Mitä muslimien almuvero opettaa ihmiselle?

Muslimin, jolla on jonkinlaisia tuloja tai säästöjä, kuuluu maksaa vuosittain pientä avustusta vähäosaisemmille ja puutteessa eläville. Se tappaa hänen sydämestään sydämestä ahneuden ja oman edun tavoittelun ja saa tuntemaan lämpöä heikko-osaisempia, usein huonommat eväät elämään saaneita kohtaan. Näiden sydämessä se herättää toivon paremmasta tulevaisuudesta ja tuo heille kokemuksen, että he ovat arvokkaita, merkityksellisiä.

Profeetta Muhammad (rauha hänelle) oli nuorena menestynyt liikemies, mutta hän ei koskaan patsastellut nokka pystyssä leveästi eläen. Kun muslimiyhteisö tarvitsi häntä Medinassa, hän jätti omaisuutensa Mekkaan ja näki joskus nälkääkin, mutta ei koskaan katkeroitunut, vaan oli kiitollinen Jumalalle. Omankin köyhyytensä aikana hän antoi vähästään heikko-osaisille kokien tekevänsä vain velvollisuutensa, pyytämättä ja odottamatta koskaan mitään vastineeksi. Hän oli orpojen, leskien ja muiden puutteenalaisten sankari.

Almuvero on yksi islamin muodostavista viidestä peruspilarista ja kiteyttää jotain olennaista sanan ”muslimi” merkityksestä.

Ibn ’Abbas kertoi:
”Kuulin Profeetan (rauha hänelle) sanovan: ’Se ei ole uskova, joka täyttää vatsansa, kun naapuri on nälkäinen.’”
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 6, Hadith 112, autenttinen)

Ibn `Abbas kertoi:
Profeetta (rh) oli kaikkein anteliain kaikista ihmisistä ja hänestä tuli vielä anteliaampi Ramadanina."(Bukhari, Vol 4, kirja 56, Hadith 754, autenttinen)

Koraanissa sanotaan:

”Rukoilkaa säännöllisesti ja antakaa almuja!” (Koraani 2:110)

”Jumala tekee koronkiskomisen tyhjäksi, mutta almujen hedelmät Hän tekee moninkertaisiksi.” (2:276)

”Teidän liittolaisenne ovat siis: Jumala ja Hänen lähettiläänsä sekä oikeauskoiset, nimittäin ne, jotka rukouksessa pysyvät ja jakelevat asetettuja almuja Jumalaa nöyrästi palvellen.” (5:55)

19

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Almuvero opettaa paljon.... sekä sen antajalle että vastaanottajalle. Armoa, ystävällisyyttä, anteeksiantoa, auttamista, valmiutta luopua omasta...

      • Anonyymi

        Annetaanko almuja vain muslimeille??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Annetaanko almuja vain muslimeille??

        Ei, vaan ihan kaikille, vakaumukseen katsomatta tehdään hyväntekeväisyyttä Allahin tähden.


    • Mihin voin lähettää tilinumeroni?

    • Anonyymi

      Allahin profeetta (saws) on täydellinen esimerkki köyhien puolustajassta ja olla valmis antamaan almuja niille joilla on vähemmän tässä elämässä.

    • Anonyymi

      Miks suomalaista almua vartoatte ja pyritte meneen ohi suomalaista heikompiosaista

      • Minä en ole vartonut kenenkään almuja ja olen suomalainen.


    • Anonyymi

      Afganista ajetaan väkeä levitäytymään näytösluonteisesti omiaankin uhdaten
      - on vain yksi ISLAM

    • Anonyymi

      Tämä on uutta, että muka islamissa tiedettäisiin armosta ja ystävällisyydestä. Tuskinpa.

    • Anonyymi

      Päättäjien käet rupeaa joukoin nousemaan pystyyn nyt tälle touhulle
      - kauvan sitä saikin vartoa, jot tajuaisivat näitten juonet

    • Anonyymi

      Jaa, no miksi rikkaat muslimimaat eivät sitten ota pakolaisia, vaikka suurin osa pakolaisista on myös muslimeita....? Eivätkä anna edes kehitysapua...

      • Anonyymi

        Pitävät valtaus-systeemeitä yllä, näin se näillä toimii etenemineen


      • Anonyymi

        Kyl röyhkeys asuu näissä ja laskelmointi etenemisissä


    • Anonyymi

      Entä jos avuntarvitsija on ex muslimi, ateisti tai jonkin muun uskontokunnan edustaja. Vastaa?

      • Anonyymi

        Ihan kaikille apua annetaan Allahin tähden, kaikille armoaan opetti Profeetta (rauha hänelle), Koraani opetti hyväsydämisyyttä kaikille, oli vakaumus mikä hyvänsä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan kaikille apua annetaan Allahin tähden, kaikille armoaan opetti Profeetta (rauha hänelle), Koraani opetti hyväsydämisyyttä kaikille, oli vakaumus mikä hyvänsä.

        Näin esiläolen kyllähän lipuu, mites suomalaiselle annatekos almuja kun kerran se näytelee teillä niin suurta osaa, mites muuten elätte ja pärjäätte ylensäkkään suomessa ?


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      1990
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1933
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1630
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1509
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1470
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1094
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1053
    Aihe