Mitä eroa on Fortumin ex-johtaja Mikael Liliuksella ja räkä-Räikkösellä?
-Räkä-Räikkönen ei ole ikinä maksanut veroja Suomeen, kun taas Lilius on maksanut veroja tänne ainakin joskus ja vähän helvetisti.
Nyt kun Suomi irtisanoi verosopimuksen Portugalin kanssa, niin mitä luulette; siirtääkö Liliuskin Räikkösen tapaan kirjansa Sveitsiin? Räikkönen varmaan pystyy antamaan kullanarvoisia neuvoja siitä, miten Suomen veroja kierretään asumalla Sveitsissä, vaikka ei ole edes töissä siellä?
-Räkä-Räikkönen ei ole ikinä maksanut veroja Suomeen, kun taas Lilius on maksanut veroja tänne ainakin joskus ja vähän helvetisti.
Nyt kun Suomi irtisanoi verosopimuksen Portugalin kanssa, niin mitä luulette; siirtääkö Liliuskin Räikkösen tapaan kirjansa Sveitsiin? Räikkönen varmaan pystyy antamaan kullanarvoisia neuvoja siitä, miten Suomen veroja kierretään asumalla Sveitsissä, vaikka ei ole edes töissä siellä?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sveitsistä on hyvät yhteydet ympäri maailmaa. Maa on silti mukavan rauhallinen, suomalaiselle sopiva.
Mitättömyydet kadehtivat Räikkösen miljoonia ja hyvinvointia !
Late Lapista. SSSS Ry!
Mitättömyydet kadehtivat myöskin Liliuksen hyvin ansaittuja eläketuloja!
Räikkösen työt ovat ulkomailla, työnantaja on ulkomailla ja mies itse asuu ulkomailla.
Miksi ihmeessä Suomeen pitäisi veroja maksaa?
Paitsi että Räikkösellä on täällä omaisuutta ja käy aika usein, veikkaan että käyttää rahaa sen verran että alv muodossa maksaa veroja paljon enemmän kuin aloittaja ruikuttaja
Lilius on maksanut miljoonia veroja kyllä Suomeen
Maksatko sä veroja ulkomaille? Jos et niin olet saatanan oksettava tyyppi, maksa ´vaikka kiinaan veroja, muuten olet oksettava.
Kimi maksaa Suomeen vuodessa enemmän veroja kuin sinä olet koskaan maksanut. Räikkösellä on tukkukauppaa harjoittava yhtiö Suomessa. On liiketoimintansa takia verovelvollinen myös Suomeen.
Sun kaltaislla on paska valmiina housuissa jo lähtömetreillä kun jotain pitää alkaa tekemään.
Olisiko Räikkönen Formula kuski jos olisi pysytellyt suomessa. Aloittaja voi mietiskellä sitä.
Suomessa on kaikki kytättyä, holhottua ja kontrolloitua. Syynä kateus eli ns. tasa-arvo. Ikstriimintä mitä hallintoalamainen voi tehdä on pistäytyä paikallisessa kaljakuppilassa. Sekin on tarkkailtua, kytättyä ja kontrolloitua. Holhottua. Hyvinvointivaltio. Heh heh.
Räikkönen Presidentiksi!
Veronmaksun välttely kunniaan!
Lienee täysin turvallista väittää Räikkösen jo nyt elämänsä vaiheessa maksaneen veroja Suomeen enemmän kuin sinä tulet elämäsi aikana ansaitsemaan.
Lienee täysin turvallista väittää Mikael Liliuksen jo nyt elämänsä vaiheessa maksaneen veroja Suomeen enemmän kuin sinä tulet elämäsi aikana ansaitsemaan.
Hyvä mäihä, mutta heikot ohitukset, sen pitäisi kattoa mallia häkähäkkisen vauhdikkaista ohituksista sumisuumahherista.
Tukien väärinkäyttäjät huutelee, kun pelottaa että valtiolta loppuu raha.
Räikkönen on hankkinut ajotaitonsa pohjan lapsuuden aikana radoilla joiden rakentamiseen on käytetty suomalaisten veronmaksajien rahaa miljoonia. Hänen koulutksensa on myös verovaroin kustannettu. Nyt tuo loinen ei suostu maksamaan Suomeen veroa, vaikka vain ja ainoastaan Suomen verovaroin ylläpidetty hyvinvointivaltio on mahdollistanut hänen menestymisensä.
Kyllä verovaroin ylläpidetty hyvinvointivaltio on saanut Räikkösen saavutuksista varmasti ihan riittävät korvaukset verotuloina. Edelleen kaikki mitä han Suomessa hankkii ja kuluttaa tuo arvonlisäveroja ym. Ihmeellisiä kannanottoja ja haukkumisia.
Minua keljuttaa se, kun en koskaan törmää Räikköseen leipäjonossa enkä sossun luukulla. Aito rehti suomalainen on mukana noissa kulttuuririennoissa!
Vellihousujen hommaa koko Formula, kun vertaa Man-saaren ajoihin.
Aivan. Nykyformulat ovat pelkkää kermapersecruisailua, polttoaineen ja renkaiden säästelyä. Kisassa ei montaa kierrosta ajeta "kaasu pohjassa". Toista oli ennen kun oli välitankkaukset ja ei ollut rengassääntöjä.
Onko se Kanadan muija vielä rahastamassa Kimiä vai missä jamassa se juttu on??
Ennen kaikki oli paljon paremmin. Ei turhista valitettu eikä naapurin eukkoakaan vikitelty.