Se, että uskovaiset täällä saavat harjoittaa juuri sitä omaa uskoaan, on juurikin maallistumisen ansiota.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005766584.html
Ei taida uskovien kiitollisuus riittää niin pitkälle.
Taas uusi tutkimus
14
410
Vastaukset
- T..Mirka
Siellä missä elää suhteellisesti eniten uskovaisia. Siellä nälkä ja kurjuus on jokapäiväinen ongelma. Kuolleisuus on maailman huippua.
Tämä todistaa että usko on kuin kirous."Siellä missä elää suhteellisesti eniten uskovaisia. Siellä nälkä ja kurjuus on jokapäiväinen ongelma. Kuolleisuus on maailman huippua. "
Siellä, missä kristinuskolla on ollut vahva jalansija, kuten Euroopassa ja Amerikassa, niin siellä on myös korkein elintaso ja hyvinvointi.Mark5 kirjoitti:
"Siellä missä elää suhteellisesti eniten uskovaisia. Siellä nälkä ja kurjuus on jokapäiväinen ongelma. Kuolleisuus on maailman huippua. "
Siellä, missä kristinuskolla on ollut vahva jalansija, kuten Euroopassa ja Amerikassa, niin siellä on myös korkein elintaso ja hyvinvointi.Toden totta taitaa Puola olla niitä menestyjiä katolisen kirkon suojeluksessa ja Unkarin kalvinistit voivat hyvin uskollaan. Niin ja tietysi Vatikaani, valitettavasti siellä syntyvyys on olematon.
Tosissaa hyvinvointitilastoissa loistavat sekulaarit skandinaavit- elämä se on vaan ihmeellistä.Mark5 kirjoitti:
"Siellä missä elää suhteellisesti eniten uskovaisia. Siellä nälkä ja kurjuus on jokapäiväinen ongelma. Kuolleisuus on maailman huippua. "
Siellä, missä kristinuskolla on ollut vahva jalansija, kuten Euroopassa ja Amerikassa, niin siellä on myös korkein elintaso ja hyvinvointi.Ja yksi maa, missä kristinusko on ollut hallitseva, on Irlanti. Ja nyt: tasa-arvoinen avioliitto ja abortin vapautuminen. Suunta on selvä, pois kristinuskosta kohti sekulaaria yhteiskuntaa.
Mark5 kirjoitti:
"Siellä missä elää suhteellisesti eniten uskovaisia. Siellä nälkä ja kurjuus on jokapäiväinen ongelma. Kuolleisuus on maailman huippua. "
Siellä, missä kristinuskolla on ollut vahva jalansija, kuten Euroopassa ja Amerikassa, niin siellä on myös korkein elintaso ja hyvinvointi.Jos Herran Valittu Kansa olisi aikanaan saanut päättää ei maailmassa olisi yhtään kristittyä.
- uskonwiisaus
Uskovat käyttävät määrättömästi aikaa ja energiaa tuulimyllyjen turhaan vastustamiseen, kuten tieteen ja evoluution vastustamiseen, tai homojen ja naisten tasa-arvoisten oikeuksien vastustamiseen. Jos kaikki se aika ja energia käytettäisiin johonkin hyödylliseen, eikä järkevien asioiden tai toisten oikeuksien vastustamiseen, niin yhteiskunta hyötyisi suuresti.
Uskovat ovat kiviriippa jota kehittyvä yhteiskunta raahaa perässään kohti valoisampaa tulevaisuutta, vaikka uskovat heittävät kapuloita rattisiin ja kaihoavat takaisin pimeään keskiaikaansa, koska silloin ennen kuulemma "kaikki oli paremmin".Ei uskovainen ymmärrä, että hänen ”jumalansa ilmoittama totuus” on sidottu aikaan, paikkaan ja kulttuuriin. Uskovainen kuvittelee jumalansa puhuvan juuri hänelle. Ei uskovainen halua ihmetellä, miksi hänen jumalansa puhuu 2000 vuotta vanhalla tyylillä.
Tietysti uskovainen ymmärtää ettei hän voi mennä kivittämään homoja tai lyömään puheliailta naisilta hampaita sisään - pahuksen maallistuminen - mutta hän voi edelleen puhua siitä. Hän voi puhua siitä, mitä homoille, naisille ja ateisteille tapahtuu, kun uskovainen pääsee jumalansa avulla valtaan.
Mutta se, että uskovainen fantasioi yllä mainittuja asioita, on mahdollista vain maallistuneessa, sekulaarissa yhteiskunnassa.
Tutkimus aloittajan linkissä perustuu valheeseen.
Sekulaarisuus ei pysty luomaan mitään vaurautta eikä hyvinvointia tyhjyydestä ja olemattomuudesta, vaikka sekulaarisuutta olisi kuinka paljon tahansa.
Kaikki hyvä tulee siten Jumalalta ja se taas liittyy uskonnon olemassaoloon.
Sekulaarisuus ei kasvata hedelmäpuita, viljaa eikä perunoita. Sekulaarisuus ei anna sadetta viljelyksille eikä sekulaarisuus anna auringonvaloa kasville ja ihmisille. Sekulaarisuus ei anna suotuisia sääolosuhteita elämälle eikä saa maapalloa kiertämään aurinkoa.
Kaikki tulee Jumalan viisaan suunnittelun ja rakkauden kautta.- uskonpohjatontyhmyys
Tutkitut faktat eivät muutu miksikään kaltaisesi, pimeää keskiaikaa elävän sivistymättömän typeryksen ääliömäisistä lässytyksistä. Totuuden mittari on todellisuus, ei kaltaisesi tollon säälittävät hourailut. Mutta kiitoksia nimimerkkini todistamisesta, taas kerran. Ainoa asia minkä olet täällä koskaan todistanut, mutta sen sitten sitäkin vakuuttavammin.
- Mark.luuvitonen
"Kaikki tulee Jumalan viisaan suunnittelun ja rakkauden kautta."
Tämä dokumentti vahvistaa tuon totuuden:
https://www.youtube.com/watch?v=JNPyTTSxLbw&t=49s Sekulaarisuus ei myöskään luo ruttoa, joka tappaa kasapäin ja sumeilematta miehiä, naisia ja lapsia.
Eikä sekulaarisuus muutenkaan tapa ihmisiä, kuten sinun jumalasi. Sinun jumalasi tappaa jokaisen ihmisen. Miehen, naisen ja lapsen - sinun palvomasi jumala tappaa meidät kaikki. Sinun mukaasi. Itke vain armoa, sinäkin kuolet.
Onneksi tontut pelastavat ihmisiä jumalaltasi. Muistathan, ne samat tontut, jotka itse olet todistanut olevan olemassa.
- Oikkeenpäinpois
Oikeen lämmintä säätä. Kiitolliuus ei ole tästä maailmasta, kun kokee Jeesuksen hallintavallasta hitustakaan.
- Paksummatsääteet
Oisit vaa tsurmahutru laittanu et taas uusii lakei....
- Teisti
Onkos se "Lakeija" samaa kuin Jumala?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266244Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto655172SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143655Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT992312Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672262
