Rinteen sote ei läpäise perustuslakivaliokuntaa?

Tarkoittiko Krista Kiuru, että SDP:n sote-ehdotus ei läpäise perustusakivaliokuntaa, jos se sinne joskus menee? Miksi sitten demarit yrittää estää sote-ehdotuksen etenemisen? Vastaus: Sen takia, ettei se ole heidän tekemä. Väärin sammutettu tulipalo. Liian paljon positiivisia tuloksia hallitukselle! Vaarantuu seuraavat vaalit. Sitä ei-puolue on tarkoittanut kaikella populistisella retoriikallaan vilttiketjussa olo ajan. Ei kovin isänmaallista estää kansan edun mukaiset parannukset.
8139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Politiikkaa on yhteisten asioiden hoitamista omaan pussiin.

Äänestä

Eli SDP llä ei ole antaa vaihtoehtoa, miksi? -koska oma sotebisnes kärsisi!

SDP samalla lailla valtion rahoilla kuin kokoomus ja kepu. Vain sirkuksen tirehtööri vaihtuu. Kaikki pysyy samana.

Oppositiosta on kiva huudella.

Äänestä

SDP:n ehdotus on todettu enemmän perustuslain vastaiseksi kuin nykyinen malli. Kuinka Petos-Antti tässä näin kävi?

Äänestä
  • Nää Terhon "Huutokauppakeisari"-jutut on ihan hanurista.

    Äänestä

  • Sipilän hallituksen ministerien ja valtiosihteerien luottamuksellinen muistio, jonka ne yhdessä vuotivat julkisuuteen, kertoo sen tosiasian, että keskustassa, kokoomuksessa ja sinisessä tulevaisuudessa (perussuomalaisketkujen eliittikerhossa) ei osata edes sotea tehdä niin, että se ei olisi lakien vastainen.

    Samaa sössimistä Sipilä, Orpo ja Soini harrastavat myös maakuntauudistuksen kanssa. Ei siitäkään voi valmista tulla, kun valmistelijoiden joukossa ei ole ainoatakaan lain tuntevaa ihmistä.

    Sampo Terhon mielestä Antti Rinne on "huutokauppakeisari", mutta mikä Sampo Terho itse on? Muistuttaa lähinnä amerikkalaisen komediasarjan "Pulmuset" saamatonta kenkäkauppias Al Bundy'a.

    Äänestä

Suomenmaa paljastaa:

"SDP:n esit­tä­mät so­ten ja maa­kun­ta­hal­lin­non vaih­to­eh­dot ovat pe­rus­tus­lain vas­tai­sia ja mah­dot­to­mia to­teut­taa, to­de­taan Il­ta-Sa­no­mien hal­tuun­sa saa­mas­sa luot­ta­muk­sel­li­ses­sa vir­ka­mies­muis­ti­os­sa.

VIR­KA­MIE­SAR­VIO pe­rus­tuu SDP:n ja pu­heen­joh­ta­ja Ant­ti Rin­teen jul­ki­suu­des­sa esit­tä­miin nä­ke­myk­siin puo­lu­een vaih­to­eh­dois­ta hal­li­tuk­sen esit­tä­mäl­le maa­kun­ta­mal­lil­le.

Muis­ti­os­sa to­de­taan, et­tei pe­rus­tus­la­ki tun­nis­ta SDP:n kaa­vai­le­mia ”sote-kun­tia”, jot­ka toi­mi­si­vat ny­kyis­ten kun­tien rin­nal­la.

– Jos kui­ten­kin ha­lu­taan pi­tää kiin­ni sii­tä, et­tä sote-kun­nat ei­vät ole PL 121.4 py­kä­läs­sä tar­koi­tet­tu­ja it­se­hal­lin­to­a­lu­ei­ta, on esi­tys ris­ti­rii­das­sa pe­rus­tus­lain kans­sa, muis­ti­os­sa tar­ken­ne­taan."

Äänestä

Onko Petos-Antin toimissa koskaan ollut mitään laillista?

Miksi poliisi ei saa tutkia hänen Kittilän rikostaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eivoikuinihmetellä kirjoitti:

Tarkoittiko Krista Kiuru, että SDP:n sote-ehdotus ei läpäise perustusakivaliokuntaa, jos se sinne joskus menee? Miksi sitten demarit yrittää estää sote-ehdotuksen etenemisen? Vastaus: Sen takia, ettei se ole heidän tekemä. Väärin sammutettu tulipalo. Liian paljon positiivisia tuloksia hallitukselle! Vaarantuu seuraavat vaalit. Sitä ei-puolue on tarkoittanut kaikella populistisella retoriikallaan vilttiketjussa olo ajan. Ei kovin isänmaallista estää kansan edun mukaiset parannukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu