Äänestää rätkäytetään kepu oppositioon.
Huhtikuu 2019
26
332
Vastaukset
- Narkkari.hörhöt.tippuu
Näyttää että vihreät jotka tulee häviämään eduskuntavaalit.
Ruotsissa vihreät ei saa näillä näkymin edes äänikynnystä 5 % ylitettyä.
Se heijastaa meillekkin, se selviö. Ja kun Saksassa vihreät myös alamaissa.
Äänestäjille ulkomaitten vihreät näyttää mallia, miten heillä epäonnistunut
maahanmuutto, ja kun meilläkin ajavat samaa linjaa, se ei tiedä vihreille hyvää
huhtikuun vaalissa. Myös vasemmisto tästä kärsii, onko järkeä heitäkään äänestää.
En usko keskustan isompaan putomiseen, kun nyt on jaossa muiden putomisesta
johtuvaa. esim vasemmistollittolaiset kyselyn mukaan äänestäisi omaa puoluettaan
76 %, se tietää neljäksen putomista 7,1 %:sta. Tämän mukaan heille jäisi alle 5,5 %.
Keskustalla on lähtökohta 21,1 %, nouseeko siitä ? Tuskin lasku mahdollista.- samoinkepu
Persut vuotaa muuten!
- PolitiikanHutkija
Tutkittuhan se on useilla mielipidetutkimuksilla, SDP ja Vihreät tulevat saamaan suuren vaalivoiton ja kepu kokee rökäletappion. Tähän malliin mutta suuremman:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eduskuntavaalit_2011
Vihreillä on rutkasti kannatusta joten kun SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja muodon vuoksi ruotsalaisetkin mukana muodostavat seuraavan hallituksen on suomen kansalaisena jälleen hyvä olla. PolitiikanHutkija kirjoitti:
Tutkittuhan se on useilla mielipidetutkimuksilla, SDP ja Vihreät tulevat saamaan suuren vaalivoiton ja kepu kokee rökäletappion. Tähän malliin mutta suuremman:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eduskuntavaalit_2011
Vihreillä on rutkasti kannatusta joten kun SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja muodon vuoksi ruotsalaisetkin mukana muodostavat seuraavan hallituksen on suomen kansalaisena jälleen hyvä olla.Enemmistöhallitusta ei voi muodostaa yhden suuren varaan. Ja kun Keskusta ja Kokoomus eivät lähde SDP:n kanssa samaan hallitukseen niin kuvio onkin se että Kesksusta ja Kokoomus jatkavat siten että Kokoomuksesta tulee pääministeripuolue. Hallitus täydennetään sitten RKP:llä, Vihreillä ja mahdollisesti jopa Vasemmistoliitolla.
- Vilttiketjuun.molemmat
OikeistoSosDem kirjoitti:
Enemmistöhallitusta ei voi muodostaa yhden suuren varaan. Ja kun Keskusta ja Kokoomus eivät lähde SDP:n kanssa samaan hallitukseen niin kuvio onkin se että Kesksusta ja Kokoomus jatkavat siten että Kokoomuksesta tulee pääministeripuolue. Hallitus täydennetään sitten RKP:llä, Vihreillä ja mahdollisesti jopa Vasemmistoliitolla.
Kyllä voi. Tulet pallopaita näkemään että niin kepu kuin sekoomus tippuvat oppositioon. Seuraavassa hallituksessa ei riistäjäporvareita ja maalaisliittolaisia nähdä. Eikä liioin luopio sinisiä. Jämpti on näin.
Vilttiketjuun.molemmat kirjoitti:
Kyllä voi. Tulet pallopaita näkemään että niin kepu kuin sekoomus tippuvat oppositioon. Seuraavassa hallituksessa ei riistäjäporvareita ja maalaisliittolaisia nähdä. Eikä liioin luopio sinisiä. Jämpti on näin.
Mitenkäs ne olivatkaan Mauno koiviston sanat. "Köyhän paras ystävä on tiukka valtiontalous." Hallitus jossa olisi vain yksi kolmesta suuresta ei vain ole riittävän vahva. Ihan matematiikkaa.
- uj4
OikeistoSosDem kirjoitti:
Mitenkäs ne olivatkaan Mauno koiviston sanat. "Köyhän paras ystävä on tiukka valtiontalous." Hallitus jossa olisi vain yksi kolmesta suuresta ei vain ole riittävän vahva. Ihan matematiikkaa.
Missä Koivisto niin sanoi? Outi Ojala jotensakin noin sanoi ja kokoomuslaiset alkoivat hehkuttaa sillä sanonnalla. Taisi olla 2006, kun Niinistö pyrki ensimmäisen kerran presidentiksi. Mutta hävisi Haloselle. Aivan kuten "plastiikkaluomi" Ahokin 2000.
- eivasemmistolle
Äänestin ennen vasemmistoa, mutta kahden ed. hallituksen toimet ovat osoittaneet että minulle ja Suomelle on eduksi jos veroja korottavat ja mamu-myönteiset vasemmistopuolueet eivät pääse vallankahvaan. Kokkare en ole sen työväestöä syrjivän asenteen takia. Valitsen siis joko perussuomalaiset tai kepun, saas nähdä ensi keväänä.
- Näkisin
Varmaan moni seuraa sinua.
- tsemppiäsittenvaan
Näkisin kirjoitti:
Varmaan moni seuraa sinua.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/254150-yle-perussuomalaisista-vuotaa-eniten-aanestajia-aivan-omassa-luokassaan
Niin varmaan. Voit toki äänestää perussuomalaisia mutta vaikka he saisivatkin vaalivoiton kohtalo on sama kuin ruotsindemokraattien eli he eivät tee sillä mitään.
Ongelmamme johtuvat ylisuuresta julkisesta sektorista ja holtittomasta rahankylvämisestä mm. sosiaalietuuksiin eivät maahanmuutosta.- anonyymipuolueko
OikeistoSosDem kirjoitti:
Voit toki äänestää perussuomalaisia mutta vaikka he saisivatkin vaalivoiton kohtalo on sama kuin ruotsindemokraattien eli he eivät tee sillä mitään.
Ongelmamme johtuvat ylisuuresta julkisesta sektorista ja holtittomasta rahankylvämisestä mm. sosiaalietuuksiin eivät maahanmuutosta.Milloin se sinun puolueesi on äänestettävissä?
:DDDDD - näinnnnoikeasti
OikeistoSosDem kirjoitti:
Voit toki äänestää perussuomalaisia mutta vaikka he saisivatkin vaalivoiton kohtalo on sama kuin ruotsindemokraattien eli he eivät tee sillä mitään.
Ongelmamme johtuvat ylisuuresta julkisesta sektorista ja holtittomasta rahankylvämisestä mm. sosiaalietuuksiin eivät maahanmuutosta.Ylisuuri julkinen sektori? Julkinen sektori on meillä kuitenkin ylivoimaisesti pohjoismaiden pienin suhteessa työllisiin, meillä 30% työväestöstä on julkisella, esim Norjassa 40%, ongelma on siis muualla. Tietysti se näyttää isolle ja on sitä suhteessa BKT.een, mutta sehän johtuu talouskasvun puutteesta 10 vuoden jaksolla.
- vuosisadanpudotus
Kepurosvoja ei äänestetä.
- mielipiteeni
Oppositio on lestojen suosimalle puolueelle sopiva paikka.
- arkaaihelestoille
https://demokraatti.fi/keskustan-ja-lestadiolaisuuden-verhottu-suhde/
Kepu on lestadiolaisten poliittinen vaikutuskanava. Ei siitä pääse yli eikä ympäri.
Rauhansanalaisuus, jota Juha Sipilä edustaa, on lestalahko, joka ei hyväksy muunmuassa aborttia.
Jotenkin tuntuu, että joillain on valtava halu kieltää kertomasta esim. että Sipilä edustaa tiettyä lestalahkoa. He vetoavat uskonvapauteen. Mutta eihän Sipilää kielletä uskomasta mihin haluaa, jos kerrotaan hänen uskostaan. Uskokoon vaikka joulupukkiin. - kokkelitkans
ulos koko eduskunnasta. korkeintaan taka-hikiän kunnan valtuustoon.
- antikok
kokkelitkans kirjoitti:
ulos koko eduskunnasta. korkeintaan taka-hikiän kunnan valtuustoon.
Kannatan.
Kokoomuksen paikka on oppositiossa, jos pääsee eduskuntaan. On punamultahallituksen vuoro. - soluttautujamyyrät
enäänestälestapuoluetta kirjoitti:
https://www.youtube.com/watch?v=ictKCRsSOmQ
Uskonto ja politiikka.Hyvä artikkeli.
- lestatsuuttuu
arkaaihelestoille kirjoitti:
https://demokraatti.fi/keskustan-ja-lestadiolaisuuden-verhottu-suhde/
Kepu on lestadiolaisten poliittinen vaikutuskanava. Ei siitä pääse yli eikä ympäri.
Rauhansanalaisuus, jota Juha Sipilä edustaa, on lestalahko, joka ei hyväksy muunmuassa aborttia.
Jotenkin tuntuu, että joillain on valtava halu kieltää kertomasta esim. että Sipilä edustaa tiettyä lestalahkoa. He vetoavat uskonvapauteen. Mutta eihän Sipilää kielletä uskomasta mihin haluaa, jos kerrotaan hänen uskostaan. Uskokoon vaikka joulupukkiin.Hys hys. Ei saa sanoa.
- Lähtisi.jo.lätkimään
Sipilä kortistoon s..tana. Ukko on tyrinyt ihan tarpeeksi. Korpeaa tuommoinen kuvatus pääministerinä.
- puusilmä_hallitus
Sipilän hallituksen uudistus on aina merkinnyt leikkausta. Ihmekkös tuo kun leikkaajapuolue Kokoomuksen kanssa liittoutui. Montako yhteiskunnallisesti parantavaa, todellista uudistusta ovat tehneet? Pyöreät nolla?
- Tukiaaset.Juoksoo
Ei se mits, MTK pysyy hallituksessa ja ministeriöissä aina. Heh-heh...
- Anonyymi
Onnistuimme äänestää rätkäyttämään kepun oppositioon. Olemme siis viisastuneet.
- Anonyymi
Emme onnistuneet siinä vuonna 2019 vaaleissa, joita rätkäyttäjämajuri avauksessaan tarkoitti. Jäljelle jäi ainoastaan rätkäyttäjän haju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161