Miksi palsta hiljeni?

realitycheck

Palsta hiljeni yllättäen. Onko liikaa keskustelua realismin näkökulmasta?

13

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenrobotti

      Tämä on yleensäkin aika hiljanen palsta, eikä sovi oikein minkään valtakunnan fundiksille, koska kaikki näkemykset ovat "yhtä hyviä" mitä palstan aiheeseen tulee.

    • Olisiko-käynyt-näin

      Eihän täällä juuri mitään tapahdu ilman käännytystyötä tekevien apologeetikkojen julistuksia. Kun he ovat täältä poissa, vallitsee täällä hiljaisuus. Ihmiset vain jatkavat elämäänsä.

      Oikeastaan käännytystyötä tekevillä materialisteilla on kahtalainen vaikutus. Ensimmäinen näistä hetkellisesti lisää ja toinen pitkäkestoisesti ehkäisee keskustelua.

      Keskustelua lisäävä vaikutus on se, että todistamattomien oletustensa julistuksilla he hieman hämmentävät muurahaispesää, ja ne, jotka ovat normaalisti hiljaa, saattavat huomauttaa esitettyjen väitteiden perusteettomuudesta tai perusteiden paikkansapitämättömyydestä.

      Keskustelua ehkäisevä vaikutus on se, että aina, kun ihmiset uskaltautuvat edes hetkeksi keskustelemaan omien maailmankäsitystensä viitekehyksissä, ilmaantuvat käännytystyötään tekevät julistajat paikalle vaatimaan materialistisia perusteita ja "näyttöjä" joka asialle lytäten kaikki tällaiset aihepiirit huuhaaksi. He tekevät näin, vaikka keskustelijat avoimesti tunnustaisivat tietämättömyytensä, esittäisivät vain kysymyksiä eivätkä millään muotoa olisi vaatimassa ketään jakamaan omia käsityksiään tai esittämässä varsinaisia väitteitä. Tämän toteutuneen kehityksen vaikutukset voidaan nähdä vertaamalla esim. nykypäivän ja yli kymmenen vuoden takaisia keskusteluketjuja. Yli kymmenen vuotta sitten näillä keskustelupalstoilla oli oikeita rauhanomaisia keskustelujakin, jotka eivät liikkuneet eipäs-mitenniineipäs-akselilla ja joita on nykyäänkin mukava lukea, kun sellainen tulee vastaan, mutta enää sellaista keskustelua ei esiinny.

      Eiväthän materialistit tietenkään julistuksillaan saa juuri ketään käännytettyä uskoonsa, mutta he saavat ihmiset olemaan keskustelematta, koska ihmiset eivät halua näitä raakkujia paikalle pilaamaan hyviä keskusteluja itselleen tärkeistä aiheista. Potentiaaliset keskustelijat tietävät jo valmiiksi, kuinka käy, jos keskustelu avataan.

      • realitycheck

        Miksi et panostaisit omien näkemystesi ja mielipiteittesi laatuun, etkä hukkaisi energiaa ja aikaa siihen, että yrität saada "vihollisesi" näyttämään huonommalta ja väärämielisiltä? Esität yleistäviä syytöksiäkin. Kyllähän uskovaisetkin lyttää ei-uskovan näkemykset huuhaaksi ja mm. "materialistiseksi uskonnoksi". Kritisoit muita siitä, mihin sorrut itsekin, ja lisäksi uhriudut. Eikö se ole aika tyhmää? Lopeta nimittely ja halveksinta esimerkkinä, äläkä tee sitä mitä jotkut toiset. Luulisi, että ymmärrät, että on muitakin tapoja. Vai...?


    • MEläjä

      Kysymys on uskoista, mihin ihminen uskoo?
      Politiikan tekokin perustuu pitkälti siihen, miten ihmiset saadaan uskomaan haluttuihin asioihin.

      Realismi on mielestäni liitettävissä myös uskoon, tämän kykenisi paremmin selittämään henkilö, joka on ollut 'kanavointihommissa' säännöllisesti pidemmän aikaa samaan tahoon.

      • suurhihhulit

    • kepsap

      Realisti on yleensä joku räkänokka, joka käy jotain koulua ja koulussa on tuputettu pää täyteen "realistisia totuuksia", elämä on edessä, mitään vastoinkäymisiä ei vielä elämässä ole tullut vastaan ja vissiin kukaan läheinenkään ole kuollut. Siinä sitä passaa sitten julistaa sitä koulussa opetettua materialistista totuutta. Ei tuommoisten kirjoituksia jaksa kovin pitkään lukea. Mutta joku vonkuhan noilla kumminkin tänne tulla jauhamaan, en tiedä miksi? Kannattaisi keskittää sen energiansa mieluummin vaikka fysiikka-palstalla jauhamiseen.

      • realitycheck_

        Eli kannatat sitä, että uskomuksia ei lähdettäisi tutkimaan rationaalisin perustein? Ja pidät myös omaa uskontoasi oikeamielisenä ja kaikkea muuta vääräuskoisuutena?


    • nää_on_näitä

      Ovat menneet kuolemanjälkeiseen....

      • kuollutintiaani

        NÄmä jututhan ovat kaikki kanavoituja.


      • MEläjä

        Voi olla, mutta 'aitoon' kanavointiin on kyllä keinot olemassa.
        Uskottavuuden varmistamiseksi pitäisi olla usean henkilön ryhmä, joka kokoontuu säännöllisesti.


      • JoukossaTyhmyysTiivistyy
        MEläjä kirjoitti:

        Voi olla, mutta 'aitoon' kanavointiin on kyllä keinot olemassa.
        Uskottavuuden varmistamiseksi pitäisi olla usean henkilön ryhmä, joka kokoontuu säännöllisesti.

        Kuten Patrick Tiaisen seurakunta.
        https://youtu.be/5S1q95WxYfk

        Erittäin uskottavaa.


      • MEläjä

        Jos olet kiinnostunut aidosti, lueppa 'Viestejä Michaelilta' teos, teokset...saat selkeämmän kuvan mitä tarkoitan 'kanavoinnilla'.
        Itse olen sillä kannalla, ettei meidän uskomme ratkaise mitään suuntaan tai toiseen ja ns. kuoleman jälkeen kukaan ei siellä kysy 'mihin uskoit, tai mihin kirkkoon kuuluit'?


    • Dggjj

      Mitäpä tuosta loppusijoituspaikasta sen enempää ääntä pitämään.
      Minut sirotellaan metsään. That's it. Muutun pikkuhiljaa sellupuuksi.. ja sitten kummittelen vessapaperissanne. Pööö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      934
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      825
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      769
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      740
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe