Ateistien harhaluulo

"Tämä elokuva todella osoittaa, että Jumalan ja evankeliumin uskominen ei ole koskaan todella älyllinen, vaan niin kuin Raamattu sanoo: Ihmiset rakastavat pimeyttä pikemminkin kuin valoa."
Lainaus yhtä videon kommenttia mukaillen.

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Todistettava Jumalan olemassaolo on ateistille kuin todistaa auringon olemassaolo, keskipäivällä selkeällä päivällä. Silti miljoonat käsittelevät ateismin hulluutta. "Ateistinen hämmennys" vetää verhon ja paljastaa, mitä tapahtuu niiden miesten keskuudessa, jotka kieltävät ilmeisen..." (lainaus videosta)

      https://www.youtube.com/watch?v=ChWiZ3iXWwM

      On surullista, että ateistit kieltävät kaiken mikä liittyy Raamattuun. Mielenkiintoinen video.

      • AimoMatinpoika

        Syntyikö kaikki tyhjästä ? Olen melkeinpä koko ikäni ollut sitä mieltä että ateistit ovat oikeassa mutta nyt olen jättänyt Jumalalle senverran tilaa että olkoon Hänen tekosiaan mitä ihmiset eivät vielä ymmärrä. Jospa järjestys on ollut tällainen
        1. Jumala järjesti suuren pamauksen tyhjästä (Hän sen voi ainostaan järjestää)
        2. Syntyi elämän DNA.t
        3. Jumala loi evoluution
        ja nyt me joukolla ihmettelemme kuinka hitossa Jumala kaiken teki.


      • Voi_voi

        Videolla kysytään yksinkertaisesti kuinka elämä on saanut alkunsa ja muotonsa. Tosiasiassa kysymyksen tulisi kuulua kuinka se elamä jota kutsutaan Jumalaksi sai alkunsa sillä kysymyksen esittäjä haluaa todistaa juuri sen että Jumala on olemassa koska elämä maan päällä ei voi olla sattuman seurausta. Tämän lisäksi käyttää kysyjä DNAn olemassa oloa todisteena siitä että helvettikin olisi todellisuutta, mikä vie kysyjän teoriat täysin hakoteille. Minulle tämä video osoittaa Jumalaan uskovan ihmisen (lahkolaisen?) yrityksen todistaa enemmänkin itselleen, että Jumala ja helvetti on todellisuutta. Video kiertää todelliset kysymykset kaukaa, mikä on aivan normaalia ja ymmärrettävääkin koska vatauksia ei ole - mutta se ei todista mitää siitä kuinka elämä kerran on saanut alkunsa, eikä siis millään tavalla vastaa kysymykseen onko Jumala olemassa tai ei.


    • " Jumalan ja evankeliumin uskominen ei ole koskaan todella älyllinen, vaan niin kuin Raamattu sanoo: Ihmiset rakastavat pimeyttä pikemminkin kuin valoa."

      No olipa hienosti mukailtu. Aivan loistavasti.

      Perataanpa tuota hieman.

      Ensinnäkin, Jumalaan uskominen ei mielestäsi ole älyllistä toimintaa. Ateisteilla lienee samansuuntainen mielipide asiaan. Olet siis heidän kanssaan samaa mieltä.

      Ja toiseksi, lauseesta käy ilmi että Jumalaan uskominen on mielestäsi pimeyden rakastamista. En usko, että edes ateistit sentään ihan noin jyrkästi uskovia tuomitsisivat.

      Mutta mielenkiintoinen mielipide kuitenkin sinulta.

    • Toki jumala voi olla olemassa, mutta raamatussa ja erityisesti evankeliumeissa kuvatun jumalkolmikon seuraajat ovat tutkitusti epäjumalan palvelijoita.

      Pimeys on siis paljon synkempää siellä evankelisten leirissä. Ateisti ei ainakaan missään tapauksessa joudu tuomiolle epäjumalan palvomisesta.

      • " Ateisti ei ainakaan missään tapauksessa joudu tuomiolle epäjumalan palvomisesta."

        No sehän on varsin positiivinen näkemys asiasta. On siis ainakin edes yksi asia, jossa ateistit päihittävät riviadventistit mennen tullen. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      242
      6762
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4816
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4451
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4256
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3743
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3648
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3616
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2435
    Aihe