Trump: Eu on vihollinen

Onko trade kauppaa? Trade foe. Siis.
Harmi vaan, ettei hän tarkoita koko Eu:ta.
Mutta miten mahtaa käydä, kaikki mielenosoittajat riehumassa Britanniassa ja muuta ärsyttävää. Sitten hän pääsee kaveeraamaan Putinin kanssa...? Jos on Putin on Trumpin kaveri, mitä se tietää Euroopalle?
13180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Trump ei tykkää että EU on vahva. Haluaa olla yksin suuri

1Äänestä
  • EU:n tavoitteena on vaikeuttaa USA:n ja Britannian kaupankäyntiä.
    https://www.bbc.com/news/uk-44838028

    Vaikka Trumpin motto vaaleissa oli "Amerikka ensin", niin hän pyrkii parantamaan maailman tilaa Obaman virheistä. NWO-vastainen Trump haluaa globaalin ulkomaankaupan toimivan, kun taas sisäsiittoinen EU hyväksyy vain EU:n sisällä vapaan kaupan.

    Äänestä

  • Ei vaan Trummppia ärsyttää, kun joutuu sopimaan kaupan ehdoista USAn veroisen alueen kanssa. Hajoita ja hallitse on helpompaa. Tähän tähtää myös Putin.

    1Äänestä

Trump nuolaisi selkeästi Putinin takapuolta haukkumalla EU:n viholliseksi. Sekä Putin että Trump näkevät Euroopan vihollisena, kilpailijana ja haittana ja haluavat jakaa Euroopan etupiireiksi. Viimeistään nyt EU:n on haettava vahva yhtenäisyys ja sotilaallinen oma puolustuskyky on nostettava kylmän sodan ajan huipputehoihin uudelleen. USA on kehittymässä omaa etuaan mustasukkaisesti ajavaksi viholliseksi.

1Äänestä

Obama oli salamuslimi ja ajoi omaa agendaansa lähi-idässä. Nyt kaikilla on vähän pallo hukassa, kun ei haluta tiedostaa tosiasioita. Paasikivi aikoinaan sanoi, että kaikki viisaus alkaa tosiasioiden tunnustamisesta. Niin venäjä, kuin usa ja turkkikin moukaroivat irakia tuusannuuskaksi. Mikä tuon teurastuksen perimmäinen syy on, niin sitä voi arvailla. Ei taatusti ainoastaan öljy, vaan ihmiskunnan hulluus.

Äänestä

Kummallista mutta minäkin pakosta eu-kansalainen ole samaa mieltä että eu on perseestä. Puretaan eu ja palataan vapaakauppa-alueeseen.

Äänestä

Samaa mieltä. Kyllä etsopimus olisi riittänyt, Eu jäsenyydenkin vielä siedin, mutta rahaliitto oli viimeinen niitti .

Äänestä

EU on Euroopan vihollinen .
Näin se vaan on.
Käsittämätöntä, ahneiden EU-rosvojen annetaan rellestää ja tuhota Eurooppa.

Äänestä

Trump on oikeassa. EU on kansanvihollinen, diktatuuri jossa toisinajattelijat vaiennetaan.

Äänestä

Trump ja Putin sopivat Euroopan maiden jakamisesta, jotta voidaan aloittaa kaaos ennen toteutusta.

Äänestä
  • Mistä sinä tiedät mitä he sopi?

    Äänestä

Joo, eu out ja globaali vapaakauppa tilalle. Ruvetaan meilläkin saamaan elintarvikkeita inhimilliseen hintaan=n. puolet kotimaisten nykyhinnoista.

Äänestä
  • Kuka niitä huolisi? Onneksi saa kotimaista kohtuuhinnalla.
    Ei ruoka ole niin iso kustannus - asuminen on hirmu kallista. Ja autot ym. Niihin pitää saada alennusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Xyxy kirjoitti:

Onko trade kauppaa? Trade foe. Siis.
Harmi vaan, ettei hän tarkoita koko Eu:ta.
Mutta miten mahtaa käydä, kaikki mielenosoittajat riehumassa Britanniassa ja muuta ärsyttävää. Sitten hän pääsee kaveeraamaan Putinin kanssa...? Jos on Putin on Trumpin kaveri, mitä se tietää Euroopalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu