Saksa oli lähellä voittoa toisessa maailman sodassa Venäjästä varmaan olisi Suomelle ollut parempi jos itäinen naapuri olisi ollut Saksa. Tänä päivänä käytäisiin kauppaa huomattavasti enemmän Saksan kanssa. Eikä olisi sitä vaaraa että Saksa hyökkäisi Suomeen.
saksanvoitto
marskinkannattaja
6128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Eikä olisi sitä vaaraa että Saksa hyökkäisi Suomeen"
Jaaha pelkäät siis että Saksa hyökkää Suomeen?
Ei se hyökkää, ryyppää vähemmän, niin saatat päästä pelkotiloistasi eroon.
Eipä Saksa ole hyökännyt tänä päivänä mihinkään toiseen valtioon, samaa ei voi sanoa Venäjästä. Niinpä sinunkin sukusi pakeni venäjälle vapaussodan jälkeen. Taisivat olla pelkureita, niinkuin olet sinäkin.
Saksa oli hävinnyt sotansa jo 1942 ja loppu oli pelkkää teatteria El Alameinista Stalingradiin.
-Ja sitten se Saksa hävisi itse aloittamansa rähinän ja vapun 1945 kunniaksi puna-armeijalaiset Berliinin valloittajat tuikkasivat aatun ruhon palamaan. Tarinan mukaan hitle-
rin suoletkin tulessa paukahdellessa ääntelivät epäinhimillisesti. Ihmispeto oli kuollut. ;)
Stalin oli vielä pahempi ihmispeto.
On se ihme että vasurit ei näe että minkälainen murhaaja Stalin on ollut.
Stalinilla oli enemmän aikaa, kun oli käytännössä yksinvaltias 30 vuotta. Ja isompi valtakunta, jossa riitti tapettavaa. Hitlerin piti lähteä ulkomaille hankkimaan kohteita, mutta tuli siinä suututtaneeksi liian monta kansaa.