Putin on luvannut harkita Karjalan palauttamista. Ei ole kuulemma mikään huonompi idea.
Karjalan palautus
EI.Reino
61578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Paikallisille pitää Suomen järjestää vain äänestys niinkuin krimillä tehtiin,valintana kaalimaa tai Suomi, eipä kummoista meedioo tarvita kun arvaa kumpi voittaisi
Pidetään viipuri perinteisenä, vaaleiden ihmisten kauniina kaupunkina. suomeen liittäminen tois sinne vaan matutusta ja viher vassareita
Putin ei missään nimessä harkitse yhdenkään neliön luovuttamista Venäjän alueesta.
No ei varmasti harkitse muuta kuin lisämaan varastamista, minkäs se sairas ryssä luonnolleen voi?
hän. Ensin liittää Suomen takaisin Venäjään, niin sitten se Karjala tulee palautetuksi ja saaristo kanssa.
Niin ne Rumpin kanssa sopi Etupiirineuvotteluissa Suomessa.
Tiltun+perimmäinen+toive!++Siinä+o+vain+yksi+pulma+Tiltulle+itselleen!
"Venäjän+työllisyysaste+(52+%)+on+selvästi+alhaisempi+kuin+Suomessa+(69+%)+tai+Euroopan+unionin+alueella+(64+%).+Työttömyys+laski+ennen+talouskriisiä+7,5+%,+mutta+korkea+työttömyys+on+edelleen+ongelma+erityisesti+maaseudulla.+Työttömyysturva+on+matalimmillaan+29+euroa,+korkeimmillaan+110+euroa+kuua.+Keskipalkka,+joka+nousi+talouskriisiin+asti,+on+nyt+noin+500+euroa+kuukaudessa.+Palkkojen+alueellinen+vaihtelu+ja+tuloerot+ovat+kuitenkin+suuria.+Julkisen+sektorin+keskimääräinen+palkkataso+on+hyvin+matala,+samoin+eläkkeet.+Talouden+ja+palkkojen+tulevaa+kehitystä+on+vaikea+ennustaa+vallitsevan+maailmanlaajuisen+talouskriisin+oloissa.+Venäjällä+on+tasaverojärjestelmä,+jossa+veroprosentti+on+13+%."
Tiltu+päätyy+sossun+luukulla+venäläisen+työttömyyskorvauksen+piiriin,+joka+on+matalimmillaan+29+euroa,+korkeimmillaan+110+euroa+kuussa!++Sen+taso++lienee+Tiltulle+iloinen+yllätys!
Suomen työllisyysaste lasketaan vain niistä, jotka on työttömän työnhakijan statuksella. Se ei koske piilottyöttömiä, ikuisella karenssilla olevia, keikkatyöläisiä jne. Suomessa on suurtyöttömyys, mutta tilastot saadaan näyttämään kikkailulla kauniimmilta.
Tarkkis+on+kova+poika+yrittämään+skeidnheitossa!
Tosiasia+on+simppeli:+Venäjällä+on+todellisuudessa+täystyöllisyys,+mutta+tilastot+saadaan++kikkailulla+näyttämään,+että++Venäjän+työllisyysaste+(52+%)+on+heikko!+Vain+Tarkkispoika+tietää+totuuden!
Ja+kun+Venäjällä+EI+OLE+leipäjonoja+niin+se+TODISTAA,+että+kaikki+elää+siellä+yltäkylläisyydessä...+eikös+vaan?
Karjala ei kuulu Suomelle.Oli itsenäisessä Suomessa vain reilut 20 vuotta.Satoja vuosia kuulunut Venäjälle Ja Ruotsille.
"Satoja vuosia kuulunut Venäjälle Ja Ruotsille. "
UNOHTUIKO Tiltulta jotakin? Kuulumiset on yksi asia ja asukkaat on toinen! Suomalaiset ja Karjalaiset olivat asuneet satoja vuosia kotiseudullaan Karjalassa!
Venäjän Tiltu 'jostakin syystä' yrittää aina venyttää totuutta Venäjän eduksi! Siksi on vaikeata uskoa, että hänelle olisi missään asiassa (kuten Nato) Suomen etu ensisijainen!
Mikä on tiltu???
Tuolla ajattelullahan Krim kuuluu sitten Venäjälle.Venäläiset asuneet satoja vuosia Krimillä.
Ja taas VÄÄRIN.!!
Venäläiset eivät ole asuttaneet Krimiä kuin osittain, ja vain muutaman kymmenen vuotta.
Krimin oikeat asukkaat ovat Tataareja, ja osin Ukrainalaisia. Venäläisiä alueelle siirsi väkisin Neuvostoliittoon rosvot, jotka ensin olivat tapattaneet ja siirtäneet alueen alkuperäisen asutuksen.
Ja höpö höpö,ota asioista selvää ennen kuin kirjoittelet.Olet kovin tyhmä.
En kovin suurena ihmeenä pitäisi jos Suomesta tulisi itsenäinen ja ystävällismielinen maa.
Diplomatia- ja riittävä puolustuskyky maamme arvoon nähden.
Kansan OMAN maanpuolustustahto on kyllä riittävä kunhan johtajat hoitaisivat oman osuutensa, vaan kun ei ,maaperäämme kaupataan vehkeilijöille alustaksi kaikenlaiseen uhitteluun ja lietsontaan
Ei voi tulla kauppoa.
Turvallisuustakuut Suomelle on PAHINTA, mitä Venäjän Tiltu voi kuvitella!?
Ei voi tulla kauppoa.
Mikä on tiltu???
Tiltu on Moskova-mielinen höperö, joka aiemmin toimi NKP:n puhetorvena, ollen itse se torvi, ja joka nykyisenä Putinin peppupaapojana ylistää kritiikittömästi tuon entisen KGB-vakoojan politiikkaa.
Saattaa olla niinkin, että vilkaistessasi Kela-korttiasi löydät todisteet tiltusta : P
Ukkini Salmin pitäjästä Karjalasta kertoi, miten nopeasti Karjalan Kauniita Laulumailta piti lähteä.
Oli niin kiire, että rammari jäi soimaan pirtin pöydälle. Ukki oli sahanomistaja, koko laitos jäi viekkaan valloittajan haltuun. Saha tosin oli viilattu väärin ja puolsi.
Suurimpana menetyksenä Ukki koki Äänislinnan matkahuollon baarin flipperiin pelaamatta jääneet bonukset. Ja sen matkahuollon baarin pajatson eturessu jäi täyteen. Harmin paikka!
Jos nuo asiat saataisiin neuvoteltua vielä kuntoon, niin muuta Karjalasta Ukin kuolinpesä / perikunta ei olisi vailla. Kopeekatkin käy korvauksena.
Yritätkö olla jotenkin vitsikäs?
Vaimoni vanhemmat asuivat Kannaksella Uudellakirkolla eikä siellä grammarit soineet kun ryssä hyökkäsi Talvisodassa vaan oli tulipalopakkasissa lähdettävä vaimon kahden lpienen lapsen ja lehmien kera rautatieseisakkeelle evakuointiin vieraisiin nurkkiin!
Pääsivät palaamaan 'kotiinsa' syksyllä 1941 todetakseen, että kaikki rakennukset oli poltettu! Onnistuivat kesällä 1942 talkoohommilla (mies oli rintamalla) saamaan aikaiseksi pienen tönön ja navetan. Kesällä 1944 neikin oli taas jätettävä ja lähdettävä kireesi evakkoon½!
Vaimoni vanhemmat olisivat hämmästelleet näitä sinun grammari- ja sahajuttujasi! Toisten hädälle on helppo nauraa?
Ne 400.000 karjalaista olivat todellisia ihmisä eikä mikään pila!
Ehheeheehheehe! Mitäs läksit?
Eheeheehehe Sul on mun luonto! 3
Sun luontosi on vain stallaribroilerilla.
''Ne 400.000 karjalaista olivat todellisia ihmisä eikä mikään pila!''
Juuri näin, sitä ei vaan tuo verorahoilla ruokittava paskasakki kykene ymmärtämään, kun ainoat saavutukset elämässä on se mitä onnistuu sossusta kerjäämään.
Naurettavaa väkeä kuitenkin nuo sie/mie-toistaitoiset.
Myönnän, että sultsinat on on hyviä ja sulhaspiirakat piimän kanna, mutta aina Big Mac Meal colalla on parempaa. Länsimaista nääs, niin kuin. Karjalassa pruukattiin sanua!
ne+400+000+karjalaista+saivat+tilat+Suomesta+ja+ovat+tänä+päivänä+90%+kuolleita+ja+kuopattuja+ja+seuraavan+10+vuoden+aikana+loputkin+evakot+ovat+mullan+alla,+ei+kannata+enää+haikailla.
Mikä on tiltu???
Se olet mm, SINÄ Tarkkispoika!
Ei onnistunut suursuomen teko ei.
Mutta suur-neukun teko onnistui ja SEHÄN ei Venäjän Tiltuja hävetä!
Tehdäänpä hippokraattinen oletus , että Karjala tulis taivaan lahjana takasin. Evakkojen jälkeiset ja pikkuserkutkin olisivat siinä entisiä maatilojaan ja rantatontteja vaatimassa, vaikka valtio on ne jo kerran korvannut.
Kyllä näihin mätäkuun uutisiin suhtaudun minä laktoosisesti
Tärkeä asia on ihmisen annuiteetti-ja intimiteetti!
Jo tätivainaja ohjasti sotaan lähtevää poikaansa ja tämän serkkua: Intimitteettinne SÄELYTTÄTEKÖKÄTE!
Tähän on pakko kommentoida. Meidän perhe omisti Karjalassa 200 hehtaaria hyvää metsää, 50 hehtaaria viljelysmaata, pari kilometriä rantaviivaa ja muutenkin kunnossa olevat puitteet. Sodan jälkeen saatiin 20 hehtaaria sekä sodan runtelemaa metsää että raivattavaa peltoa. Silti selvittiin. Edesmennyt isäni kävi 80-luvulla Viipurissa ja kauppahallissa paikalliset paskahousut yrittivät ryöstää hänet piirittämällä. Onneksi ukko oli tuolloin vielä hyvässä kunnossa ja löi ensimmäiseltä lortilta tajun kankaalle. Muut sentään älysivät häipyä ennen miliisin tuloa.
Hihhuli:
Herra presidentti Vladimir Putin. Joko olette harkinnut Karjalan palauttamista Suomelle, niinkuin lupailitte.
Putin:
No voihan vittu, unohdin koko saatanan Karjala jutun.
Noooh. Mititäänpä. Antaisinko siis Karjalan takaisin Suomelle --- hmmm --- öööööh ---- no vittu ---- EN!
Suksi nyt ääliö vittuun täältä, äläkä tule takaisin. Meillä on Trumpin kanssa teidän varalle vähän toisenlaisia suunnitelmia.
" Meillä on Trumpin kanssa teidän varalle vähän toisenlaisia suunnitelmia. " Meillä on Trumpin kanssa teidän varalle vähän toisenlaisia suunnitelmia. "
Tiltulla on hauskoja ja epärealistisia toiveita!
KARJALAN PIIRAKKAAT pitää palauttaa ja malli säilyttää
tirks imho unohtui.
Puuttini ja Tumppi kävivät laskemassa soutain Ilta verkot suomenlahelle.
Trummppi souti ja Puuttini vittuili: Pökiö!
Trumppi vastasi: Pökiö, pökiö! Itse olet pökiö!
ja veneen perässä oli kettingillä kiinni 44 div-ääliö................................
Ehei ... huiskutan rannalla hyvästiksi ... kahdelle soutavalle tolvanalle ... veneen pohjatappi kädessäni. ;-)
Molskista, sano Eemeli. Molskista!.
Puuttimen ja Trumpin keskustelut meinas mennä maanantaina solmuun, jolloin Saukki Niinistö virkkoi juurevasti samalla nyökäten kohti Katajanokan Allasta, että Ivan "Who" O´Letta vois hartiat kastella tuossa altaassa.
Tämän episkoopin jälkeen palsu alkoi sujua varsin kyrväkkäästi kaikkien myhäillessä Saukin tokaisulle
Karjalan kaikki suomalaiset ottaisivat mielellään takaisin mutta ei niitä jotka siellä nykyään asuvat. Heillä ei ole mitään yhteyttä suomalaisuuteen.
Ovat eri puolilta Neuvostoliittoa tulleita.
vitun r....än perkeleet, kun ei saa edes pyhärännän nuotioita sammumaan,.
Fasistilla tarkoitat varmaan Putinia ja sen nuoleskelijoita.
hyryliilyt rupee olee jo pikkuhiljaa hautaysy4akoutsijoita vailla
Se kielioppi taas .... mars äikän TUKIOPETUKSEEN ... stnan TUNARI!.
IMHO.
Mie läxsin Hyrsylän mutkast.. ja voitte uskoo jot mutkat ol suorii ko Mie painelin kiikkutuol harteil Länttä kohe... !
Mut välllee miul tul hik ja mie avantoo uimaa..... sitä mie äkkäsinkii jot miehä saata uimall lämpimiksee mennä etijä päi ja löysin yhe vanha kaivo,,ja vot, Mie sukelsi sen ves-suonee ja nousin Lahen radiotornimäjen kavulla ylös ja nii mie pelastui.. Kui siule käi ? Sillo talvell 1939 ?
- Haasta -
Venäjän Tiltujen alhainen luonne näemmä mahdollistaa kansallisen hädän ja onnettomuuden ilkkumisen yhä vilä liki 80 vuotta tapahtuman jälkeen? Hyökkäys ilman sodanjulistusta kotimaahan ilahduttaa heitä yhä?
Myö aijot Karjalaise ei ossa surra mikä on mänt se on mänt........Myö ei olle tiultuloit eikä Natoloit myö ollaa KARJALAISII , lapsii laulavaisii..
Jatkosotaan lähdettiin luottaen Suur-Saksaan ja akselivaltojen ylivertaisuuteen....lähdettiin mukaan luomaan Suur-Suomea.
Lapsellista itkeä Karjalan palauttamisen puolesta ja samalla demonisoida Venäjää joka käänteessä...ei hyvä yhdistelmä.
Venäjää ei tarvite demonioida! Venäjä hoitaa sn puolen ihan its! Ilmeisesti Tarkkispoika haluaa taas avata keskustelun Iä-Euroopan massaraiskauksista!?
Jaa....haluatko keskustelua 'varjohallituksista'?
Kernaasti! Etenkin kun en tiedä sallaisista! Sinä arvatenkin valistat meitä niistä?
Kukahan sen talvisodan aloitti ja vei Karjalan? Valloittaja rikkoi kaikkia Suomen kanssa tekemiään sopimuksia eikä antanut edes sodanjulistusta. Neuvostoliitto erotettiin YK:n edeltäjästä Kansainliitosta, koska hyökkäsi Suomeen.
Alkoiko talvisota 25.6.1941?
Valehtelet vaan!
Eikä me edes haluta sitä takaisin.
Ketkä 'me'? Edustaako Tiltu muuta kuin 0,3:ea prosenttia?
Boris Jeltshin sanoi:Raudalla ja verellä taisteltuja rajoja ei siirrellä.Siihen on tyytyminen.On kummallista ja edesvastuutonta haaveilla Karjalan palauttaminen.Mitäs menitte hyökkäilee Hitlerin kanssa Venäjälle?
Nimimerkki "JoBäckman" ei ole haparoivasta kirjoitustyylistään päätellen aito Johan B. Nyt hän viittaa suomalaisiin käyttämällä ilmaisua "te". Eli hän ei ole itse suomalainen, ja vahvasta venäläisihailusta voi vetää johtopäätöksen, että hän on aito Pietarin trolli, tosin huono sellainen.
Siksi vastaan: Mitäs menitte aloittamaan Hitlerin kanssa Toisen Maailmansodan?
Putin sanoi Trumpille että kaikesta muusta voidaan puhua paitsi Krimistä, se on ikiaikainen osa Venäjää. Meidän pitäisi puhua Putinin kanssa Karjalasta, se on ikiaikainen osa Suomea.
"Putin on luvannut harkita Karjalan palauttamista. Ei ole kuulemma mikään huonompi idea."
Oletko varma, ettei tarkoittanut Pohjois- ja Etelä-Karjalan palauttamista tuhatvuotisen Venäjän yhteyteen vanhana Novgorodin verotusalueena?
Putin lupasi Kontulan siipiveikko 44 D:lle uudet tennarit ja pesäpalloräpylän !