Miksi pohjalaiset aina mainostavat olevansa muita tummempia?
Itse olen nähnyt paljonkin väkeä suomesta ja voin sanoa ettei Pohjanmaalla sen tummempaa väkeä asu.
Jotenkin tuntuu että jos pohjalainen on promillenkin kantasuomalaista tummempi, niin heti ruvetaan kuvittelemaan olevansa Napoleonin jälkeläisiä. Miksi?
Itse olen nähnyt paljonkin väkeä suomesta ja voin sanoa ettei Pohjanmaalla sen tummempaa väkeä asu.
Jotenkin tuntuu että jos pohjalainen on promillenkin kantasuomalaista tummempi, niin heti ruvetaan kuvittelemaan olevansa Napoleonin jälkeläisiä. Miksi?
Vastaukset 42
Vanhimmat
lapualaaset+on+ainakin+kalkkilaivan+kapteeneita+ja+melkeen+kaikki+seinäjokisekki+josei+manneja+lasketa+eli+30%+väestöstä
En oo ikinä tollasta väitettä kuullu.
Aloittaja voisi selventää missä tuollaista on väitetty? Ikinä kuullut moista toki täällä monenlaista ihmistä asuu ja elää
Ikänä oo kuullu tuollaasta ...taisit keksiä itte..
Manneja on joillakin paikkakunnilla lähes enemmän kuin perusvaaleita. Johtuisko tuosta?
Ihmetyttänyt esim. närpiöläisten tummuus oliko esihistorialliset ruotsalaiset tummia
Itse asiassa on saatu tietoa että muinaiset viikingit tosiaan oli tummempia vain "maatiaiset" oli vaaleita
Kohta alkaa Kauhavalta tulemaan missejä kuin liukuhihnalta, jahka jaksetaan odotella parikymmentä vuotta. Sitten on kehuihin aihetta. 😻
Meinaatko että pennuistas tulis missejä ? No, eihän ne missitkään ole aina niitä "penaalin terävimpiä kynijä".
Kyrönmaalla Napuan taistelun jälkeisiä äpäröitä
Ainakin jossain genealogia sivustolla uhottiin ja ihmeteltiin jotain tyhjänpäiväistä tummuutta. Totuuden vuoksi voi sanoa, että tummia ihmisiä asuu ihan kaikkialla. Se on geeneissä meillä jokaisella. Asiasta nostetaan näemmä numero ainoastaan pohjanmaalla.
Tyypin täytyy olla jotenkin sekaases tilas
Ei pohjanmaa missään umpios ole ollu koskaan tummimpia löytyy ruotsalaisalueilta
Tuo pitää kyllä paikkansa, että muualla Suomessa asioista ei tehdä niin suurta numeroa, mitä Etelä-Pohjanmaalla. Täällä meillähän joka pienimmästäkin asiasta tehdään heti numero, Ilkka-lehdessä hehkutetaan harvase viikko olemattomia asioita Euroopan tai Maailman suurimmaksi, ainoaksi, tai ensimmäiseksi.
Esimerkkinä nyt vaikka viime talvelta se "Suomen ensimmäinen ja ainoa" uuden innovaation luistelurata joka oli tehty eteläpohjalaisen yleisurheilukentän juoksuradalle. Ei jutun tekijä hoksannut kuitenkaan, että Helsingissä, Turussa ja Tampereella näitä yu-ratojen päälle jäädytettyjä luistinratoja on ollut jo 80-luvulta lähtien.
Tuo kyllä tosi. En tiedä mistä tuo ihme uho johtuu. Onko siellä Pohjanmaalla ollut joskus joku opettajakunta, joka korostanut pohjalaisuutta ja kuinka "ainutlaatuista" se on?
"lapualaaset on ainakin kalkkilaivan kapteeneita ja melkeen kaikki seinäjokisekki"
Mutta nei ookkaa komeeta. Se tummempi kansanosa vaan on komeeta.
Nurmoos on lyhkääsiä kuulemma jäänyt niitä lappalaisia
Se johtuu siittä ko serkut teköö lapsia keskenään.
Toisella vanhemmistani tummuus toiselta vanhemmaltaan joka pohjalaissyntyjä. Pohjalaiset ovat keskimäärin vaaleita ja sinisilmäisiä, mutta toisinaan heillä pompahtaa tummia lapsia joilla on Välimeren kansojen kaltaista ulkonäköä. Dna vertailu omaan osoitti, että suomalaisuudesta poikkeavaa tummuutta antavaa geeniä tulisi Iberiasta (Espanja, Portugal) parin prosentin verran ja prosentin luokkaa Nepalin paikkeilta tällä toisella vanhemmalla. Löytyyköös muita pohjalaisia jotka selvittäneet tätä aihetta dna:n avulla koska muutoinhan se ei selviä.
laukkuryssät , ei saa unohtaa
Nekään ei ollu ryssiä vaan suomensukuisia rajan takaa
Kaahajojella luimma 5 pros. saapuvilla olevista manneja, eli 650 kappaletta. Ainakin prisentuaalissti suurin mannepitäjä, ehkä 5-6 pros Suomen manneista siellä
etelä-pohjalaiset kukkopojat nyt uhoo joka asiasta joka päivä,se on osa niiden imagoa. naisten yli 20v luontaista väriä ei tiedä kun paklataan ja hajustetaan niin vahvasti...ehdottomasti suomen huonoimalla itsetunnolla varustettu lääni
kävis suihkuis muutenkin kun tansseihin mennes juhannuksena
suomen pitkäottaasin porukka,muttei sinne järki oo tarttunu,takuaminen vaan
sauna ja saippua auttaa monasti kun turvenevalta tuloo...ei oo niin tumma ennen kun menöö paariin huutamahan
Porin seudulla ovat tummimmat (rumimmat) askukkaat Suomessa.
Pohjois-Savossa ja Pohjois-ja Etelä -Karjalan alueella asuvat taas ovat yleensä vaaleahiuksisia ja muutoinkin kauniinpia kuin muuualla Suomessa.
kyllä suomenruotsalaiset taitaa olla vaaleimpia ja sivistyneimpiä jos totta puhutaan. niitä löytyy pitkin rannikkoa porvoosta kun tullaan ylös päin...toki se on paha asia näin peltojen keskellä kasvaneille rasvakourille
Kyllä närpeksessä on tummakulmaisia
Täällä aina luullaan asioita. Kun ei ole tietoa. Uhoaminen tiivistyy porukassa.
katos+seinäjoki+rupee+olee+jo+aikin+50%+siitetty+osittain+ravikansalla..pikkutytötkin+ottaa+jonkun+semi+semmosen+jolla+on+mc+laren+takki,feikki+kello,lakeeri+kengät+ja+pätkällä+haettu+c-mese...illalla+jo+pulisogit+tärisee+pedissä+ja+uutta+etelä-pohjanmaan+ruskeaa+tulee
Taitaa syynä olla se, että Suomesta aikoinaan Siperiaan karkotettiin eniten kantasuomalaisia miehiä. Elinympäristö siellä on vaikuttanut paluumuuttajien elämäntapoihin, mikä näkyy yhä esimerkiksi eepeen liikennekäyttäytymisessä. Mustunut mieli näkyy myös ulospäin. Isoiso..isien habitus tummunut Siperian perukoilla. Täytyy olla dominoiva geeni, kun edelleen näkyy jälkeläisissä ja heidän asenteissaan.
Ilkassa oli juttua tästä. Eniten Siperiaan karkotettiin pohjalaisia.
ainahan täällä on kännipäissään keskenään tapeltu,ja toisiaan tapettu.samoin mustasukkasuus tappoja....pakko niitä oli jo rahdata välillä siperiaan
tsaarin ohranat oli aina kimpussa ne halusi kuskata Sibirijaaaan
Sitä ennen tämä roskasakki oli käyny rällästämässä eteläsuomessa. Sieltä karkotettu takaisin omille konnuilleen josta passitettu Siperiaan.
Sukujuureni ovat aika pitkälti Etelä-Pohjanmaalta ja joku haara Vaasan läheltä ruotsinkielisiltä seuduilta.
Olen tosi tumma, kuten lapseni toinen vanhempikin, jonka suku samoilta alueilta, mutta emme kuitenkaan ole sukua keskenään (paitsi ehkä samoin, kuin kuka tahansa voi olla sukua, kun tarpeeksi kauas ihmiskunnan alkupäiviin asti tutkittaisiin).
Lapsestamme taas tuli sinisilmäinen ja melkoisen vaaleahiuksinen.
Epäilisin, että joskus viikinkiajan loppupuoliskolla ja sen jälkeen, kun koko Pohjanmaan rannikolle muutti paljon porukkaa ruotsista, niin sitä kautta on tullut tummuutta myös.
Aika monilla pohjalaisilla on ruotsalaisten geenejä, joka ilmenee, kun nykyään moni täältäkin tekee DNA kartoituksia itsestään.
Se, että puhuu suomea tai ruotsia ei merkitse täällä välttämättä genetiikassa yhtään mitään. Joku täysin suomenkielinen eteläpohjalaanen voi olla enemmän ruotsalaisia geenejä kantava, kuin täys ummikko rantaruottalainen ja toisinpäin.
Kieli ja geenit eivät ole menneet käsi kädessä.
No ruotsalaisetkaan ei käsitykseni mukaan olleet aikoinaan kovin tummia, mutta voin olla vain mielikuvan varassa tässä.
Viikingit olivat kuulemma tummenpia, kuin tavis svedut.
Nykyäänhän Ruotsi tummuu maahanmuuton seurauksena.
Olisi mielenkiintoista nähdä muutaman sadan vuoden päähän, että miltä perus vaasalainen näyttää silloin, kun nykyäänhän siellä joka toinen vastaantulija keskustassa on somali tai lähi-idän tyyppi.
Väistämättähän nämä sekoittuu pikkuhiljaa valkoisten kanssa ja porukka tummuu.
Manneja Vaasassa taas on vain pieni kourallinen, johtuen sukuriidoista.
Vaasaan ei saa muuttaa kovinkaan moni manne, sano Vaasan manne.
Miksi juuri teuva jurva suunnalla on tummaa porukkaa, mutta kun tullaan kohti seinäjokea niin porukka vaalenee. Onko romaneilla tähän vaikutus vai miksi tuolla suunnalla on huomattavasti enemmän tummia?
Mustalaisia?
komppaan edellistä mm..seinäjoki,kurikka,kauhava etc alueella on tyttölöitä jotka on ottanut kulmahousun poikaystäväksi nooh...sitten on polkaistu 1-5 puoliskaa muolimaan.....tätä on tehty jo vuosia? alajärvi ja vaasakin voidaan lukea mukaan? siksi tuo määrä on niin valtava etelä-pohjanmaalla "tummista" osa tulee ja menee keski-pohanmaalle ja keski-suomeen vaikka käsittääkseni sekin taisi joskus olla vissiin väärin? itse minua ei haittaa huvittaa vain tuo touhu välillä
Käsitys olisi että ne 1100-luvulla ja sen jälkeen tulleet närpiöläiset ym. olisi olleet tummempaa porukkaa kuin nykyiset medelsvenssonit
etelä-pohjalaiset käy harvoin suihkus,sen kyllä haistaa