"Vaikeat tapaukset hengenvaarallisia"
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/690001-vesimyrkytys-vie-suomalaisia-vastaanotolle-viikoittain-vaikeat-tapaukset
Vesimyrkytys syntyy, kun henkilö nauttii liikaa vettä liian lyhyessä ajassa. Se aiheuttaa veren laimenemisen ja elektrolyyttitasapainon horjumisen.
Riski on suurimmillaan etenkin kuumalla raskasta työtä tehtäessä, sillä ihminen voi menettää peräti kaksi grammaa suolaa litrassa hikeä.
Myös pienet lapset, etenkin vauvat, kuuluvat riskiryhmään. Vauvan munuaiset eivät kykene poistamaan vettä yhtä nopeasti kuin aikuisen.
Lievän myrkytyksen oireita voivat olla myös väsymys, päänsärky tai suonenvedot. Oireet ovat ongelmallisia, sillä ne ovat hyvin samanlaisia kuin nestehukassa.
Useat potilaat toipuvat lopetettuaan juomisen, mutta vesimyrkytys voi pahimmillaan johtaa kuolemaan. Hoitoon on hyvä hakeutua, mikäli tuntee olonsa epätavallisen heikoksi.
– Vaikeat tapaukset ovat hengenvaarallisia.
Vesimyrkytys vie suomalaisia vastaanotolle
6
304
Vastaukset
- Totuus.on.totuus
No mutta täytyyhän nyt joka toisella askeleella hörpätä siitä Evian-pullosta, kun hölkkää pitkin puistoja, koska näinhän se noissa jenkkisarjoissa menee. Vesipulloa ilman ei saa edes pihalla käväistä jne.............
- niinsevaanmeneehei
Ei kai siellä sohvalla tarvitsekaan juoda kuin kaljaa.
- Uimavaden_puhtaudesta
Niinkös on? Liika on liikaa kaikissa asioissa sen kun muistaa hyvin pärjää!
Mutta nämä helteet ovat muiden käsissä, eikä meidän kontrollissa!
Uimaan menoakin pitää tarkastella mihin menee, ja missä uidaan.
Kaupungin niin ulko kuin sisätila-altaissa on ollut ongelmana tahallinen veden likaaminen - eikä vain sillä että menee likaisin jaloin tai peseytymättä uimaveteen.
Vaan jopa nyt tämän kevään aikana (2018) on tullut julki useita tahallisia kiusantekoja kun joku onneton vesipää'' on ulostanut altaan vesiin!
Ne saadaan sellaisenaan melko tarkkaan jos toimitaan ajoissa - pois.
Mutta aina jäämiä on ja ulosteperäiset ( huom. kolibakteerit yms.) haitat ovat tavallisempia toki luonnon vesissä jos vielä yhdessä sinilevän ja muun lian kanssa, -mutta allasvesissä myös melkoinen operaatio - ja siitä johtuen vesiä joudutaan klooraamaan ja sen kyllä tuntee ihossaan jokainen tavallaan!
Itse olin todistamassa H:gin Mäkelänrinteen uintikeskuksessa esiin tullutta ulostamista pääaltaaseen loppukeväällä 2018 - joka ilmeisesti hoidettiin pois sen tiedon saatuaan, - mutta mitään sen suurempaa keskeytystä ei uinnille altaassa asetettu!
Joka oli sekin varsin kummallista.
Samoin on viikolla uutisoitu kahdesta vastaavasta Kumpulan altaalla - ja aikuisten allas puolella - kun ja jos lasten altailla se on enemmän tavallista ja tahatonta!
Aikuinen ihminen ehkä jotenkin vajaa ja sairas tekee sen tietoisena mitä tekee! - SeOnSiinä
Ydinjatkos sulaa.. Järki jäätyy
Palautumaton tila. - Hörppy_sillon_tällöin
Luojan kiitos kroppa ei ole mikään hikilinko. Muija sitä vastoin hikoilee ja ruunsaasti.
- muistakaamyössyödä
Pelkkä vesi imeytyy huonosti eikä siinä ole kehon tarvitsemia suoloja ollenkaan. Siksi kannattaa juoda helteellä kivennäisvesiä ja muistaa ennen kaikkea syödä! Keho saa tarvitsemansa suolat ja ravinteet ruoasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi254799- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483165- 542677
- 2072655
- 522625
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322420- 1532350
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1091565