On tarve hyvin pienelle asuntolainalle. Ostoksen hinta on alle 60 000 euroa. Omaa rahaa on laittaa kauppaan 10 000-13000 euroa joka on siis tienattua rahaa, Luottotiedoissa on muutamia ref-merkittyjä häiriömerkintöjä jotka poistuu nekin reilun vuoden kuluttua. Tulopuoli on kunnossa eikä ulosotossa velkoja eli on korjaantunut rahatilanne aiemmasta.
Onko raadilla näkemystä tai kokemuksia miten pankki tällaisissa suhtautuu lainan myöntämiseen?
Onko raadilla näkemystä tai kokemuksia miten pankki tällaisissa suhtautuu lainan myöntämiseen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos tulopuoli on kunnossa, niin missä ajassa nuo säästöt ovat kertyneet? säästöjä on edelleen melko vähän pehmentämään "ei tälle kaverille lainaa, merkintöjä"
jos nykyinen työsuhde on alle vuoden mittainen, se selittäisi pienet säästöt, mutta pankki arvostaisi pidempää työsuhdetta.
en usko, että pankki suostuu lainaan ilman lisätakuita.
Nuo säästöt on yritystuloja muutamalta kuukaudelta. Vakuuksia on antaa reilusti yli lainantarpeen ja oma pääoma voi olla myös 15000 jos pankki haluaa. Merkinnöissä on maksettu merkintä. Työtä yrittäjänä takana 3 vuotta ja tulot kasvaneet johdonmukaisesti.
pankki suhtautuu yritystoiminnan tuloihin huomattavasti varovaisemmin, kuin työsuhteesta tuleviin tuloihin. yhden hengen yritysten tuloihin suhtaudutaan suorastaan epäluuloisesti. 3000€/kk palkka toistaiseksi voimassa olevasta työsuhteesta on helppo laskea säännölliseksi tuloksi, mutta yritystoiminnan tulojen säännöllisyys ja tulotaso on vaikeampi luotettavasti pankille todistaa.
tämä ei liity varsinaisesti luottotietomerkintöihisi, mutta vaikuttaa osaltaan yleisarvioon. ns. halvan asunnon vakuusarvo on myös aina vähän kysymysmerkki. jos asunto on halpa pienen koon ja ei niin halutun asuinalueen takia, niin vakuusarvo on kunnossa. mutta jos halpa hinta johtuukin taloyhtiön mittavasta korjaustarpeesta tai asunto sijaitsee muuttotappioalueella, ei ostokohteen oma vakuus enää olekaan kunnossa.
voi olla, että oma kantani on liian konservatiivinen, mutta ehkä ensimmäinen pankki ei lainaa myönnä. mahdollisesti myöntyvä pankki saattaa myös tarjota lainaa melko korkealla marginaalilla.
vaan eihän tämä asia ratkea kuin kysymällä varsinaiselta lainan antajalta, kerro sitten miten kävi.