Uusi tutkimus kertoo maanviljelijöiden sairauslomien johtuvan useimmiten alkoholismista tai alkoholin vaikutuksen alaisena loukkaantumisesta.
https://thl.fi/fi/tutkimus-ja-kehittaminen
https://thl.fi/fi/tutkimus-ja-kehittaminen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomessa rehottaa käsiin täysin räjähtänyt alkoholiongelma sekä maaseudulla että kaupungeissa. Eduskunta on tehnyt vääriä lakimuutoksia alkoholipoliittisesti ja seuraus näkyy rajusti kasvaneena alkoholismina koko Suomessa. Työttömistäkin suurin osa on päihdeongelmaisia ja vieläpä mielenterveyspotilaita sen lisäksi.
Tämänkin palstan "isänmaalliset" ovat kotonaan työttöminä makaavia pitkälle alkoholisoituneita keskikaljanatseja ja luusereita joiden ainoa saavutus tänäänkin on vetää kännit.
Seuraavan hallituksen suurin urakka on korjata nykyisen alkoholipolitiikan Suomelle tekemät vahingot ja palauttaa joku roti alkoholin käyttöön Suomessa.
Koska olemme EU maa, niin THL voisi kysellä alkoholinkäyttöohjeita vaikkapa Ranskasta tai Saksasta. Varmasti myös Viro osaisi valistaa, kuinka raitistutaan Eurooppalaiseen tapaan.
Viro kokeilee ensin Suomalaista tapaa raitistaa kansaa, saa nähdä ottavatko opikseen pään lyömisestä ns karjalan mäntyyn vai jääkö tikka takoo päälle.
https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/alkoholiveron-korotus-meni-taysin-pieleen-virossa-verotulot-vahenivat-ja-kulutus-kasvoi/7027112#gs.aovGITg
Vastikkeeton raha maajusseille houkuttelee alkoholismiin ja huumeiden käyttöön.
Jos kannabis laillistetaan niin se on tukijusseille a vot. Pikku pilvessä omasta tuotannosta sujuu päivät loisien ja samalla saa valtiolta massit huumekasvin kasvatukseen.