Se on hyvä asia että vihapuhe on kielletty, mutta nyt pitäisi vaan ottaa tämä asia pidemmälle ja alkaa kieltämään myös muita asioita, niin että voimme elää paremmassa yhteiskunnassa. Toinen asia vihapuheen jälkeen joka pitäisi kieltää on idiotismi minun mielestä, koska idiotismi on huonoksi yhteiskunnalle, ja kukaan ei tykkää idiooteista.
Mitä mieltä olette, pitäisikö idiotismi kieltää? Voisi antaa muutaman päiväsakon ihmisille jotka on idiootteja tai kannattaa idiotismia, ja jos kyseessä on vakavampi idiotismi, voisi laittaa heidät vankilaan.
Joku saattaa ehkä kysyä että mitä tarkoitan idiotismilla, mutta se ei ole tärkeää tässä, vaan tärkeää on että me kielletään idiotismi, koska se on huono asia, aivan kuten vihapuhe. Olen myös miettinyt että vihan vois ehkä kieltää myös, koska vihaiset ihmiset paljon aiheuttaa ongelmia.
Idiotismi pitäisi kieltää
17
724
Vastaukset
- mäoonoikeessäootvääräs
Kaikki ketkä on erimieltä kuin minä pitäisi kieltää.
- Sellaistako
Jos idiotismi olisi kielletty Suomessa, niin tämäkin aloituskommentti jouduttaisiin sensuroimaan, koska siinä useassa kohdassa esiintyy tuo kielletty sana "idiotismi".
Sellaistako tarkoitit?- pakumies671
Olisiko sitten enää jääkiekkoa lainkaan, en usko.
- vapaasana
Sananvapauteen kuuluu myös vihapuhe. Mitä sananvapautta se on, jos jollakin verukkeella puheenaiheita kielletään. Samantien voisi kieltää Sipilän ja muiden politiikkojen valehtelu, sekä moni muu puheenaihe. Suomessa on rajoitettu sananvapautta mielivaltaisesti, ja tuntuu ettei suurin osa typeryksistä sitä tajua. Minä ainakin harjoitan edelleen vihapuheita, koska se kuuluu minulle sananvapauden nojalla. Minulla on oikeus sanoa: Matut ovat Suomen syöpä, ja roskasakkia sekä vieraslaji joka on hävitettävä maastamme. Jos tuota en saa sanoa....niin mitä sananvapautta sitten on?
- EiMeneOikein
Vihapuhe termi on absurdi, koska ei toimi kuin yhteen suuntaan, toisenlaista vihapuhetta saa vapaasti suoltaa ja julkaista, jota näemme päivittäin, nimittäin natsiksi ihmisten nimittely, se on myöskin vihapuhetta, kun joka päivä Suomalaisia ihmisiä verrataan ikivanhaan saksalaiseen aatteeseen, ja se loukkaa ihmisiä, jotka ovat isänmaallisia, mutta eivät mitään natseja. Tätä vihapuhetta ei kukaan ole kieltämässä, eikä ps puolueen törkeää nimittelyä ja herjaamista, toisin päin olisi fazerin ruskea botti koko ajan sensuroimassa tekstiä.
- sergseggt
No saahan sitä sanoo mitä huvittaa mutta miks sen mukaan pitäs asiat sitten tehdä, se on sitä idiotismia, nimenomaan.
- liberafuck
Sananvapaus on ollut aina hienoimpia asioita Suomessa.
Itse olin enemmän liberaali kuin konservatiivi, mutta täytyy myöntää, että koska viihde ja elokuvat ovat onnistuneet kääntämään useimmat ihmiset liberaaleiksi, niin sananvapaus on nopeasti alkanut kärsiä. Todella harva sohvaperuna on mediakriittinen katsoessaa näitä Netflixin tarkkaan valikoituja filmejä. Juuri niin. Valikoima on juurikin globalistisesti harkittu.
Netflix on Ylen ohella yksi pahimmista agendan pakottajista. Viihdettähän sieltä löytyy, mutta älykäs ihminen huomaa aika äkkiä kuinka samansuuntaista tyhjyyttä siellä on tarjolla. - kyllä-
kielto hyvä,koska lähes kaikki päättäjät on juuri idiootteja. siitä johdanteena kaikille pikaloparit heti.
aina kun joku heistä pettää ja puhuu pas--kaa,ulos ko. toimesta heti ilman palkintoja. - frsfsrfr
Se on niin että kun jollain tekosyyllä aletaan sananvapautta rajoittaa niin kohta on kaikki puhe kiellettyä. Joku erimieltä oleva kun aina pahoittaa mielensä.
- Vanhaope
Mahdatteko edes tietää missä on suurin lauma herkästi mielensä pahoittavia ?
Pistäytykääpä joskus peruskoulujen opettajienhuoneissa ...
- Epäidiootti
Aloittajan ehdotus kuulostaa idioottimaisen hyvältä!
- KielletäänKaikki
Sananvapaus on periaatteessa hyvä asia, en ole sitä vastaan. Tyhmyys pitäisi kieltää lailla, rangaistuksena joko sakkoa tai vankeutta.
- IdEikameli
Täytyy mennä idiotismin juurille ja lopettaa sieltä.se idiotismi lopettamalla idiotismin sananvapauden joka on blaa...blaa...blaa... ja konkreettinen kamelinpaska.... se on ihmiskunnan idiotismin lähde.
- GsP1
Vai pitäisi idiotismi kieltää lain voimalla? Ja vihapuhe myös.
Ainoa ratkaisu nopeasti on Vaga Bond-saapas naamaariin.
Loppuu turha järkeily. Kun lasareetista kotiutuu alkaa
todellisuus hahmottua uudelleen. - Eklupe
Idiotismi eli kamelinpaska olisi hyvä kieltää lailla. Tämä aloitus oli vuosisadan paras.
Näin voisimme kitkeä idiotismin. " pitäisi kieltää on idiotismi minun mielestä,"
Tästä on hyvä lähteä.- tyrtg
Joo idiotismi pitäisi kieltää mutta kokoomus on muka laillinen puolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022334- 2221950
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381250
- 1221128
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47685Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51680