Katselin eilen kauhun vallassa EU:n komission rahan sokaisemia toimia. Sitä mitenkä komissio pakottaa valtiot ja kunnat yhtiöittämään vesilaitoksensa. Vesi kuten ilmakin on elämän perusvälttämättömyyksiä ja tämänkaltaisen luonnollisen monopolin ei missään nimessä saa antaa valua voittoa tavoittelevien yritysten käsiin kuten komissio haluaa.
Aivan uskomatonta toimintaa EU:lta esim Kreikassa jossa vesivarannot ovat muutenkin erittäin haavoittuvia.
Pöyristyttävää mitenkä rahavoimat ohjaavat näitä vaaleilla valitsemattomia korppikotkia !
""""Yhdistyneet Kansakunnat (YK) tunnusti vuonna 2010 veden ihmisoikeudeksi. EU ei ole sitä vielä tehnyt.
Vesi on rajallinen luonnonvara, ja sijoittajille kannattava bisnes. Palkittu kreikkalainen ohjaaja Yorgos Avgeropoulos kysyy Ulkolinja-dokumentissa, onko vesi Euroopassa ihmisoikeus vai kauppatavaraa?""""
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/07/18/ulkolinja-viimeiseen-vesipisaraan-euroopan-salainen-vesisota
EU komissio yksityistämässä vesiyhtiöt
12
186
Vastaukset
- Lykkäät-pötyä
Onpa törkeää vääristelyä.
EU ei tietenkään puutu jäsenmaiden vedenjakeluun. On yhdentekevää, onko vesi julistettu ihmisoikeudeksi vai ei. Sen saanti on välttämätöntä ja se on jäsenmaiden vastuulla, ei EU:n. - euvostoliittolainen
Katsoppa dokumentti äläkä sössötä ! Ihmetyttää että te euvostoliittolaiset välillä selitätte mitenkä kaikki on valtion päätettävissä ja toisissa asiossa taas ei voi mitään kun EU määrää. Hyvä esimerkki on susipolitiikka jonka EU määrää. Sähköverkkojen yksityistäminen oli EU:n pakottama ja siirtohinnat pompsahti !
Faktat ovat faktoja eivätkä sössötyksestä muutu !- Lykkäät-pötyä
Dokumentti ei mitenkään siirrä vesiasioiden päätösvaltaa EU:lle. Ei toimittajat EU:ssa määrää mitään.
Se voi päättää sellaisesta vain jäsenmaiden päätöksellä eli EU-neuvostossa.
EU ei voi myöskään päättää mistään yksityistämisestä muuten kuin jäsenmaiden yhteisenä ratkaisuna.
Komissio voi toimeenpanna vain sille määrättyjä asioita. - Lisään-vielä
että dokumentti käsittelee kaupunkien toimeenpanemia yksityistämisiä. Ei EU:n.
Kovia olette valehtelemaan. - rajatonta
eu on vapaa kauppa hankkeessa mukana silloinhan yli kansalliset yritykset voi ostella eun jäsen maista ilman säätelyä, niinkuin sähkönsiirto verkoissa on jo nähty muut toimi alat seuraa perässä.
Sehän on sitten oiva tilaisuus jakaa osakkeet kuntalaisille ja jokainen myykööt
tai pitäkööt !!!- Oletkoyksinkertainen
Jakaa ? Osoitat taas tyhmyytesi sillä milloinka näitä olisi jaettu ! Myyty ne on ulkomaisille sijoittajille jotka eivät edes veroaan tänne maksa !
Jakaa ? Osoitat taas tyhmyytesi sillä milloinka näitä olisi jaettu ! Myyty ne on ulkomaisille sijoittajille jotka eivät edes veroaan tänne maksa !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Silloin sinä et niitä nytkään omista! Eli sinulla ei ole mitään osuutta ei kunnan eikä
valtion realivarallisuuteen.... Eikö niin ? Silloin ei kannata edes sanoa olevansa
mikään suomalainen ja osoittaa itsensä tyhmäksi ja yksinkertaiseksi.
Eurooppalaisena sinulla on saatavaa, vapaus ja oikeudenmukaisuus ja edut.- euvostoliitto
""Eli sinulla ei ole mitään osuutta ei kunnan eikä
valtion realivarallisuuteen.""
Kummasti joudun varallisuuden kartuttamiseen verojen muodossa osallistumaan pässi !!
Mitä saatavaa tai etuja minulla on eurooppalaisuudesta ? Samanlaista se oli eneen EU sösstystä !
- EiHelvetti
Europarlamenttivaalit järjestetään Suomessa 26.5. 2019. Äänestysprosentti on eurovaleissa yleensä jäänyt matalaksi ja siksi suomestakin europarlamenttiin menee lähinnä kokoomuslaisia ja keskustalaisia, jotka europarlamentissa liittyvät kristillisdemokraattista ja keskusta-oikeistolaiseen EPP-ryhmään. EPP on tällä hetkellä europarlamentin suurin ryhmä ja se ajaa samanlaista kovaa politiikkaa kuin Kokoomus Suomessa. Äänestäkää eurovaaleissa demareita tai vihreitä, niin kasvatatte S & D, ALDE ja/tai EFA-ryhmiä, jotka tuskin ajavat kovaa ja yksityistävää talouspolitiikkaa.
Periaatteessa kyse ei ole sen kummallisemmasta parlamentaarisesta järjestelmästä kuin mitä Suomessa edustaa eduskunta. Euroopan parlamentissa toimii vastaavia poliittisia ryhmittymiä. Jos oikeisto-konservatiivit voittavat vaaleissa, silloin politiikka on sen mukaista.- Meppejä-on
kokoomuksen ja keskustan lisäksi ainakin demareista, vasureista, vihreistä, persuista ja rkp:stä.
Siis melkoinen poliittinen kirjo.
Kepulaiset eivät kuulu EPP-ryhmään. - EiHelvetti
Meppejä-on kirjoitti:
kokoomuksen ja keskustan lisäksi ainakin demareista, vasureista, vihreistä, persuista ja rkp:stä.
Siis melkoinen poliittinen kirjo.
Kepulaiset eivät kuulu EPP-ryhmään.Olet oikeassa. ALDEenhan he kuuluvat. Pahoittelut. Muistin väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095