Monikansallinen Ranska löylyttää nationalisteja

kyykmanni.itte

Yltiöisänmaallinen Kroatian joukkue ottaa huolella turpiinsa ranskalaisilta jalkapallotaitureilta. Ranskan joukkueessa varsinkin mustaihoiset pelaajat loistavat nopeudellaan sekä peliälyllään.
On ihan mukava kuitenkin että mustaihoiset urheilijat suostuvat ylipäätänsä vielä urheilemaan huonompien ja hitaampien valkoihoisten kanssa.
Mitäs rajakki tähän.

11

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoppee.eioohäppee

      Oli tämä asetelma selvä pyy jo ennen aloituspotkua; Kroatia ei tule kestämään ranskanjoukkueen prässiä. Kuitenkin kroatian lohdutusmaali 4-2 tilanteeseen oli herkullinen.
      Ranskan -Mpappella on MM- kisojen hurjin tykki.

    • heikko.aloitus.sulla

      Jostakinhan sen suvakin on saatava hekumansa, nyt kelpaa jopa jalkapallon vetäminen mokutukseensa.

    • UggaBuggaFransmanni

      joo, Ranska monikansa, just joo, tulossa on vielä yli 1000 miljoonaa Afrikapinaa.
      Mustiksi palaneita ranskalaisia.

    • Paskamaa

      Ranskan joukkue on tylsä paska. Hieno suoritus Kroatialta noita fransmannien irvikuvia vastaan.

    • latteelatelatistaa

      Varmaan lattein kaikista ikinä näkemistäni finaaleista.

    • kuntourheiluonhyvä

      En katsonut yhtään ottelua koko kisoista urheilu ei nykyään kiinnosta ole kiinnostanut vuosiin.Ylipalkattuja dopattuja jne.

    • mun omat suosikit top20 futis
      1. espanja
      2. portugali
      3,italia
      4.ruotsi
      5.saksa
      6.sveitsi
      7.hollanti
      8.serbia
      9.venaja
      10.unkari
      11.itavalta
      12. englanti
      13. serbia
      14. puola

    • Anonyymi

      Niin tarkoitatko nyt Marokon B-maajoukkuetta joka viekkaudella ja vääryydellä pääsi mukaan EUROOPANmestaruuskisoihin?

      • Anonyymi

        Ai kappas tääkin trollaus onkin jo vuodelta 2018 joten tais sittenkin olla MM-kisat.


    • Anonyymi

      Punahuijaus, mikä se on? No kommunismi vaikuttaa vahvasti sellaiselta, kun miettii aatteen taustoja, luojia ja nostajia 1800-luvulta ja 1900-luvun alusta. Marx oli koulutettua luokkaa jolle Engels hankki rahoitusta varastamalla isänsä tehtaasta muunmuassa kirjan kirjoittamista varten. Siis yläluokkaa oli myös Engels. Lenin puolestaan oli tekniikan tohtori, eikä sellaista koulutusta kyennyt hankkimaan tsaarinajan Venäjällä kukaan työväenluokkaa kuuluva. Jo pelkkä luokkaraja ajattelu tuli siinä vastaan. No 1800-luvun teollistumisessa tietysti työtätekevä luokka joutui kärsimään pahiten rakennemuutoksen huonoista sivuilmiöistä. Agraariyhteiskunta takasi ennen sitä edes ruoan yleensä yhteiskunnan alimmalla portaalla puurtavalle Rengille tai piialle. Teollistuva yhteiskunta ei siihen kyennyt. Tässä tilanteessa olisi loogista olettaa aateliston huolestuvan vallankumouksen vaarasta ja päättävän alkaa johtaa sitä itse. No he keksivät kommunismin jossa valtio on tuotantolaitosten ja heidän kartanojensa ym. kulissi omistaja. Aatelisto itse on todellinen omistaja tuon kulissiomistuksen takana. Minusta järkeenkäyvä ajatus, kun huomioi millainen on ollut Neuvostoliiton yhteiskuntarakenne. Siellä on ollut hallitseva eliitti, jolla on ollut omat jopa omat kauppansa joissa ei tarvinnut tyhjiä hyllyjä katsella ja kaikki yltäkylläisyys oli käden ulottuvilla, omat asuinalueet joille ei työkansalla ollut menemistä. Tavallinen työkansa taas painoi tehtaissaan ja ruokapalkalla päälle vain pullon vodkaa kerran viikossa ja olikohan Vodka terästetty jollain rauhoittavalla aineella jotta ei työläisparalle olisi tullut mieleen kysellä parempien olojen perään, kyllähän esim seitsenhenkisen perheen piti mahtua pikkuyksiössä elämään. No mistäs äkkiä tulivat ne uusrikkaat Neuvostoliiton kaatuessa, no mahtoivatko olla ne kulissiomistaja aateliset jotka koplasivat omaisuutensa taas virallisesti omiin nimiinsä tilaisuuden koittaessa. Tuota teoriaa vasten on helppo ymmärtää miksi Kommunistivaltiot oikeastaan kaikkialla maapallolla ovat olleet totalitaristista valvontajärjestelmiä joissa työmies vikisee ja eliitti vie. Harvapa tämän ymmärsi aikanaan Suomalaisessakaan työväenluokassa ja moni ”työläistoveri” on ollut valmis muka vapautensa ja työväen etujen nimiin jauhamaan vähän toisenlaisia näkemyksiä omaavan työkaverinsa murusiksi. Meinaan kokemusta on itsellänikin niissä jauhinkivissä pyörimisestä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe