Kristinusko huonojen ideoiden kasvualustana

Aihetta käsittelevä video jonka filmasin eilen. Jaoin kahteen osaan koska siitä tuli niin pitkä.
https://www.youtube.com/watch?v=A5EzOJU0R6c
https://www.youtube.com/watch?v=wo4qvcAZUns

Kristinuskon piirissä harrastetaan ihan yleisesti huonoa ajattelua - logiikkaa ja järkeä pidetään lähtökohtaisesti uskolle vaarallisina, eikä näiden ominaisuuksien kehittämistä ja käyttämistä pidetä suotavana. Tilalle tulee sitten väistämättä fiilistely ja erilaiset tunnepohjaiset tavat reagoida todellisuuteen.
Myös opiskelemista, tiedettä ja yliopistoa pidetään vähintäänkin tarpeettomana ja pahimmillaan vaarallisena. Tästä sitten seuraa se että kristinuskon piiriin pesiytyy erilaisia vaihtoehtotieteitä, salaliittoteorioita ja muuta humpuukkia. Epäusko ja skeptisyys ovat kristinuskolle paheita, vaikka todellisuudessa ne ovat terveen aikuisen ihmisen luontaisia reaktioita hölynpölyä kohtaan.
Videolla kerron räikeimpiä kohtaamiani esimerkkejä tästä aiheesta.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Kristinuskon piirissä harrastetaan ihan yleisesti huonoa ajattelua - logiikkaa ja järkeä pidetään lähtökohtaisesti uskolle vaarallisina, eikä näiden ominaisuuksien kehittämistä ja käyttämistä pidetä suotavana.”

      Koska kristinusko ei kestä loogista ajattelua. Se on rakentunut tyhjän päälle. Kenenkään ei alunperin tarvinnut kuolla, vaan se ikuinen elämä olisi toteutunut vielä heidän eläessään. Kun niin ei käynytkään, joutuivat uskovat alkaa pykäämään rakennelmaa tyhjän eli lunastamattoman lupauksen päälle. Ja logiikka on uskomuksissa ensimmäinen, joka lentää ikkunasta. Hoetaan, että ”Ollaan voittajia!”, kun oikeasti kristittyä voi käyttää määritelmänä häviäjästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      121
      1821
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1302
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1136
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      47
      1011
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe