Vaikka Kaatialan louhos ei ole virallinen yleinen uimaranta, se ei tarkoita etteikö järjenkäyttö olisi sallittua. Koiria ei kuulu uittaa samalla rannalla, jossa käy päivittäin kymmeniä ihmisiä uimassa, ja joka sattuu olemaan myös lähialueen puhdasvetisin uintipaikka.
Olin tänään todistamassa tilannetta, jossa nainen toi veteen saksanpaimenkoiran, kertoen samalla miten kiltti se on. Pienessä rantaluiskassa, ainoassa lapsille sopivassa matalassa kohdassa, oli tuolloin kymmenen lasta ja vanhemmat ihmiset päälle. Koira haukkui rannalla lähellä lapsia. Lopuksi nainen antoi koiran olla vapaana pitkän aikaa. Koiran uidessa nainen varoitti vedessä ollutta lasta menemästä koiran lähelle, koska se voi uidessaan raapia (kuten koirat uidessaan tekevät).
Tämä koiranomistaja oli röyhkeydessään huippu. Toivottavasti saisimme nauttia Kaatialassa uimisesta ilman koiria! Uiminenhan on siellä todellakin luvallista, toisin kuin ns. pienellä louhoksella.
Älkää hyvät ihmiset uittako koiria Kaatialassa!
19
1918
Vastaukset
- Älyhoi
Olisitko kenties voinut koiranomistajaa pyytää uittamaan koiraansa sivummalla? Vai eikö velliperse uskaltanut paikan päällä sanoa ja sitten puidaan netissä nyrkkiä. Niin kauan kun kaatiala ei oo yleinen ranta niin voi siellä koiraa uittaa vapaasti. He he.
- Reino
Älkää hyvät ihmiset uittako pieniä lapsia kaatialan louhoksella, jota ei ole tarkoitettu uimataidottomille. Parempiakin uimapaikkoja on lapsiperheille Kuortaneella tarjolla. Miksi siis ottaa riski ja viedä pienokaisensa äkkisyvään uimapaikkaan, jossa jyrkänteitä ym. Koirille ei ole kunnon uimapaikkoja täälä tarjolla ja niin kauan kuin koiria ei ole kielletty kyseisellä alueella uittamasta mitään väärää ei ole tapahtunut. Paremmin louhos sopii koirien uittamiseen kuin pikkulasten uimapaikaksi. Olen ollut paikalla, kun kyseinen nainen spk kanssa oli uimassa louhoksella ja koira käyttäytyi moitteetomasti eikä kukaan näyttänyt koiran läsnäoloa paheksuvan...haukkuminen on luontaista koirille ja näyttää sitä jokunen ihmisolentokin harrastavan :)
- kiviköpainoksi
ruonan rannasta myös tullut rakkien uittopaikka
- Huolestunut
Kuka siellä enää uskaltaa edes käydä? Varoituskylttejä paalut täynnä vartiokoirista ja ristuksenmoinen räykytys kuuluu joka paikasta? Helevetinmoisia koiranpaskoja ranta täynnä. Onko kunta myynyt tai vuokrannut sen jollekin koirakouluttajalle vai mistä on kyse????
- Koiraeioleihminen
Koirat ei kuulu samalle rannalle ihmisten kanssa.
- pökäleitä
Hyvät ihimiset ? Ei koiranomistaja kuulu siihen sarjaa kusipäitä ne on kusetethan ja paskatethan koiraa mihinä lystäää
- Pettäjättiedetään
Kaatialla on nähty salarakkaita uimassa. Tunnettu nuori nainen käy salamiestävänsä kanssa siellä uimassa. Tykkää vanhemmista sedistä.
- Niiiiiiiiiin
Mitä sitte?
- Ällöttävää
Joo luulis saavan ikäistensä seuraa, mutta ilmeisesti isomahainen vanha mies on parempi. No makunsa kaikilla.
- Anonyymi
Nähty jo yhet
- Kyttäääjä
Kuvasin niitä salaa
- Poiskirppusäkit
Ei kyllä tarttisi kaatialaan niitä rakkeja vetää. Eikö niitä voisi uittaa vaikka paska-altailla?
- Pirjo_Reino
Kätkänjoki Virtalassa on hyvä paikka uittaa. Sinne vois perustaa koirauimalan. Olisko ketään kätevää yrittäjää joka sellaisen äkkiä pistäisi pystyyn? Käyttöä olisi ympäri maakunnan!
- Anonyymi
Siis aivan mahtavia. Hei tyypit haloo mä en voisi kyllä elää ilman nitä. Tuleekohan tästä myös niin ku sellaset fiilingit että se hän on se oma valynta mut onko vähän liian basick. Ny se selviää
- Löysävatsa
Kakkasin veteen
- Anonyymi
Nyt ei kyl uiteta missään,ei ajankohtainen asia.
- Anonyymi
Joo viekää ne kersat kirkkorantaan! Koirille on niin vähän uittopaikkoja että itsekin uittaisin Kaatialassa jos vielä koira olisi.
- Anonyymi
Lopettakaa ne rakkinne. Aiheuttacat turhaan hiilidioksidipäästöjä, paskovat pitkin poikin ja kuluttavat ruokaa nälkäisiltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopettakaa ne rakkinne. Aiheuttacat turhaan hiilidioksidipäästöjä, paskovat pitkin poikin ja kuluttavat ruokaa nälkäisiltä.
Enempi ne kersat tekee kaikkea tuota mainitsemaasi...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846555- 353581
- 443138
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402352Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282211- 1202113
- 1932087
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292029- 401912
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241648