Suomi asutuksi!

Viimeisempien tutkimustulosten mukaan kansa haluaa, että koko Suomi pysyy asuttuna. Ongelmaksi on muodostunut, että syrjäkylillä asuva väestö ikaantyy, mutta ei voi muuttaa kun asunto ei mene kaupaksi.

Aivan älyttömän helppo ratkaisu löytyy sosiaaliturvasta ja asumistuesta. Jaetaan Suomi Sote alueittain erilaisiksi tukialueiksi. Uudellamaalla ei pitäisi asumistukea jakaa työttömille lainkaan, jotta asunnot vapautuisivat työssäkävijöille.
Vuokrataso on korkea, joten tukea annettaisiin vain pienellä palkalla työtä tekeville.

Sen sijaan syrjässä sijaitseviin taloihin muuttaville joutilaille voisi sitten asumistukea antaa. Vanhukset syrjäisistä mökeistään voisivat sitten muutta asumaan lähimpään keskustaan ja voisivat elää saamallaan vuokratulolla.

Eläkeläiset pitäisi saada muuttamaan parhaista kasvukeskuksista työvoiman tieltä pois. Nukkumakaupunkeihin hyvät terveyspalvelut ja mukavat eläkeläisasunnot.
Tarvittaessa eläkeläiset voivat sitten pyyhkäistä alennuslipulla kulttuuri harrastuksiin. Tai sitten kulttuuri voidaan lähettää heidän luokseen.

5

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukiolaislikka

      Hyvä esimerkki nukkuvasta kaupungista ovat Hanko ja Tammisaari, missä ihmisiä näkee vain kesäisin. Kaikki Helsingin ja Espoon eläkeläiset voisi asuttaa meren rannalle. Valitettavasti RKP on vahva kunnallispolitiikassa ja estää kaavoituksen.

    • Köyhävaari69

      Veronmaksaja ihmettelee, että kaikki matut pakkautuvat Helsinkiin. Mistä he saavat asunnot, kun vanhalle eläkeläiselle ei sellaista tahdo löytyä.
      Miksei heitä sijoiteta syrjäseudun mökkeihin

      • wejkkje

        Matut ei viihdy maaseudun rauhassa. Se on hyvä asia. Täällä maalla voi olla ihan rauhassa.


    • gfjhgfjjhg

      Hirveä ajatus putkahti mieleeni. Odottakaapa. Kun miljoona maahantulijaa seisoo rajalla, hirmuhallinto ilmoittaa, että heidät tarvitaan suomalaisten ilmaiseman toiveen täyttämiseksi. Ja näennäisesti heidät sitten jaetaan paikkakunnille ympäri maan, josta he sitten tietysti aikanaan valuvat tuonne alakulmaan.

      Tilastoja voidaan käyttää aseena.

      • Putin voi koska tahansa lähettää kaikki vanhuksensa, kun meillä on niin hyvä tuo pakolaisten vastaanotto. Otimmehan 2015 35000 nuorta EU:n lähettämää irakilaismiestäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      965
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      35
      604
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe