Onko ev. lut. kirkossa jotenkin paljon muurareita?

muurarijuttu

Eli vapaamuurareita? Ihan huvikseni luin vapaamuurareiden jäsenlistaa joka on julkaistu mediassa vuosia sitten, ja paljon vilisi kanttoreita ja kirkkoherroja. Miksi? Onko yhtä yleistä esim. helluntailaisissa ja muissa vapaissa suunnissa? Miten vapaamuurarijärjestöön suhtaudutaan kirkon herätysliikkeissä?

11

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurarijuttu

      Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?

      • "Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?"

        Kyllä voimme laatia listan. Ehdotan nimeksi S24 luterilaisuuspalstan kieltolista kirkolle.


      • muurarijuttu
        Eerikatässämoi kirjoitti:

        "Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?"

        Kyllä voimme laatia listan. Ehdotan nimeksi S24 luterilaisuuspalstan kieltolista kirkolle.

        En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.


      • muurarijuttu kirjoitti:

        En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.

        Miksi rappareihin (tai niihin muihin järjestöihin joita et nimennyt) ei saisi kuulua?
        Mistä saataisiin aina ehdottomasti ajan tasalla olevat jäsenlistat muutaman vuoden takaisten sijaan?


      • muurarijuttu kirjoitti:

        En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.

        No siinä tapauksessa kannattaa osoittaa kommenttisi sinne kirkon suuntaan. Täältä asia ei varmasti sinne asti kuulu.
        Jos itse kuulut kirkkoon, voit viedä asiaa siellä eteenpäin. Nyt sitä ei varmaankaan ole nähty tarpeelliseksi koska sellaista kieltoa ei taida olla olemassa.


    • Veli.muurari

      Miksi vapaamuurarius on joittenkin silmätikkuna? Mikä siinä on vastoin kirkon oppeja? Moni lahko ja uskonsuunta harrastaa omia tapojaan ja viettää omilla säännöillään kirkollisia juhlia. Mitä outoa siinä on vapaamuurareitten kohdalla? He kuitenkin sitoutuvat noudattamaan kristillisiä arvoja, tekemään hyväntekeväisyyttä siten, ettei oikea käsi tiedä, mitä vasten tekee. He tukevat toisiaan ja kunnioittavat maallisia lakeja.
      Mikä heissä on virheellistä, olisi mielenkiintoista kuulla.

      • Miten.On

        Sinä et tunne joko vapaamuurariutta tai sitten kristinuskoa. Tai sitten et kumpaakaan.


      • Voisin kuvitella, että se, ettei heitä pysty paimentamaan. Kuten yleensä herätysliikeissä tehdään. Kaikki pitää tavallaan tietää mutta toistaalta jos jotakin rikollista tulee eteen niin sehän sitten kristuksenverellä pyyhitään pois. Ihmisten jonkinlainen järjestäyminen , olkoon mikä tahansa on aika pahin uhka sille joka yrittää olla diktaattorin asemassa.


    • L.Lusifer

      Eiköhän nuo arkkipiispatkin ole monesti olleet muurareita. Herraseura, eikä ollenkaan nykyään sellainen hurja okkulttilahko mitä ulkopuoliset ehkä kuvittelevat.

      • muurarijuttu

        Okkulttilahkon ei tarvitse olla hurja. Riittää että se on okkulttilahko, ettei se enää ole yhteensovitettavissa kristinuskon kanssa. Herraseurakaan ei ole kristinuskon mukaista.

        Varmasti vapaamuurarit harjoittavat hyväntekeväisyyttäkin, mutta sitä harjoittaakseen ei tarvitse kuulua salaseuraan.


    • Look

      En tiedä tarkkaa lukumäärää. En tiedä, että kuinka monta prosenttia oikeuslaitosten työntekijöistä kuuluu muurareihin tai johonkin vastaavaan.
      Uskon, että näitä on oikeuslaitoksissa on enemmän kuin seurakunnissa.

      Jeesus valitsi itse opetuslapsensa, ja yksi heistä oli kavaltaja Juudas.
      Jeesus ilmoitti meille, että eksytysten täytyy tulla, jotta todelliset kristityt erottuvat nimikristityistä.

      Tärkeitä on keskittyä siihen, mitä seurakunnassa opetetaan virallisesti.
      Jos perusopetus menee vinoon niin siinä vaiheessa pitää mennä Jumalan eteen ja kysyä, että onko sinun tehtävä vaihtaa seurakuntaa vai aloittaa seurakuntasi opin puhdistaminen.

      Luukas 17
      1 Ja hän sanoi opetuslapsillensa: "Mahdotonta on, että viettelykset jäisivät tulematta; mutta voi sitä, jonka kautta ne tulevat!
      2 Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
      3 Pitäkää itsestänne vaari! Jos sinun veljesi tekee syntiä, niin nuhtele häntä, ja jos hän katuu, anna hänelle anteeksi.
      4 Ja jos hän seitsemän kertaa päivässä tekee syntiä sinua vastaan ja seitsemän kertaa kääntyy sinun puoleesi ja sanoo: 'Minä kadun', niin anna hänelle anteeksi."

      Luukas 21
      7 Niin he kysyivät häneltä sanoen: "Opettaja, milloin tämä sitten tapahtuu? Ja mikä on oleva merkki tämän tulemisesta?"
      8 Niin hän sanoi: "Katsokaa, ettei teitä eksytetä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen se', ja: 'Aika on lähellä'. Mutta älkää menkö heidän perässään.
      9 Ja kun kuulette sotien ja kapinain melskettä, älkää peljästykö. Sillä näitten täytyy ensin tapahtua, mutta loppu ei tule vielä heti."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      131
      6262
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      74
      4315
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2566
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2539
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2322
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe