Miksi kielteisen päätöksen saaneet karkoitetaan kuin oltaisiin näyteikkunassa. Pääosa karkoitettavista on luvatta Suomeen tulleita ja osa jopa rikollisia jo tullessaan. Osa tehnyt rikoksia Suomessa. Miksi heidät karkoitetaan siten että ovat näkyvillä lentokoneessa tai lentoasemalla? Eikö löydy ratkaisua että olivat koneessa siten ettei sivulliset heitä näe? Kun Suomessa on sivistysvaltion lait, niin niitä tulee noudattaa ehdottomasti, mutta tekemättä ketään nolaamatta.
Karkoitus liian julkista
14
435
Vastaukset
- uj46uj4jh
Lentokoneet ovat kalliita, mutta paljon kalliimmaksi tulee Suomen muuttuminen Paskastaniaksi!
- julkisuushakuista
Moni karkotettava haluaa julkisuutta ja ottaa yhteyttä tuttaviinsa tai kirjoittaa Refugee Hospitality Clubin facebookiin toivoen mielenosoitusta tms.
Tosin näyttää siltä, että meno RHCssä alkaa hyytyä, enää jokaisen karkotettavan vuoksi ei järjestetäkään massiivista kampanjaa.- KasvojenSäilytys
Miksi vastoin lakia oleville annetaan mahdollisuus julkistaa etukäteen karkoituksen ajankohta? Kännyköiden laskutkin nähtävästi verovaroista. Puuttuu näköjään täysin hallitun karkoituksen toteutus kielteisestä päätöksestä itse kuljetukseen asti ja rahaa palaa.
- 2345456
Refugee Hospitality Club sivuilla on taas joku palautettava kerjäämässä apua ystävällisiltä ihmisiltä suomesta kun hänet lähetetään afganistaniin. Täytyy kyllä sanoa että hyvin on oppinut suomen kielen kun noin hyvin kirjoittaa. 😏
- kotiiiiiiiin
Lennot vois ulkoistaa , venäjältä vois saada halvalla lentoja afgaaniin päin ,,,,,,koko kone samaa jengiä täyteen , eikä niitä poliiseja tarvis ollenkaan mukaan , ,,,,muutama kalasnikovi Mies matkaan ja hiljaista olis koneessa ,,,,kotimaa tuntuis äkkii mukavalta, ,,,
- Kcgkgjgkgkgkkg
Niin ..miksi kåännyttää yksitellen lentokoneella...karkoitettavat tulee vangita ja keråtä leireille ja siirtovastuu amnettava EUlle jjolle tämä oikeastaan kuuluu....
Karkoitettavat irakilaoset,afkaanit ja somalit voisi sitten laittaa vaikka rahtilaivaan ja rahdata kpko porukka afikan mantereelle- junakulkee_
Junamatka rattoisampi, Maisemat vaihtuvat halki aavikon ja seura hilpeää. Helsingistä pääsee junalla ja vaihtoineen halki Euroopan maiden pitkällekin.
Saattajat mukaan, mieluummin vihervasemmistolaisia. - konnari
junakulkee_ kirjoitti:
Junamatka rattoisampi, Maisemat vaihtuvat halki aavikon ja seura hilpeää. Helsingistä pääsee junalla ja vaihtoineen halki Euroopan maiden pitkällekin.
Saattajat mukaan, mieluummin vihervasemmistolaisia.Nuoriahan tämä kiinnostaa ikänsäkin puolesta
https://www.vr.fi/cs/vr/fi/eurooppa-junalla-interrail
- Stuppi
Minusta kannattaisi laittaa palautettava matkalaukkuun ja laukku sitten ruumaan.
- mikääneiriitä
Paras vaihtoehto, sekä voisi harkita rahtikoneen käyttöä kyseisissä lähetyksissä.
- Vastuu_on_heidän
Karkotettavia on niin paljon, että kyllä heille voitaisiin hankkia erilliset lentokoneet. Ja jos heillä ei ole passeja ja kotimaahan pääsy on siksi hankalaa, mukaan voidaan ottaa kotimaan suurlähettiläs. He pystynevät hoitamaan oman maansa kansalaisten asiat keskenään. Suomen sijaan he voisivat myös maksaa paluulennon.
Tämä olisi eduksi niille, jotka täältä saavat turvapaikan. Heitä ei enää pelättäisi eikä kohdeltaisi rasistisesti, kun laittomat turvapaikanhakijat saadaan pois maasta.Olen aivan samaa mieltä. Karkottetaville on hankittava oma lentokone. Minussa myös armeija saisi osallistua pakkopalautukseen, niin poliisin resursseja jäisi esim.maassa asuvien Isis terrostien kiinni ottoon. Pakolais-sirkus maksaa meille koko ajan lisää, joten ei yhden lentokoneen hinta nyt oikeastaan edes näy koko butjetissa. Eikä sen tarvitse olla kuin ihan tavallinen rahtikone. Eihän nyt rikollisille kannata sentään parasta Finnairin kyytiä tarjota.
- TässäEhdotus
Seatmies kirjoitti:
Olen aivan samaa mieltä. Karkottetaville on hankittava oma lentokone. Minussa myös armeija saisi osallistua pakkopalautukseen, niin poliisin resursseja jäisi esim.maassa asuvien Isis terrostien kiinni ottoon. Pakolais-sirkus maksaa meille koko ajan lisää, joten ei yhden lentokoneen hinta nyt oikeastaan edes näy koko butjetissa. Eikä sen tarvitse olla kuin ihan tavallinen rahtikone. Eihän nyt rikollisille kannata sentään parasta Finnairin kyytiä tarjota.
Rauhanturvaajat ym. YK.n lipun alla olevat voisivat lomamatkojen saattokeikoilla hoitaa hommat, koska kohdemaat ovat samolla alueilla. Niissä koneissa ei olisi turhasta valittajia mukana ja homma hoituisi edullisesti veronmaksajia ajatellen.
- vienti.vs.tuonti
Ostetaan Venäjän armeijalta karkotettavien palautus. Viikko ja kaikki karkotetut olisi palautettu eikä tyhjän nyhjäämistä. Eikä seisois ainot eikä elimet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492