Vankileirillä sai lihaa syödäkseen

Yleinen käsitys on, etteivät vangit saaneet riittävästi ravintoa, varsinkaan liharuokia vankileireillä itänaapurissamme gulag -järjestelmässä. Tämä ei kyllä täysin pidä paikkaansa.
Sydän ja maksa maistui, lihaa ei syönyt:
https://www.verkkouutiset.fi/tama-oli-stalinin-kannibaalisaari-tuhansia-uhreja/
398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jooseppi antoi paimenkirjeen, jossa hän paheksui lähisukulaisten lasten syömistä. Siihen aikaan (1930-luvulla) kuljeskeli tapettujen kansavihollisten lapsia irrallaan laumoina. Jos näitä piti pistellä poskeensa, niin sitten vähän kauempaa kuin ihan omasta suvusta. Lapsiteurastamosta oli saatavissa tuoretta lapsenlihaa.

Äänestä

Melkoisen tuoreeltaan kirjoitettu leirikuvaus löytyy Boris Cederholmin kirjasta, Punainen painajainen, jonka Cederholm kirjoitti Solovetskin leiristä päästyään.

Boris Cederholmin kirja, Punainen painajainen, kertoo mm. kyseisestä Solovetskin leiristä ja vaiheista kuinka kirjoittaja joutui sinne. Kirjan ilmestymisajankohdan huomioiden on Suomessakin täytynyt olla melkoisen tuoretta tietoa tapahtumista NL:sta, siis Naapurin Leireistä.

Cederholm Boris: Punainen painajainen, kuvia ja kokemuksia Neuvostomaasta 
Wsoy , 1929, 324 s., 1. painos

Kaltion linkissä on perusteellinen juttu aiheeseen liittyen.

Lehtiarkisto > Kaltio 2/2011 > Valkea meri, musta historia

http://www.kaltio.fi/lehtiarkisto/kaltio-2-2011/pikkupeura211

VALKEA MERI, MUSTA HISTORIA

Pasi Pikkupeura

Vienanmerellä – venäläisittäin Valkealla merellä – on synkkä historia. Sieltä alkoi levitä ”Solovetskin syöpä”, vankileirien saaristo, Gulag.

”Tulija, älä sure. Menijä, älä iloitse.” seinäkirjoitus neuvostovankilassa


Cederholmin kirjaa löytyy divareista ihan satunnaisesti ja kohtuuhintaan.

http://www.tie.to

Äänestä

Onko venäläisille lapsille kerrottu historiantunneilla tästä mielenkiintoisesta ilmiöstä Gulag leireillä. Mahtavatko tietää koko leirijärjestelmästä mitään. Kyllä pitäisi omat juurensa tuntea, moni nykyvenäläisen esivanhempi on voinut selvitä hengissä juurikin aloituksessa kuvatulla ravinnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroja.on kirjoitti:

Yleinen käsitys on, etteivät vangit saaneet riittävästi ravintoa, varsinkaan liharuokia vankileireillä itänaapurissamme gulag -järjestelmässä. Tämä ei kyllä täysin pidä paikkaansa.
Sydän ja maksa maistui, lihaa ei syönyt:
https://www.verkkouutiset.fi/tama-oli-stalinin-kannibaalisaari-tuhansia-uhreja/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu