Työsuhde 15-vuotiaan koulutytön nimissä, ja työnä mainosten jakaminen. Vanhemmat tekevät kaiken työn: lajittelun, aineiston kuljetuksen ja jakelun. Jaettavana 4 vaativaa jakopiiriä (yli 1400 luukkua) kaukana asuinpaikasta. Palkka maksetaan verovapaasti koulutytön nimissä. Onkohan tämä ihan laillista? Tätä ainakin minun mielestäni "veronkiertoa" on jatkunut yhtäjaksoisesti jo lähes vuotta.
Ainakin verohallinnon sivustolla on tällainen maininta: "jos lapsi ei ole todellinen työn suorittaja, verotetaan palkka vanhempien tulona".
Ainakin verohallinnon sivustolla on tällainen maininta: "jos lapsi ei ole todellinen työn suorittaja, verotetaan palkka vanhempien tulona".
Vastaukset 8
Vanhimmat
... lähes 2 vuotta.
Mitä sitten vaikka olisi. Noilla tuloilla ei tiliä tee. 1400 luukkua ja palkkio ehkä 200€
Ehkäpä sinäkin suhtautuisit tähän asiaan hieman eri tavalla, jos myös sinun työnantajasi maksaisi "työkavereillesi" palkan kepulikonstein verovapaasti ja ilman muita lakisääteisiä pidätyksiä, ja sinulta perisi verot muut pakolliset maksut. Minun työnantajani / kollegani tekee näin, ja mielestäni minulla on ihan aiheellinen syy ihmetellä tätä menettelyä.
Jo on suuret summat. Jättämällä jakamatta ja hakemalla toimeentulotuen, saa puolet enemmän eikä tarvitse veroja maksaa ollenkaan. Ihan laillisesti ja omaatuntoa kunnioittaen. Minun kassaani ei tule kolikkoakaan muiden elämää ihmetellessä. Omaa elää eläessä sentään ehtii tienatakin jotain. Veroon tarvitaan tietty määrä euroja ennenkuin veroa joutuu maksamaan. Ja niihinkin löytyy kilometrivähennys. Tarvittaessa. Menee vain toiseen kuntaan jakamaan ne mainokset. 20 kilometriä yhteen suuntaan tuo jo monen tonnin vähennyksen. Ja ihan laillisesti omaatuntoa kunnioittaen. Mitä tulee työnantajaani, en ole vastuussa hänen kirjanpidostaan. Palkat on suoritettu ja eläkkeet maksettu. Vapaalla en ihmettele kenenkään elinkeinoa ellei kyse ole sitten suoraan rikoksesta. Mutta tässä ei ole kyse mistään sellaisesta. Jos verottaja on sitä mieltä, että on maksettu liian vähän seuraa siitä veromätkyt. Kahdessa erässä sitten oli summa mikä vain. Jos menee ulosottoon, vanhenevat 5 vuodessa. Ihan laillisesti omaatuntoa kunnioittaen.
Parempi silti keskittyä omiin asioihin eikä toisten.
Itsekin tiedän täällä Iisalmessa vastaavan tapauksen, ja tästä teinkin verovilppi-ilmoituksen verohallintoon. Nuo Suomen Suoramainonta SSM Oy:n alaiset yritykset suosivat tällaista käytäntöä jo senkin takia, ettei työnantajan tarvitse maksaa alle 17-vuotiaiden palkoista lakisääteisiä työnantajamaksuja. Vääryyttähän tämä on jo senkin takia, että lapsi saa aikanaan työtodistuksen tekemästään työstä, vaikka lapsi ei mainoksiin olisi koskenutkaan.
Heh ... Minun lapsuudessa 70-luvulla kaverini vanhemmat hommas kaikille lapsilleen verokortit ja teki töitä heidän verokorteilla rajan täyteen. Taisi raja olla jotain 10kmk verottomana. Eli tää nyt kyllä mitään uutta ole.
Muutaman kymppien tuloja kadehditta, että oikein verovilppi-ilmoituskin tehty. Hohhoijaa.... Menkää seuraavaksi pullonpalautusautomaatille kuvaamaan pullonpalauttajia ja lähetelkää niistä kuvia verovilppi-ilmoitukseen, kun epäilette ettei niitä pullonpalautustuloja ilmoiteta veroilmoituksessa tuloksi....