Laki tuulivoiman kompensaatioalueista

"Lain tavoitteena on mahdollistaa tuulivoimaloiden rakentaminen tuulivoiman kompensaatioalueella siten, että Suomen aluevalvonta, puolustusvoimien alueelliset toimintaedellytykset ja sotilasilmailu eivät vaarannu tai häiriinny, varmistaa kompensaatioratkaisua vastaavan rahoituksen kerääminen tasapuolisesti asianomaisen tuulivoiman kompensaatioalueen tuulivoimarakentajilta ja jaksottaa tuulivoimamaksujen kerääminen."
https://www.energiavirasto.fi/tuulivoiman-kompensaatio

Laki: http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2013/20130490

Odottelen suomennosta :)

4

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi_loisia

      Varsinaisia valtion elättejä tulossa. Jos autokorjaamon omistajaa kielletään rakentamasta sopimattomalle tontille, niin mitään korvausta ei tule. Korvatkoon itse uuteen paikkaan tulevan korjaamon. Vain näille yksille propellinomistajille tullaan maksamaan "kuolleen lehmän maksua".

      • tuttaa

        Suomi on nykyään paska maa juuri näiden loisien takia.


    • paranoija-iski

      https://www.energiavirasto.fi/tuulivoiman-kompensaatio

      Tarvitseeko tuota enempää suomentaa. Ainut linkissä mainittu kompensaatioalue on tällä hetkellä Perämeren tuulivoima-alue.

      "Lisäksi tuulivoimalan rakentaminen alueelle on myös mahdollista hankkeissa, jotka ovat aiemmin saaneet puolustusvoimilta kielteisen lausunnon."

      Ruplilla eikun siis kruunuilla saa rakentaa sopivaan kohtaan tuulivoimalan, joka muodostaa katvealueen tutkalle. Siinä tulevat sitten pommarit ja tsar-bomba-tsar-bomba! Mutta olethan maksanut kompensaatiosi.

    • voivitttu

      On siinä kanssa yksi elinkeino, joka elää pelkästään yhteiskunnan varoilla.

      Kuten nähty on, luontojärjestöt eivät ole taitavia missään muussa kuin rahan keräämisessä. Tuulivoimayhdistys palkannut varmaan parhaat anekauppiaat päältä.

      Tämä on yhteiskuntamme syöpä, jonka hallitus lupasi kitkeä pois, mutta kepulit vaan lisää tukiaisia hyville veljilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      66
      2265
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2162
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1468
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1232
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      113
      1120
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      885
    Aihe