämä IKL:n jälkeläiset hekumoi kyydityksillä, mitäpä jos tälläkertaa kyyditäänkin kepulaiset pois maasta.
Saatanan yhteiskunnan loiset ei elä päivääkään ilman veronmaksajien tukia ja sitten ollaan niin saatanan isäntää. Sen suurempaa kommunistiä olekkaan kun nykypäivän maanviljelijät, ne meinaa sosialisoida ihan kaiken mutta loppu tuloo seuraavissa vaaleissa. Loppuu kesantopelloille tukien saaminen kun joutuvat joka saatan tilkulla viljelemään öljykasveja ja tuotteet menee ilmatteeks Nesteelle biodiesel tuotantoon.

Äänestä

Nousu taittumasss.Miksi Sipilä ei kerro ansiokseen?

Äänestä
  • Ei kuulu keputapoihin...

    Äänestä

  • Santeri_Alkio kirjoitti:

    Ei kuulu keputapoihin...

    Varmaan taittuminen vasuhen vika .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kiitos.keskusta kirjoitti:

Tänään tulosvaroituksen antanut lihayhtiö Atria uskoo liikevaihdon polkevan paikallaan ja liikevoiton heikkenevän.

Elintarvikeyhtiö Atria laskee kuluvan vuoden ennustettaan liikevaihdolle ja -voitolle juuri toisen vuosineljänneksen tuloskauden käynnistyttyä.

Yhtiö ennustaa konsernin koko vuoden liikevoiton jäävän alhaisemmaksi kuin vuoden 2017 liikevoiton.

Kiittäkäämme Juha Sipilää ja hänen talouspolitiikkaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu