Suzuki sx4

Pomppuheikki

SX4 alla ja 30 000 ajettu viiden vuoden aikana. Mikähän vois olla vikana, kun auto alkoi ryskäämään hidastetöyssyyn ajettaessa. Ääni on kuin pohja ottais kiinni, mutta ei ota mikään mihinkään kiinni. Ajonopeus on todellakin alhainen. Nelivedolla ei ongelmia, kaksivedolla raapaisuun ääni kuuluu. Ääni kuuluu auton keskeltä pohjasta. Tutkailtu on, ei pitäs olla jousikaan.

12

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Biltema

      Mites etuiskarit vaikka, olisko jo kypsyneet?

    • Heikkiheppi

      Tää on just tätä. Biltema laatuiset iskarit suzukissa. Sitten vielä jotkut kuten suzu jaksavat kehus tätä kippoa. Nyt hopi hopi kauppaa ja saksalainen preemiumi alle. Loppuu kärvistely.

      • EiVaihtamallaParane

        Mutta sitten alkaa öljynsyöntiongelmat, jakopään ongelmat, DSG ongelmat, taistelu marmorilla, että kuka maksaa ja mitä, ja koska, ja milloin yms.


      • finnipojulle

        No lähde sinä vaan äitisi kanssa kauppaan ostamaan reppua,koulut alkavat pian


      • EiVaihtamallaParane
        finnipojulle kirjoitti:

        No lähde sinä vaan äitisi kanssa kauppaan ostamaan reppua,koulut alkavat pian

        Työnnä sinä vaan se reppusi sinne, minne ei aurinko paista.


    • Suzukki

      Ettei kardaanissa olisi jotain laakeri vikaa, joka kuuluu kun takaveto ei ole mukana...

    • Heikkiheppi

      Tästä on varoiteltu. Varaosien saanti kestää viikkoja ja auto on pajalla.

    • Pomppuheikki

      Nyt tuli korjaamolta tieto että molemmat etuiskunvaimentimet menee vaihtoon. Korjausaika 2-3 viikkoa! Johtuu siitä että eivät saa takuunalaiseen autoon nopeammin vaimentimia unkarista. Huh huh. Taisi olla ensimmäinen ja viimeinen suzuki tässä talossa.

    • vitarallaa

      "Johtuu siitä että eivät saa takuunalaiseen autoon nopeammin vaimentimia unkarista. "

      Enpä tiennytkään, että Suzukilla on noin hyvä takuu.

    • Pomppuheikki

      Hahaha, syy selvisi...ei ollut iskarit....pikkukiviä oli etuapurungon ja alatukivarren välissä. Ne on sellaisessa taskussa ja tuntuuhan se töyssyssä, jos on kivi välissä. Kannattaa kääntää etupyörät kinkkuun ja huuhtoa vedellä ja sitten pyörät toiseen suuntaan kinkkuun ja huuhtominen vesiletkulla. Toki Suzukilla saattaa naksahtaa iskarit poikki, toki aina kannattaa tarkistaa. Nää on ikuisuuskysymyksiä, kuka mistäkin autosta tykkää, annetaan mieluummin vinkkejä mollaamisen sijaan.

      • Pomppuheikki

        *Pyörät linkkuun, kinkku jouluksi.


      • AuttaisikoMikäänHoito
        Pomppuheikki kirjoitti:

        *Pyörät linkkuun, kinkku jouluksi.

        Et taida olla ihan terveen papereilla liikkeellä....


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe