Pato murtui

tämmöstäkin

3

245

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odottelem kauhulkla sen Kiinan padon (maailman suurin) rikkoutumista.

      Vesivoima on uusiutuvaa energia, mutta ei välttämättä "vihreää". Muistaakseni SLL määritteli sellaisiksi pienet vesivoimalat ja - yllätys yllätys: vanhat vesivoimalat, joiden luonnolle aiheuttamia tuhoja ei kannata alkaa korjaamaan.

      Nyt kun tuota lukee: onko meillä muunlaisia voimaloita?

    • Vaihdonaikalähestyy

      Sähkökin alkanut kallistua täällä Pohjolassa nyt kuivana aikana kun ei sada. Norjassa vuonoista alkanut loppua vesi. Alkaa täälläkin olla kohta aika jokaisen siirtyä omaan sähköntuotantoon,sähkönhinnan vaihtelut ylöspäin on tosiasia,milloin mistäkin syystä,suureen tuotantoon ja hintojen halpuuteen ei voi enää luottaa pätkääkään.
      Omillasi olet yhä enemmän myös tässä asiassa nikn kuin alat olla ruuan tuotannon suhteen ,työpaikkojen suhteen,rahan suhteen,elinpaikan suhteen,terveydenhuollon suhteen yleensä kaiken ikä vaikuttaa sun elämääsi.
      Ei olisi uskonut vielä muutama vuosi sitten mutta näin vain menee.
      Sähkönkokhintakin on jo yli 25c/kwh mun kulutuksella kun huomioidaan perusmaksut.
      Vaihtoehtoiset vehkeet maksaa n.4000e talooni,kun kulutan n.3600 kwh eli takaisin maksussa ei mene kuin 4,5vuotta nykyhinnoilla ja sen jälkeen sähkö on miltei ilmaista pitkän aikaa kun on irtisanoutunut linjasta.

      Ja jos ihmiset alkaa tosiaan joukkoirtisanoutumaan sähköverkoista ,tietää se koko alam konkurssia aaltoa mutta mitäs aloitte,hah,hah,haa.

    • ToinenTotuus

      Ydinvoima tappaa vähiten per tuotettu kWh.

    • Anonyymi

      USA.ssa hajosi 1900 luvun vuosikymmenillä jokin suuri voimalaitoksen pato. Aiheesta oli tv-dokumentti josta näin vain loppuosan . Mikä pato oli kyseessä ja on aiheesta enempi tietoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5544
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3567
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2388
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2365
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1178
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1027
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1012
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      988
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      965
    Aihe