Eli vapaamuurareita? Ihan huvikseni luin vapaamuurareiden jäsenlistaa joka on julkaistu mediassa vuosia sitten, ja paljon vilisi kanttoreita ja kirkkoherroja. Miksi? Onko yhtä yleistä esim. helluntailaisissa ja muissa vapaissa suunnissa? Miten vapaamuurarijärjestöön suhtaudutaan kirkon herätysliikkeissä?
Onko ev. lut. kirkossa jotenkin paljon muurareita?
11
202
Vastaukset
- muurarijuttu
Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?
"Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?"
Kyllä voimme laatia listan. Ehdotan nimeksi S24 luterilaisuuspalstan kieltolista kirkolle.- muurarijuttu
Eerikatässämoi kirjoitti:
"Eikö kukaan osaa vastata kysymyksiini? Tämä kiinnostaa minua. Emmekö voisi laatia säännön, ettei tuollaisiin järjestöihin (onhan niitä muitakin kuin vapaamuurarit) saisi kirkon piirissä kuulua?"
Kyllä voimme laatia listan. Ehdotan nimeksi S24 luterilaisuuspalstan kieltolista kirkolle.En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.
muurarijuttu kirjoitti:
En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.
Miksi rappareihin (tai niihin muihin järjestöihin joita et nimennyt) ei saisi kuulua?
Mistä saataisiin aina ehdottomasti ajan tasalla olevat jäsenlistat muutaman vuoden takaisten sijaan?muurarijuttu kirjoitti:
En kirjoittanut, että pitäisi laatia kieltolista, vaan että kirkkohan voisi laatia säännön, jonka mukaan vastedes vapaamuurareihin ei enää saisi kuulua, jos esim. on kirkon virassa.
No siinä tapauksessa kannattaa osoittaa kommenttisi sinne kirkon suuntaan. Täältä asia ei varmasti sinne asti kuulu.
Jos itse kuulut kirkkoon, voit viedä asiaa siellä eteenpäin. Nyt sitä ei varmaankaan ole nähty tarpeelliseksi koska sellaista kieltoa ei taida olla olemassa.
- Veli.muurari
Miksi vapaamuurarius on joittenkin silmätikkuna? Mikä siinä on vastoin kirkon oppeja? Moni lahko ja uskonsuunta harrastaa omia tapojaan ja viettää omilla säännöillään kirkollisia juhlia. Mitä outoa siinä on vapaamuurareitten kohdalla? He kuitenkin sitoutuvat noudattamaan kristillisiä arvoja, tekemään hyväntekeväisyyttä siten, ettei oikea käsi tiedä, mitä vasten tekee. He tukevat toisiaan ja kunnioittavat maallisia lakeja.
Mikä heissä on virheellistä, olisi mielenkiintoista kuulla.- Miten.On
Sinä et tunne joko vapaamuurariutta tai sitten kristinuskoa. Tai sitten et kumpaakaan.
Voisin kuvitella, että se, ettei heitä pysty paimentamaan. Kuten yleensä herätysliikeissä tehdään. Kaikki pitää tavallaan tietää mutta toistaalta jos jotakin rikollista tulee eteen niin sehän sitten kristuksenverellä pyyhitään pois. Ihmisten jonkinlainen järjestäyminen , olkoon mikä tahansa on aika pahin uhka sille joka yrittää olla diktaattorin asemassa.
- L.Lusifer
Eiköhän nuo arkkipiispatkin ole monesti olleet muurareita. Herraseura, eikä ollenkaan nykyään sellainen hurja okkulttilahko mitä ulkopuoliset ehkä kuvittelevat.
- muurarijuttu
Okkulttilahkon ei tarvitse olla hurja. Riittää että se on okkulttilahko, ettei se enää ole yhteensovitettavissa kristinuskon kanssa. Herraseurakaan ei ole kristinuskon mukaista.
Varmasti vapaamuurarit harjoittavat hyväntekeväisyyttäkin, mutta sitä harjoittaakseen ei tarvitse kuulua salaseuraan.
- Look
En tiedä tarkkaa lukumäärää. En tiedä, että kuinka monta prosenttia oikeuslaitosten työntekijöistä kuuluu muurareihin tai johonkin vastaavaan.
Uskon, että näitä on oikeuslaitoksissa on enemmän kuin seurakunnissa.
Jeesus valitsi itse opetuslapsensa, ja yksi heistä oli kavaltaja Juudas.
Jeesus ilmoitti meille, että eksytysten täytyy tulla, jotta todelliset kristityt erottuvat nimikristityistä.
Tärkeitä on keskittyä siihen, mitä seurakunnassa opetetaan virallisesti.
Jos perusopetus menee vinoon niin siinä vaiheessa pitää mennä Jumalan eteen ja kysyä, että onko sinun tehtävä vaihtaa seurakuntaa vai aloittaa seurakuntasi opin puhdistaminen.
Luukas 17
1 Ja hän sanoi opetuslapsillensa: "Mahdotonta on, että viettelykset jäisivät tulematta; mutta voi sitä, jonka kautta ne tulevat!
2 Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
3 Pitäkää itsestänne vaari! Jos sinun veljesi tekee syntiä, niin nuhtele häntä, ja jos hän katuu, anna hänelle anteeksi.
4 Ja jos hän seitsemän kertaa päivässä tekee syntiä sinua vastaan ja seitsemän kertaa kääntyy sinun puoleesi ja sanoo: 'Minä kadun', niin anna hänelle anteeksi."
Luukas 21
7 Niin he kysyivät häneltä sanoen: "Opettaja, milloin tämä sitten tapahtuu? Ja mikä on oleva merkki tämän tulemisesta?"
8 Niin hän sanoi: "Katsokaa, ettei teitä eksytetä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen se', ja: 'Aika on lähellä'. Mutta älkää menkö heidän perässään.
9 Ja kun kuulette sotien ja kapinain melskettä, älkää peljästykö. Sillä näitten täytyy ensin tapahtua, mutta loppu ei tule vielä heti."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4273010Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata792310Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161848Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1931527- 771502
- 271477
- 1091455
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201358Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411321- 801307