Kokoomuksella on märkä unelma lähellä toteutumista. Vielä tarveharkinta pois ja sen jälkeen halpatyövoima ulkomailta tekee matalapalkka työt ja aktiivimalli kantasuomalaiset palkattoman työn.
Halpatyövoima ulkomailta, palkattomat suomesta
vaalit_2019
32317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Meidänkin työpaikalla jo nyt kaikki SOL:in työntekijät ovat muita kuin kantasuomalaisia. Siisti työ viimeisen päälle hienossa toimistossa kelpaisi hyvin monelle kantasuomalaisellekkin. Olis hauska tietää, mitä SOL maksaa oikeasti noille ulkomaan ihmeille. Ei ne osaa edes suomea.
Juuri siksi porrrvarit halusivat sitä EU:ta niin kiihkeästi.
Nyt näet tulokset omin silmin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14955065/uusi-ennatys-redin-tyomaalla-82-eri-kansallisuutt
Suomessa jopa 800.000 työtöntä/ilmaistyöntekijää !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15347814/suomessa-jopa-800-000-tyotontailmaistyontekijaa-!
"Persuja ja demareita lukuunottamatta kaikki puolueet puolustavat työvoiman tarveharkinnan poistoa Etan ja EU:n ulkopuoliselta työvoimalta mm. kokoomus, kepu, vihreät ja rkp (ja jopa vasemmistoliiton Anna Kontula?) kannattavat tätä valehdellen syyksi sen että saadaan maahan korkeasti koulutettua työvoimaa josta on kuulemma pulaa. Perussuomalaisten Halla-aho ja Sebastian Tynkkynen ottivat myös sen faktan esiin Porissa SuomiAreena 2018 tapahtumassa, että nykyäänkin ammattilaiset ja asiantuntijat joiden palkka on n. 3.000 e/kk tai korkeampi pääsevät Suomeen tarveharkinnan ohi, ja tämä tarveharkinnan poisto on tarkoitettu tästä syystä ainoastaan matalapalkkaisen ja halpatyövoiman reitikiksi Suomeen, jolla halpatyövoiman maahantuottamisella ulosliputetaan suomalainen tes-palkattu työ, kun suomalaisten työehtojen mukaista palkkaa ei haluta maksaa.
Ongelma Suomessa ei ole työvoiman puute tai liian korkeat työttömyyskorvaukset vaan palkan maksuhaluttomuus, koska työnantajat odottavat porvarihallituksen aukaisevan tulvaportit ulkomaiselle halpatyövoimalle ja koska palkanmaksua sosialisoidaan koko ajan yrityksiltä yhteiskunnalle ja veronmaksajille palkkakulujen tukemisen muodossa sekä alipalkkauksen kompensoinnilla sosiaalitukien avulla. Mitä muuta ovat esim. yritysten palkkatukeminen, sosiaaliturva alipalkkauksen jatkeena, ilmaiset työkokeilut ja työharjoittelut kuin palkkakulujen sosialisointia veronmaksajille?"
SOL JA KAIKKI MUUT MAANPETTURIYRITYKSET BOIKOTTIIN!
Ongelma Suomessa ei ole työntekijöiden puute, työhaluttomuus tai liian suuret korvaukset, niitä käytetään vain tekosyinä. Oikea syy on ettei työstä haluta maksaa tes-palkkaa täällä euroalueen hintatasoltaan kalleimmassa maassa:
Hätkähdyttävä tulos: Yli 500 000 suomalaista tekee ilmaista työtä
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/yli-500000-suomalaista-tekee-ilmaista-tyota/
Harjoittelu, kuntouttava työtoiminta, työkokeilu. Seuran selvitys on karu: talkootyöllä on monta nimeä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15348754/yli-500-000-suomalaista-tekee-ilmaista-tyota
Aktiivimalli on vain jäävuoren huippu – Pysäyttävä kirje asiantuntijalta: ”Palkattoman työn määrä on räjähtänyt”
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/aktiivimalli-jaavuoren-huippu-pysayttava-kirje-asiantuntijalta-palkattoman-tyon-maara-rajahtanyt/
"TE-toimiston virkailija paljastaa Seuralle, kuinka härskisti työnantajat hyväksikäyttävät ilmaista työvoimaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15348065/asiantuntija--palkattoman-tyon-maara-on-rajahtanyt
Palkaton työ, Suomen talouden kulmakivi
http://www.kaleva.fi/juttutupa/politiikka/palkaton-tyo-suomen-talouden-kulmakivi/6644501
Miksi sitten Orpo haluaa jakaa miljardeja afrikkalaisille (heimopäälliköoille) ?
Suomalaisille ei kelpaa nämä "halpatyöt". Toisaalta ei kuitenkaan ole koulutusta tasokkaampiin töihin.
Sohvan nurkka on sopiva.
Sunnilleen näin jakaantuvat suomalaisten työttömien työt.
Moni vähä-älyinen duunari jolla on satoja tuhansia velkaa omistustasunnosta, äänestää Kokoomusta kuvitellen kuuluvansa köyhälistön yläpuoliseen älykkökermaan. Kun totuus omasta vähä-älyisyydestä 2020-luvulla valkenee, on myöhäistä katua. Töistä tuli kenkää vuosia sitten, kun veronkiertoriistäjät saivat lisää miljardivoittoja irtisanomalla palkkatyövoiman ja hankkimalla tilalle valtion kustantamia koulutettavia matuja ja suomalaisia. Juuri niitä, joita parempi duunari kuvitteli olevansa. Pankki vei asunnon korko- ja perintäkuluista. Velka jäi, eikä tuloja mistään. Tarjolla vain tuhansia ilmaistyöpaikkoja pienimmällä toimeentulotuella uudelleenkoulutuksessa. Ammattia vastaavan työhön oikealla palkalla ei mitään asiaa, koska työpaikkoja on vain niille joiden koulutuksesta valtio maksaa duunarille muutaman satasen kuukaudessa, ja jotka firmoille ovat ilmaisia.
Idiootille duunarille tulee itseaiheutettu shakkimatti, ja hän vetää köyden kaulaan.
Joo niitä vammaisia duunareita kyllä riittää mutta silmät aukeaa vielä kun työreformi jyrää kaikki duunareiden työpaikat ja kaikki korvataan ulkomaalaisilla ja työttömien tynharjoitteluilla, tuleeko kenties mieleen Neuvostoliitto?
Ei tämä ainakaan mikään kilpailu yhteiskunta ole eli markkinataloutta vaan fasisimia isolla F:llä tai sitten kommunismia, kummatkin täyttä paskaa kansalle.
Kyllä siinä kokkareilla mälli lentää jo pelkästä ajatuksesta, kun ilmaista työvoimaa on hyvin saatavilla.
Kannattaa sitten varmaan ruveta itse kokkariksi, reppanat. Ei kun firma pystyyn ja jalat pöydälle. Katoaa se tarve surkeaan uikutukseen.
Laittakaa mieluummin työttömät vastamedan sivu pystyyn ja tienatkaa mainostuloja kertomalla näitä riistäjien rötöksiä.
Mutta silloinhan sitä ansaitsee tulonsa. Se on kovin kokoomuslaista... hyi.
Työläiset ansaitsee työllään myös kokoomuslaisten tulot. Se että ansaitsee tulonsa ei siis ole kokoomuslaista vaan työläistä. Työtön työläinen tekee mielellään työtä kun sitä vain löytyy ja siitä maksetaan tes-mukainen palkka. Kokaikatyö on kaikista halutuinta, eli nimenomaan ahkera suomalainen työtön työläinen haluaa paljon työtunteja.
Ei kun kokoomuslainen maksaa rahallaan työläisten tulot. Sekä kokoomuslaisten että sosialististen työläisten.
Mutta ei minulla ole mitään työläistä vastaan, jos kokoomuslainen on kerran vapaaehtoisesti myöntynyt hänelle työpaikan suomaan. Nyt oli kuitenkin puhe työttömistä... heitä kehotin ryhtymään kokoomuslaisiksi, siis elantonsa ansaitsemaan ja ehkä myös niitä maailman köyhiä työllistämään.
"Halpa"työvoima?
Veronmaksajat maksavat asumis- ym tuet ja herrat nauraa.
Sittenhän sinun urapolkusi on selvä... herrahissiin vain, kun kerran uskot herroilla hauskaa olevan.
Eikös meillä täällä ole "ulkomaalaisia" osaajia ihan omasta takaakin n. 100 000 työtöntä mamua. Entä noin 30 000 vähemmistösuomalaista työtöntä? Niille kun hommaatte vaikka ekana töitä niin työttömyys puolittu kerralla.
Jos nyt ihan totta puhutaan, ei työnantajapuolen eikä hallituspuolueiden ongelma ole työttömät. Työttömät ovat reserviä ja mitä enemmän reserviä sitä edullisempaa työtä saatavilla - rautaiset markkinatalouden toimii näin.
Se, että työttömiä nyt kepitetään on sitä, että luodaan mahdoton tilanne jossa moni työtön ottaa vastaan vaikka herrain klubin kusitolpan toimen, että pysyy hengissä.
"Eikös meillä täällä ole "ulkomaalaisia" osaajia ihan omasta takaakin n. 100 000 työtöntä mamua. Entä noin 30 000 vähemmistösuomalaista työtöntä? Niille kun hommaatte vaikka ekana töitä niin työttömyys puolittu kerralla."
Ei toisille voi töitä hommata, vaan se on jokaisesta itsestään kiinni. Mutta tuon porukan elättäminen on tärkeä syy siihen, miksi maahan tarvitaan lisää veronmaksajia.
"Jos nyt ihan totta puhutaan, ei työnantajapuolen eikä hallituspuolueiden ongelma ole työttömät. Työttömät ovat reserviä ja mitä enemmän reserviä sitä edullisempaa työtä saatavilla - rautaiset markkinatalouden toimii näin."
Etkö tiedä, että ammattiliitoilla on monopoli työvoimaan? Ei markkinatalous monopoleissa toimi. Siksi työttömiä ei voi ottaa töihin, vaikka he lupaisivat tehdä työt puolta halvemmalla kuin nykyiset työntekijät. Työttömyys ei siis tee työvoimasta edullisempaa, mutta työnantajilta kiskotaan kyllä verot työttömien elättämiseen... näin ollen työttömyys ei ole lainkaan toivottavaa kenenkään asiat ymmärtävän työnantajan mielestä.
Ei teille mikään kelpaa. Kaiken te haluatte mutta mitään ette halua siitä maksaa. Kipi-kipi vaan TE-toimistoon kyseleen maksuttomia harjoittelioita (turhan valituksen sijaan). Kyllä yhteiskunta maksaa teidän työntekijöiden ylläpidon. Että se siitä ammattiliittojen monopolista.
Jos näillä eväillä ei bisnekset kannata, silloin kannattaa katsoa peiliin.
Jos maksuttomia harjoittelijoita on kerran jo nyt yltäkylläisesti saatavilla kaikille halukkaille, miksi ihmeessä työantajapuoli haluaisi maahanmuuttoa? Eivät taida olla aivan valmiita nuo teoriasi.
Ulkomaalaisissa sosiaalietuuksien saajissa yli 2 000 prosentin kasvu – Tavio: Näin ei voi jatkua
https://www.suomenuutiset.fi/ulkomaalaisissa-sosiaalietuuksien-saajissa-2-000-prosentin-kasvu-tavio-nain-jatkua/
"Tukia saavien määrä hurjassa kasvussa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Tavio näkee kehityksen haitallisena ja vaatii hallitusta ryhtymään ei-työperäisen maahanmuuton tiukennuksiin.
– Kelan tukiin oikeutetut EU-alueen ulkopuolelta pakolaisina tai muina ei-työperäisinä maahan tulleet ovat kasvaneet vuodesta 2004 vuoteen 2016 määrältään 125 334 henkilöllä. Kasvua on tapahtunut yli 2 000 prosenttia.
– Peruspäivärahalla ja työmarkkinatuella olevien ulkomaalaisten määrä oli 2 146 henkilöä vuonna 2004 ja 50 379 henkilöä vuonna 2016, Tavio listaa.
Osa tilastoissa suomalaisina
Vuosien 2010 ja 2016 välillä peruspäivärahan ja työmarkkinatuen kustannukset ovat kasvaneet noin miljardista eurosta 2,17 miljardiin euroon. Ulkomaalaisten osuus vuotuisista menoista on kasvanut jatkuvasti ja oli vuonna 2016 jo 16,6 prosenttia näistä etuusmenoista.
Yleisen asumistuen osalta kasvua oli vuosien 2010 ja 2016 välillä 500 miljoonasta eurosta 1,08 miljardiin euroon. Kasvua tapahtui 117 prosenttia.
Tavio huomauttaa, että Suomen kansalaisuus myönnetään usealle jo neljän vuoden jälkeen ja näin maahanmuuttaja siirtyy monissa tilastoissa suomalaiseksi".
* Siis läheskään kaikkia maahanmuuttajia ei tilastoissa edes merkitä maahanmuuttajiksi vaan kantaväestöön kuuluviksi suomalaisiksi. Tämäkin harkittua harhaanjohtajaa tilastokikkailua, kuten myös työttömyys- ja työllisyystikastot, jotka koneisto tekee ja muokkaa tukemaan poliittisideologista agendaansa.
Mamuhalpatyövoiman rantauttaminen Suomeen, ja suomalaisn tes-palkatun työvoiman ulosliputus johtaakin siis todellisuudessa sosiaaliturvalla elävän maahanmuuttajaluokan lisääntymiseen Suomessa. Kepun Sipilän ja Kokoomuksen Orpon porvarihallituksen pakolais- ja maahanmuuttopolitiikka sekä työvoiman tarveharkinnan poisto ei toimi ja on pirun kallista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!
Pakolaisbisnes ei hyödytä kuin sitä pyörittävien eturyhmiä.
Juu, tällä halpatyöllä vain ei meinaa elää täällä kalliissa suomessa.
No sitten ei tarvitse pelätä sitä, että vääränvärisiä ihmisiä tulisi tänne niitä halpatöitä tekemään.
Kokoomus on tuhonnut Suomen kepun ja sinisten avustuksella.
Joopa joo. Mitenkäs nuo 120 000 uutta työpaikkaa ynnä muu sellainen?
120.000 uutta työpaikkaa, jo vitsin murjasit=)) Työttömiä edelleen noin 300.000 ja 500.000 tekee ilmaispakkotöitä ilman palkkaa kuten Seura lehti kertoi. Tähän "ei työttömien" 500.000 ilmaistyöhön pakotetun joukkoon on väkeä hieman työttömistä työnhakijoista sijoitettu ja tilastoitu, jotta työttömyys näyttää kikkailutilastoissa laskeneen.
Työttömiä ministeriön mukaan enää 241 600, tilastokeskuksen mukaan vielä vähemmän. Ehkä tietosi eivät pysy sen perässä, miten nopeasti työttömyys laskee?
Vielä 2 kertaa kokoomuksen, kepun ja sinisten tekemä temppu uusiksi, niin työttömyyttä ei enää ole. Työharjoitteluja opiskelijoilta ei tosin varmasti tulla poistamaan, sillä ne ovat niin tärkeä osa ammattitaidon hankkimista... tällaisista "ilmaistöihin pakotetuista" saat siis höpsiä maailman tappiin.
Tätä ei kyllä maailmalla uskota,Suomeen on ajettu ja ajetaan lisää vasemmistoyhteiskunta oikeistopuolueiden vetämänä. Trump ei tainnut tajuta ptkääkään missä vieraili,mutta Putinillehan tämä sopii vallan mainiosti. Kaikki vain töihin soaiaalituella,suuret työläispalkat ja AY ovat todellakin Suomessa kohta historiaa ja tuntuu että seuraavissakin vaaleissa tahti jatkuu entisenlaisena.
Vähän kyllä käy hymyilyttämään.
Suomalaisten ostovoima ja tulotaso on Pohjoismaiden alhaisin. Esim. kesälomiin suomalaiset käyttää merkittävästi vähemmän rahaa kuin norjalainen, tanskalainen tai ruotsalainen.
Suomen talouden tasosta kertoo jotain se että tämän kesän lomaan käytetty rahamäärä putosi huomatta viimevuotisesta.
Suomalaiset lomailevat Pohjoismaiden pienimmällä budjetilla - lomakohteen valinnalla voi tasoittaa eroa
https://www.iltalehti.fi/matkajutut/201807122201069132_ma.shtml
"Suomalaisten lomabudjetti pieneni arvioiden valossa viime vuodesta.
Suomalaiset arvioivat käyttävänsä kesälomaansa tänä vuonna keksimäärin 1 300 euroa kotitaloutta kohden. Asia selviää Nordean teettämästä kyselytutkimuksesta.
Suomalaisten lomabudjetti on Pohjoismaiden pienin. Länsinaapurissamme Ruotsissa kesälomaan arvioidaan uppoavan 1 700 euroa. Tanskassa ja Norjassa vielä enemmän. Tanskalaiset arvioivat kesälomakuluikseen 2 000 euroa, norjalaiset 2 500 euroa.
Erot eivät katoa, vaikka otettaisiin huomioon maiden väliset erot hintatasossa.
- Maiden väliset erot hintatasossa tasoittavat eroja, mutta maiden järjestys ja Suomen suuri ero muihin maihin säilyy, vaikka tämä otettaisiin huomioon, sanoo yksityistalouden ekonomisti Olli Kärkkäinen Nordeasta.
(Kaiken lisäksi Ruotsissa ja Tanskassa käyneenä on huomattu tilastovalhe niistä Suomea kalliimpina maina. Esim. Ruotsissa Tukholmassa uudessa- ja vanhassa kaupungissa kaupoissa, kioskeissa, ruokaravintoloissa ja baareissa hintataso on itse asiassa Suomea havaittavasti alhaisempi).
Suomalaisten kesälomabudjetit eivät elä nousukautta. Lento- ja hotellihakukone momondon tutkimuksen mukaan lomaan käytetään tänä vuonna vähemmän rahaa kuin vuosi sitten.
- Viime vuoteen verrattuna suomalaisten kesälomabudjetit ovat hienoisessa laskussa, sillä vuosi sitten yleisin kesälomabudjetti oli yli 1000 mutta alle 2000 euroa. Viime vuonna 18 prosenttia kesälomailijoista oli liikkeellä 2001-5000 euron budjetilla, kun nyt vastaava luku oli 14 prosenttia, kertoo momondon Suomen markkinointipäällikkö Jenna Perus."
Dokumentti "Halvan työn kova hinta" kertoo vuokratyöfirmoista jotka edustavat kokoomuslaisuutta puhtaimmillaan. Firma mm. peri 53 € tunnilta työntekijästä, joka sai 3,50 € / tunti. Ei sosiaaliturvaa, ei sairausvakuutuksia, ei palkkaturvaa, ei palkkaa, vaan puhdasta kusetusta. Samalla riistoperiaatteella toimivat vuokrafirmat ovat yhdessä keränneet tietokannat eri maiden ammattiliittoihin kuuluvista ihmisistä ns. mustalle listalle, ja töihin pääsevät vain ne joista on merkintä, "ei kuulu liittoon". Näin varmistetaan, ettei pestatuilla ole ketään puolustamassa siinä vaiheessa kun kusetus paljastuu. Kuten vakava tapaturma, mistä ei koskaan korvata, tai kun palkkaa ei vain yksinkertaisesti makseta kuukausiin.
Jos haluaa tietää mitä tapahtuu, mikäli Kokoomus pysyy kauan vallassa, kannattaa katsoa. Jo nyt suuren rahan jatkuva aivopesu, kuten tämän palstan kestotrollaukset liittoja vastaan. heikentävät niitä koko ajan. Mikäli Kokoomus onnistuu tuhoamaan liitot, on tämä dokumentti kuvaus myös suomalaisen työväestön tulevaisuudesta.
https://areena.yle.fi/1-2388876#autoplay=true
Kyllä nuo suvakit leipoo hyvinkin rasistista yhteiskuntaa kovalla tohinalla. Tänää töissä olin koodaamassa, siihen tuli siivoomaan pieni tumma niekkerpoikanen, takana vahti semmoinen topakka 50 täti kun neikkerpoikanen tanssahtavin askelin moppasi lattioita. Olihan hämmentävä näky, ihan kuin 1960-luvun Amriikkalaisesta yhteiskunnasta.