Kukaan ei enää naura aurinkosähkölle

(poislukien ainakin erään Suomessa hyvin tunnetun keskustelufoorumin muutamat kirjoittelijat)

" Blogi
8.3.2017

Kukaan ei enää naura aurinkosähkölle

Aurinkosähköjärjestelmien rakentamisen pitäisi olla osa tavanomaista rakentamista, kirjoittaa STUL ry:n tekninen johtaja Esa Tiainen. "
https://y-studio.fi/kukaan-ei-enaa-naura-aurinkosahkolle/

Tässä kirjoittaja on tehnyt saman havainnon kuin minäkin viestissä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15253332/aurinkovoimaan-siirtyneita-yrityksia-suomessa (tosin vuoden myöhemmin kuin blogin kirjoittaja)

Muutakin palstalaisille tuttua blogissa on:

"Vaikka aurinkosähkön tuotanto käytännössä rajoittuu maaliskuulta lokakuuhun, kesän pitkien valoisien päivien ansiosta vuosituotanto ei juuri poikkea esimerkiksi Saksassa saatavalta sähkömäärältä. Ero Lappeenrannan ja Frankfurtin välillä on vain viisi prosenttia.

Epäilijöiden yllätykseksi pohjoinen ilmasto voi toimia myös aurinkosähköjärjestelmän hyväksi. Hyötysuhde on täällä parempi, jos sää on viileä ja aurinkoinen."

8

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoinhanSeOn

      Aurinkosähköä ovat rakentaneet lähinnä yritykset, joilla on paljon kylmälaitteita ja siksi suuri sähkönkulutus kesällä. Saavat 25-30 % tuen veronmaksajilta. Tavallisen talon katolla paneelit ovat harvinainen näky. Eikä syyttä, sillä eivät ne ole kannattavia. Lämpöpumput pn paljon järkevämpi investointi.

      • Tammikuu_2016

        Lisäksi pystyvät vähentämään verotuksessa rakennuskulut ja muunkin sähkönkulutuksen kuluina yleensä. Aurinkosähkö toimii hyvin kesällä, mutta se tammikuu.


      • Antti_Kalevi

        Ei minua naurattanut kun mökille asensin aurinkosähkölaitteet ja olen siitä täällä kertonutkin. Tiedän todellisuuden tuon pienen hankkeen todellisista kuluista ja säästöt kun itse rakensin. Tiedän että järjestelmä toimii ns. kesäaikaan hyvin ja tiedän ettei toimi talvella, mutta silloin sitä en tarvitsekaan. Tämä on käytännön faktaa Suomessa ja itse koettua, enkä viitsi kuunnella poliittistaustaista perätöntä höpinää aiheen tiimoilta. Tietysti seuraan täältä jos jollain muulla on käytännön kokemuksia asiasta kokemuskohteena.


      • Puulavesi
        Antti_Kalevi kirjoitti:

        Ei minua naurattanut kun mökille asensin aurinkosähkölaitteet ja olen siitä täällä kertonutkin. Tiedän todellisuuden tuon pienen hankkeen todellisista kuluista ja säästöt kun itse rakensin. Tiedän että järjestelmä toimii ns. kesäaikaan hyvin ja tiedän ettei toimi talvella, mutta silloin sitä en tarvitsekaan. Tämä on käytännön faktaa Suomessa ja itse koettua, enkä viitsi kuunnella poliittistaustaista perätöntä höpinää aiheen tiimoilta. Tietysti seuraan täältä jos jollain muulla on käytännön kokemuksia asiasta kokemuskohteena.

        Tekisitkö mitään muutoksia laitteistoon tai johonkin muuhun järjestelmän toimintaan liittyvät kesän kokemusten perusteella. On hyvä tehdä pohjatyötä jos itsekin laitan laitteet käyttöön.


    • jossittelua

      "Hyötysuhde on täällä parempi, jos sää on viileä ja aurinkoinen."
      Talvisin sää on viileä mutta aurinko vain puuttuu.

    • Hahahaa

      Hahaa aurinkosähköä!!!!
      Kannattava aurinkosähkö on vielä huonompi vitsi kuin kannattava tuulivoima. Eikä kumpikaan naurata yhtään veronmaksajaa.

    • kjgfdd

      Tarvitsemme Pohjanmaalle lisää innokasta työvoimaa mm. eläköytyjien ja lisääntyvän teollisuuden ansiosta. Tavoitteeseen pääseminen on hankalaa, koska ihmiset mieluummin pakenevat tuulimyllyalueilta.

      Toivon päättäjiltä järkevyyttä tähän! Pohjanmaa on kasvava ja kehittyvä talousalue. Sitä ei saa eliminoida tuulivoimavaikutuksilla. Suomi tarvitsee Pohjanmaan satsausta kansantalouteen ja kasvuun! Suomen tasavallan presidentti ja hallitus ottakaa asia pikimmin käsittelyyn, jotta jumiutunut tilanne saadaan selviämään pian.

    • Uusi aurinkosähköjärjestelmien yhteishankinta Pohjois-Karjalassa maaliskuussa 2018
      http://www.pohjois-karjala.fi/web/hinku/yhteishankinta

      "Valittavana kolme eri verkkoon kytkettävää järjestelmäkokoa:

      2,70 kWp: 5190 € (1,92 €/Wp), 10 kpl paneeleita, tilantarve katolla n. 17 m²
      4,59 kWp: 7200 € (1,60 €/Wp), 17 kpl paneeleita, tilantarve katolla n. 28 m²
      7,02 kWp: 9700 € (1,39 €/Wp), 26 kpl paneeleita, tilantarve katolla n. 43 m²"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe