Karkoitus liian julkista

KasvojenSäilytys

Miksi kielteisen päätöksen saaneet karkoitetaan kuin oltaisiin näyteikkunassa. Pääosa karkoitettavista on luvatta Suomeen tulleita ja osa jopa rikollisia jo tullessaan. Osa tehnyt rikoksia Suomessa. Miksi heidät karkoitetaan siten että ovat näkyvillä lentokoneessa tai lentoasemalla? Eikö löydy ratkaisua että olivat koneessa siten ettei sivulliset heitä näe? Kun Suomessa on sivistysvaltion lait, niin niitä tulee noudattaa ehdottomasti, mutta tekemättä ketään nolaamatta.

14

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uj46uj4jh

      Lentokoneet ovat kalliita, mutta paljon kalliimmaksi tulee Suomen muuttuminen Paskastaniaksi!

    • julkisuushakuista

      Moni karkotettava haluaa julkisuutta ja ottaa yhteyttä tuttaviinsa tai kirjoittaa Refugee Hospitality Clubin facebookiin toivoen mielenosoitusta tms.

      Tosin näyttää siltä, että meno RHCssä alkaa hyytyä, enää jokaisen karkotettavan vuoksi ei järjestetäkään massiivista kampanjaa.

      • KasvojenSäilytys

        Miksi vastoin lakia oleville annetaan mahdollisuus julkistaa etukäteen karkoituksen ajankohta? Kännyköiden laskutkin nähtävästi verovaroista. Puuttuu näköjään täysin hallitun karkoituksen toteutus kielteisestä päätöksestä itse kuljetukseen asti ja rahaa palaa.


    • 2345456

      Refugee Hospitality Club sivuilla on taas joku palautettava kerjäämässä apua ystävällisiltä ihmisiltä suomesta kun hänet lähetetään afganistaniin. Täytyy kyllä sanoa että hyvin on oppinut suomen kielen kun noin hyvin kirjoittaa. 😏

    • kotiiiiiiiin

      Lennot vois ulkoistaa , venäjältä vois saada halvalla lentoja afgaaniin päin ,,,,,,koko kone samaa jengiä täyteen , eikä niitä poliiseja tarvis ollenkaan mukaan , ,,,,muutama kalasnikovi Mies matkaan ja hiljaista olis koneessa ,,,,kotimaa tuntuis äkkii mukavalta, ,,,

    • Kcgkgjgkgkgkkg

      Niin ..miksi kåännyttää yksitellen lentokoneella...karkoitettavat tulee vangita ja keråtä leireille ja siirtovastuu amnettava EUlle jjolle tämä oikeastaan kuuluu....

      Karkoitettavat irakilaoset,afkaanit ja somalit voisi sitten laittaa vaikka rahtilaivaan ja rahdata kpko porukka afikan mantereelle

      • junakulkee_

        Junamatka rattoisampi, Maisemat vaihtuvat halki aavikon ja seura hilpeää. Helsingistä pääsee junalla ja vaihtoineen halki Euroopan maiden pitkällekin.
        Saattajat mukaan, mieluummin vihervasemmistolaisia.


      • konnari
        junakulkee_ kirjoitti:

        Junamatka rattoisampi, Maisemat vaihtuvat halki aavikon ja seura hilpeää. Helsingistä pääsee junalla ja vaihtoineen halki Euroopan maiden pitkällekin.
        Saattajat mukaan, mieluummin vihervasemmistolaisia.

        Nuoriahan tämä kiinnostaa ikänsäkin puolesta
        https://www.vr.fi/cs/vr/fi/eurooppa-junalla-interrail


    • Stuppi

      Minusta kannattaisi laittaa palautettava matkalaukkuun ja laukku sitten ruumaan.

      • mikääneiriitä

        Paras vaihtoehto, sekä voisi harkita rahtikoneen käyttöä kyseisissä lähetyksissä.


    • Vastuu_on_heidän

      Karkotettavia on niin paljon, että kyllä heille voitaisiin hankkia erilliset lentokoneet. Ja jos heillä ei ole passeja ja kotimaahan pääsy on siksi hankalaa, mukaan voidaan ottaa kotimaan suurlähettiläs. He pystynevät hoitamaan oman maansa kansalaisten asiat keskenään. Suomen sijaan he voisivat myös maksaa paluulennon.

      Tämä olisi eduksi niille, jotka täältä saavat turvapaikan. Heitä ei enää pelättäisi eikä kohdeltaisi rasistisesti, kun laittomat turvapaikanhakijat saadaan pois maasta.

      • Olen aivan samaa mieltä. Karkottetaville on hankittava oma lentokone. Minussa myös armeija saisi osallistua pakkopalautukseen, niin poliisin resursseja jäisi esim.maassa asuvien Isis terrostien kiinni ottoon. Pakolais-sirkus maksaa meille koko ajan lisää, joten ei yhden lentokoneen hinta nyt oikeastaan edes näy koko butjetissa. Eikä sen tarvitse olla kuin ihan tavallinen rahtikone. Eihän nyt rikollisille kannata sentään parasta Finnairin kyytiä tarjota.


      • TässäEhdotus
        Seatmies kirjoitti:

        Olen aivan samaa mieltä. Karkottetaville on hankittava oma lentokone. Minussa myös armeija saisi osallistua pakkopalautukseen, niin poliisin resursseja jäisi esim.maassa asuvien Isis terrostien kiinni ottoon. Pakolais-sirkus maksaa meille koko ajan lisää, joten ei yhden lentokoneen hinta nyt oikeastaan edes näy koko butjetissa. Eikä sen tarvitse olla kuin ihan tavallinen rahtikone. Eihän nyt rikollisille kannata sentään parasta Finnairin kyytiä tarjota.

        Rauhanturvaajat ym. YK.n lipun alla olevat voisivat lomamatkojen saattokeikoilla hoitaa hommat, koska kohdemaat ovat samolla alueilla. Niissä koneissa ei olisi turhasta valittajia mukana ja homma hoituisi edullisesti veronmaksajia ajatellen.


    • vienti.vs.tuonti

      Ostetaan Venäjän armeijalta karkotettavien palautus. Viikko ja kaikki karkotetut olisi palautettu eikä tyhjän nyhjäämistä. Eikä seisois ainot eikä elimet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      61
      5163
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      3252
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      142
      2705
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      16
      2328
    5. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      129
      1835
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1673
    7. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      160
      1461
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1397
    9. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      107
      1318
    10. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1297
    Aihe