Suomi sijalla 11.

Ei mairittele lainkaan, koska kyseessä on maailman maista kaikkein pahimmat luonnonvaroja tuhlaavat maat ja Suomi on sijalla 11.
Suomi on käyttänyt koko vuoden luonnonvaransa 11. 4. mennessä, eli käytännössä jo kolmena ensimmäisenä kuukautena.
Suurimpien tuhlareiden joukossa on luonnollisesti muutama tunnettu öljyä tuottava maa (Qatar, Arabiemiirikunnat, Bahrain, USA ja Kuwait.
Mm. Saksa ja Kiina elävät huomattavasti meitä maltillisemmin luonnonvarojen kulutuksen suhteen.

3

76

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhpyh29834792384

      EI MITÄÄN TEKEMISTÄ PALSTAN AIHEEN KANSSA.

      • Näin.se.on

        Kyllä vain liittyy sillä tavalla, että USA näyttää olevan sijalla 6 linkin listalla ja Yhdysvalloissa on tapana pienikin matka mennä autolla. Yksityisautoilu on USA:ssa järjettömällä tasolla. Perheellä on yleensä 2 autoa ja kolme autoakaan samassa taloudessa ei ole poikkeus.
        Luonnonvaroja kuluttavat myös ne lahkojen jäsenet, koska menevät autolla kirkkoihin, vaikka pystyisivät aivan hyvin suorittamaan kirkkomatkansa jalkaisin.
        Uskovaiset tuhlaavat luonnonvaroja ja saastuttavat toimillaan luontoa aivan samoin kuin valtaväestö muutenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1186
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      174
      1082
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe