Verikuu sitten oli ja meni. Osa uskonnollisista hörhöistä odotti että samalla tulee maailmanloppu. Tai no ainakin pari maanjäristystä ja tsunamia. Ei tullut niitäkään. Joten ei auta fundisten muuta kuin panna kädet ristiin ja runolla että josko se ”end of the world” sitten seuraavalla kerralla kolahtaisi eetteriin.
Ristiriitaista maailmanlopun odottamisesta on että kun fundikset sanovat että ennen lopun aikoja turmelus valtaa kansan niin eikö teidän pitäisi kannustaa tätä ”turmelemisen” etenemistä tai ainakin olla siitä hiljaa sillä sitä kauttahan te nopeutatte tuomiopäivän tulemista? Jos te vastustatte sitä niin silloinhan te toimitte jumalan sanaa vastaan.
Eikö homoliittoissa olisi pitänyt äänestää tyhjää tai jopa aloitteen puolesta? Tuollainen maailmanlopun laki on selvä merkki siitä että jumala on tulossa. Miksi vastustaa viinejä maitokauppaan? Krisseleiden pitäisi hehkuttaa kirkkaita S Markettiin. Saataisiin kunnon maailmanlopun bileet joiden lopuksi Jesse saapuisi paikalle valkealla pilvellä ratsastaen?
Ei tullut maailmanloppu vieläkään...
14
256
Vastaukset
- Tomi.Robisson
Eikä tullut vieläkään vaikka niin jossan kovasti kovasti odotettiin hirvee stodis päällä...
- tupuna10
mutta kun se vasta on tulossa. nämä ovat vain merkkejä tulevasta sanoo Raamattu....
- Tomi.Robinson
Koska tulee? Ynnä mitä "merkkejä"? Voisitko mainita muutaman? Jos kerran merkkejä on olemassa niin miksi ihmeessä fundikset kauhean kovaan vastustavat näitä "merkkejä"? Eikö heidän kovassa uskossaan pitäisi kannattaa niitä koska tietäväthän ne että jumala on sitten tulossa mitä enemmän noita merkkejä on. Eikös se näin mene, vai?
Val-ta-van älyllistä. Koska se ei ole vielä tullut, se on tulossa! Käykö koskaan pienessä mielessäkään, että sitä EI todellakaan tule ja Raamatun sienenpurijat olivat vain sienenpurijoita?
- näinoletan
RepeRuutikallo kirjoitti:
Val-ta-van älyllistä. Koska se ei ole vielä tullut, se on tulossa! Käykö koskaan pienessä mielessäkään, että sitä EI todellakaan tule ja Raamatun sienenpurijat olivat vain sienenpurijoita?
Taidat olla vain uskovia haukkuva liberaali - viestisi sävystä vaan tuli mieleen.
näinoletan kirjoitti:
Taidat olla vain uskovia haukkuva liberaali - viestisi sävystä vaan tuli mieleen.
Älä viitsi Korkkiruuvi vetää noin surkeaa teatteria. Et sä kuitenkaan osaa.
Tää oli tän humpuukipastori John Hageen päähänpisto tää tän kertainen "verikuu".
Tunnettu muistakin aivopieruistaan kautta vuosien!- Tomi.Robinson
Toista se oli 60- ja 70-luvulla kun maailmanloppuja oli tulossa tämän tästä. Silloin moni fundis myi tiettävästi pilkkahintaan oman omaisuutensa ja kokoontui yhdessä muiden hörhöjen kanssa odottamaan maailmanloppua. No sitten kun sitä ei tullutkaan niin siinäpä sitä sitten oltiin pa ja aika monella taisi usko olla enemmän kuin kovilla.
Niin jos nyt yhtään ymmärrän niin olen itsekkin ajatellut tuota ristiriitaa. Niin kauan kuin minä muistan on tietyt uskonnolliset piirit paasanneet ja odottaneet kielipitkällä maailmalla loppua, lyöden innoissaan karvaisia käsiään yhteen siitä kuinka muut menevät helvettiin. Ihan vaan koska talon seinässä lukee "Jeesus tulee pian" joka tosin jossakin vaiheessa muutettiin muotoon "Jeesus tule pian"joten ihan silläkin perusteella luulisin kiireen olevan.
Joten mistä siis ahdistaa. Jos odottaa lopunaikoja ja ikäänkuin jotakin palkkiota itselleen, niin eikös tavallaan se ole vaan sen parempi mitä nopeammin se tulee ? Syyttäähän voi sitten aina niitä jumalattomia jotka keksii sellaisiakin piruja kuin ilmastosopimukset, joihin ei tietenkään uskovaiset lähde kun sehän on ihan perkeleen juonia.
Eli eikös se vaan ole teille itseään kovasti oikeina uskovaisina pitäville parempi mitä nopeammin tuo loppu tulee, siitähän te tunnutte elämänne eliksiirin maalliseenkin vaellukseen ammentavan ?- näinsiinälopultakävi
No ainakin maalliset olivat joukolla tuijottamassa verikuuta, joka oli pilvien takana.
- kui2
Mitä sitten, miksi sitä ei voisi katsella?
- kyssäri
Onko muuten Tomi Robinson sama kun kahdella ässällä oleva Robinsson?
- Tomi.Robisson
No se nyt se ja sama oliko yksi vai kaksi s-kirjainta. Mutta sen sijaan kukaan ei ole vielä miettinyt mistä tuo nikki oikein tulee ja miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2146207Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1775768Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155404BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2514290- 2393673
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1383440Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j673411Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1283259HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212966Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan22439