Jotkut es.lest. fanaatikot, jotka kuuluvat muutama vuosi sitten Ruotsissa perustettuun Jellivaaran separatistikirkkoon, levittävät väärää tietoa siitä, miksi liike hajosi Ruotsissa Norjassa ja viimeksi Suomessa.
Humoristisin humpuuki käyttää mm. tällaisia sanoja, "eivät tahtoneet samaan taivaaseen."
Ikäänkuin tämä vuonna 1902 Suomessa perustettu liike Esikoislestadiolaisuus olisi portti taivaaseen.
Näin nämä fanaattisimmat ikävä kyllä uskovatkin. "Vain me pelastumme".
He eivät siis oikeasti tunne lainkaan tietä taivaaseen, vaan ovat korvanneet Kristuksen yhdistyksellään. He ovat tehneet yhdistyksestään tien taivaaseen. Ovat julistautuneet Kristuksen evankeliumin yksityisomistajiksi ja julistaneet muut Jeesuksen verellä Jumalan omiksi lunastetut röyhkeästi helvettiin.
Mikään laisuus ei pelasta. Ainut tie taivaaseen, on usko Jeesukseen. Jos tämä asia ei ole uskovalle päivän kirkas, silloin henkilö on eksynyt pois Kristuksesta.
Hän on eksynyt, riippumatta siitä minkä nimisen laisuuden hän uskoo olevan Jeesus Kristus.
Näitähän on paljon tällaisia kaikkitietäviä ja muut pois sulkevia yhteisöjä, - muissakin siis, kun pelkästään lestadiolaisissa. Vihollinen on ollut ahkera ja pätevä Jumalan kansan hajoittaja kautta historian. Näin vihollinen varmista että uskovat pysyvät hajallaan.
Jeesus on siis tie taivaaseen. Hän perusti seurakuntansa vuoden 0033 paikkeilla, ajanlaskumme alun jälkeen. Puki sen voimalla korkeudesta ensimmäisenä Helluntaina. Kristuksen seurakunnan jäseniä ovat kaikki he, ja me, joilla on tänään usko Kristukseen, ja jotka ovat jo edesmenneet uskossa Kristukseen.
Ajallisia yhdistyksiä, kirkkoja ja kirkkokuntia on ollut tämän 2000 vuoden kuluessa paljon, eri nimisiä.
Näitä tulee ja menee, muuttuu ja muokkaantuu, osa näistä häipyy historian hämärään.
Nämä joukot eivät ketään pelsta. Kristuksen sana pelastaa. Ja kaikkialla missä tätä evankeliumin sanaa julistetaan ja uskotaan, siellä syntyy lapsia Jumalalle.
Jeesus kutsuu jokaista sanansa ja Henkensä kautta nimeltä, jo pyhässä kasteessa.
Tule ja seuraa minua. Kiellä itsesi ota ristisi ja seuraa minua. Kutsu on tänäänkin voimassa. Tartu syntinen uskossa lupaukseen Jeesus vie perille.
Hallelujaa, kiitos kutsusta Jeesus ja kiitos pelastuksesta.
Perätöntä valhetta es.lest. hajaannuksesta
6
899
Vastaukset
- VainJeesusPelastaa
Jeesus Kristus on vahva linna kaikkea vihollisen voimaa vastaan. Kukaan eikä mikään tässä maailmassa ei voi riistää Kristukselta hänen omiaan.
Siksi älä syntinen koskaan luovu Kristuksesta, tuli vastaan mitä tuli.
Aina kun kuulet sisältäsi tai ulkopuoleltasi sellaisia sanoja, ettei Jumalan armo ja Kristuksen sovintouhri kuulu sinulle. Silloin kin sinua vieroitetaan pois Kristuksesta, uskomaan muita ääniä, silloin
puhujana on saatana, riippumatta siitä millaisessa ulkoisessa muodossa hän puhuu.
Tulipa nuo kehoitukset luopua Jumalan armosta ja syntien anteeksiantamuksesta sinun sisimmästäsi tai ulkpuoleltasi, niin älä loskaan usko niitä. Usko mitä Jeesus teki sinun puolestasi ristinpuulla. - ÄläLeikiJumalaa
Aiemmin on aihetta käsitelty, ties moneenko kertaan. Kerrataan nyt vielä, ettei esikoislestadsiolaisuuden ihmisopitkaan välttämättä kadota, kunhan ihminen ei turvaa tällaisiin oppeihin pelastuksenaan, vaan uskoo syntisenä Jeesuksen Kristuksen nimen ja veren voimaan ainoanan plestuksenaan. Ongelmaksi siinä liikkeessä muodostuu saumaton sosiaalinen yhteys muihin ihmisiin, (heihin jotka on liikkeessä leimattu vääräoppisiksi, jumalisiksi, omavanhurskaiksi tai muutoin pelastuksesta ja evankeliumista osattomaksi). Se kun ei ole lainkaan ihmisen vallassa päättää siitä, ketkä pelastuvat ja ketkä kadotetaan. Onneksi näin on, kiitos Jeesuksen.
- YlpeysVeiPoisKristuksest
Niinpä, moni on tosiaan juopunut uskosta kristillisyyteen, jolla tarkoitetaan esikoislestadiolaisuutta.
Kun esimerkiksi Gunnar Persäteristä ja Odd Mindestä (siis heidän puheistaan ja edesottamuksistaan) kertoo totuuden, niin he alkavat kauhusta vapista. Eikä ihme sikäli, että heidän jumaloimiaan henkilöitä on silloin loukattu verisesti. Järjestelmähän pysyy pystyssä nimenomaan tämän Joonas Purnun perustaman paavi-tradition avulla. Väki seuraa vavisten helvetin tulta syöksevää paaviansa.
KUn he uhkaiselvat helvetillä, niin porukka ei uskalla ottaa yhtään selvää mitä kristinuskossa opetetaan.
Matt. 23:8 Mutta te älkää antako kutsua itseänne rabbiksi, sillä yksi on teidän opettajanne, ja te olette kaikki veljiä.
Matt. 23:9 Ja isäksenne älkää kutsuko ketään maan päällä, sillä yksi on teidän Isänne, hän, joka on taivaissa.- 2457654
Jurva ja paavi
- teuta011
2457654 kirjoitti:
Jurva ja paavi
Edelleen valhetta !
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2101386- 961256
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan2950Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9908Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛85862Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle14812- 32800
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57786T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37738Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44724