Oli tylsää niin tässä teille vähä asiaa..

Isäsperse

Tässä puhuu alaikäinen paskiainen
Eli siis kommunismin takia kuoli miljoonia ihmisiä piste eli jos niin innokkaasti haluatte kuolemaa syaniidikapselit ovat täydellinen keksintö teille eli siitä vaan popsimaan ei kiinnosta vaikka kirjoitin väärin saatte itkeä rauhassa en kylläkään tiedä mitä varten nämä kommunismi keskustelut on

2

400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KöyhänPelastus

      Oikeastaan ne oli alkuaikoina anarkisteja jotka taisteli asein kapitalisteja vastaan. Kommunistit olivat rauhallisempia. Toinen maailmansota oli asia erikseen. Siinä kommunistit taisteli rinta rinnan fasisteja vastaan. Mihin Suomen jatkosota luokitellaan kun meitä vastassa oli sekä Amerikka ja Neuvostoliitto. Tosin Amerikka ei taistellut asein meitä vastaan mutta varusti Stalinia sen taistellessa Hitleriä vastaan, jonka aseveljiksi meidätkin luokiteltiin, joskokaan ei niin näkyvästi kuin esimerkiksi unkarilaiset sun muut. Ryti ja Mannerheim eivät olleet natseja.
      En tiedä olisiko Suomi välttynyt sodalta niin kuin Ruotsi, kun Tanska ja Norja joutuivat sotaan ja he, vaikka tavallaan antautuivatkin heti, taistelivat Hitleriä vastaan. Miten Suomen olisi käynyt taistossa vahvaa Saksan armeijaa vastaan yksin. Maassamme oli kylläkin niin paljon saksalaismielisiä, vaikkeivat ehkä Hitleriä ihannoineetkaan, että olisimme asettuneet saksalaisten puolelle niin kuin Norjassa ja Virossa saksalaismieliset ottivat hallituksissa vallan. Alkoivat nukkehallitsijoiksi. https://yle.fi/uutiset/3-5784846
      Olisiko meille käynyt samoin kuin Virolle. Tuskin ja ei meillä ketään samanlaista Quislingiäkään ollut kuin Norjassa. Vihtori Kosola kin oli jo kuollut. https://fi.wikipedia.org/wiki/Vidkun_Quisling
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Vihtori_Kosola
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Kylmä_sota
      Toisen maailmansodan jälkeen alkoi kylmä sota ja mitä sotaa me nyt tai herrat käyvät olisi mielenkiintoista kuulla jokin analyysi.
      https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/miksi-syyria-on-sodassa-kuka-tukee-sisallissodan-osapuolia-ja-miksi-mtv-selvitti-taustat/5310336#gs.JKFgW64

      Miksi ylipäätään maailmassa on sodittu ja soditaan edelleen on jännä juttu. Suomalaiset jos ketkä ovat kokeneet sotia jos jonkinlaisia ja elämä täällä on ollut ja on monelle edelleen aikamoista taistelua milloin mistäkin.

      Nimimerkki "Isäsperse" on ainakin rehellinen kun myöntää olevansa alaikäinen ja siksi ei oikein ymmärrä, miksi köyhät ovat joskus tarttuneet aseisiin lähinnä puolustaakseen omia oikeuksiaan lähinnä jokapäiväiseen leipään.

      Historia voidaan pyyhkiä mielistämme pois ajattelemalla ettei mitään ole aiemmin tapahtunut. Pöytä tai taulu on puhdas. Latinaksi "tabula rasa" hienosti sanottuna. Mutta kun se ei ole pyyhkiytynyt pois vaan alitajuisesti se kummittelee siellä jossain mielen sopukoissa ja otamme kantaa sen mukaan.

      Kommunismin takia kuoli miljoonia ihmisiä piste. Noista miljoonista suurin osa oli itse kommunisteja tai heidän rinnallaan taistelleita ihmisiä. Kommunistit vastustivat Hitleriä ja sen kavereita, jotka eivät oikein tykänneet köyhistä ja köyhiä olivat työläiset ja heitäkin köyhempiä olivat sitten vaikka vammaiset työläiset, jotka eivät oikein voineet tienata rahaa työtä tekemällä. Ajatella voisi ainakin alaikäisenä, että oishan se kansantaloudellisesti edullista perustaa työleirejä ja siihen oheeseen tuhoamisleirejä, missä tuhottaisiin kaikenlaiset ei toivotut ihmiset yhteiskunnasta. Ei toivotuksi tulemiseen voisi silloin riittää vaikka hallituksen arvosteleminen tai määrätty rotu ja aatesuunta.

      Trump ja Putin taistelevat ainakin teoriassa sellaisia voimia vastaan, jotka haluaisivat tuollaisen systeemin ja vallanpidon tulevan voimaan maailmanlaajuisesti.
      Mutta moni natsikortilla ratsastava itseään demokraattiseksi hallitukseksi kutsuva piilofasisti koaliitio käyttää häikäilemättömästi valtaa köyhien viimeistenkin rahojen siirtämisiin parempiosaisille vedoten siihen, että he eivät ole mitään natseja vaan demokraattisesti valittu hallitus. Se kuinka nuo äänet itselleen kieroudella (manipulaatio) saivat ei puhuta missään. En halua vihjata Suomeen, sillä eihän nyt meillä tuollaista voi tapahtua.
      Nyt kun vaalit lähestyy ja vasemmisto kyhäilee tyytyväisyyttään luottaen varmaan marginaaliseen vaalivoittoon unohtaen sen, että pelastusta köyhälle ei missään näy. Ei ennen eikä nyt.
      Rikkaat rikastuu ja rikollisuus rehottaa ja köyhän kansan oikeudet ovat iäksi menneitä, sillä niitä ei puolusta enää kukaan. Mutta en kehota tarttumaan aseisiin sillä sehän olisi itsemurha. Siinä syanidikapseli toimisi siistimmin eli "jos niin innokkaasti haluatte kuolemaa syaniidikapselit ovat täydellinen keksintö teille eli siitä vaan popsimaan". Enää köyhän ei kannata mennä kyykkyyn vaan popsasta kapseli sillä sillä hän tekee myös palveluksen kansantaloudelle.
      https://www.youtube.com/watch?v=lp16CjG2gtc

      Uskokaa köyhät tulevaisuuteen! Se on helvetissä. Vielä pahemmassa mitä nyt koette maan päällä tai tulkaa uskoon. Pääsette eroon paheistanne mikä on se mihin rahanne kuluvat jos sossusta jotain saatte. Tupakka, viina ja RAY. Pthyi!!!

    • ettämietinettä

      "Kommunismin takia on kuollut..."
      Ei kommunismin takia ole kuollut, vaan ihmisten toimien takia. Syy, että tapetaan: tuo on liian rikas, tuo on koulutettu joka ei aja kansan etua, se murhasi... se varasti...
      Näillä syillä ei ole kommunismin kanssa mitään tekemistä. Poliittiset ja kansalliset syyt tappamiseen... se ei ole kommunismia tai demokratiaa, vaan ihmisten kuvitelma siitä, että he kannattavat tiettyä poliittista järjestelmää, ja toimivat siivoajina siinä. Uskonnot yhtä pahoja, koska ne eivät välitä luonnon, eli nk. Jumalan todellisista laeista, vaan asettavat "synti" syyllä rajoituksia, ja pahimmillaan haluavat tuhota ihmisen uskonnon nimissä vaikka sukupuuttoon.
      Jos Jeesus sanoi: oikea mitta on teille annettu. Miksette jo itsestänne päätä mikä oikein on?
      Samanmielisiä löytyy kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      125
      5620
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4841
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4794
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      382
      2314
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      129
      2244
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1986
    7. 109
      1866
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1597
    9. 381
      1361
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1193
    Aihe