Mitä tarkoittaa "läpsy"?

selvitysasiamies

Puhutaan mm. "läpsyistä" ja "discoläpsyistä".
Urbaanin sanakirjan mukaan discoläpsy on maahantulija, joka on muslimi ja "läpsyttää" sandaaleillaan läpi Euroopan, jääden siihen maahan, jossa saa parhaat discorahat ja naisnäkymät.
"Dublinläpsy" taas tarkoittaa sellaista matua, joka on tullut, lähtenyt, ja palautetaan siihen eu-maahan, jossa on antanut sormenjärkensä. Sandaaleja läpsy pitää, jotta pääsisi paratiisiin, jos äkkikuolee. Paratiisiin ei kengät jalassa mennä.

Läpsy tarkoittaa myös korttipeliä:

"Läpsy
Läpsy on nopeatempoinen korttipeli. Läpsy on tunnettu seurapelinä. Pelin tarkoituksena on saada kaikki kortit itselleen, kortit jaetaan aluksi pelaajien kesken. Läpsy-sana tulee pelitilanteesta, jossa pöytään on lyöty kaksi samansuuruista korttia ja nopeimmin pinoa koskettanut saa pöydälle kerääntyneet kortit. Peli vaatii nopeutta ja yleensä nopein pelaaja voittaa, muttei aina, sillä myös onnella on myös osuutensa asiaan.
Säännöt

Pakka jaetaan pelaajien kesken (Normaali pakka 52 korttia, ei jokereita). Yli neljälle hengelle kaksi pakkaa on sopiva määrä.
Tavoite saada kaikki kortit itselleen.
Kortteja ei katsota eikä omaa käsipakkaansa saa sekoittaa kesken pelin. Jos pelaajalla on kädessään enää 3 korttia, hän saa ne katsoa.
Kortteja isketään vuorojärjestyksessä pöytään, kunnes kuvakortti on isketty pöytään. Myös ässä lasketaan kuvakortiksi. Kuvakortin iskijästä seuraava yrittää iskeä kuvakortin, jottei häntä edeltävä pelaaja saisi
jos itse vahingosa katsoo korttinsa joutuu laittamaan sen oman pakkansa alle
pöydällä olevia kortteja. Jos jätkä on lyöty pöytään, seuraavalla on 1 mahdollisuus lyödä kuvakortti, jos rouva, seuraavalla on 2 mahdollisuutta, jos kuningas, seuraavalla on 3 mahdollisuutta ja jos ässä, seuraavalla on 4 mahdollisuutta löydä kuvakortti. Jos hän onnistuu lyömään kuvakortin, hänestä seuraava joutuu yrittämään samaa.
Pöydältä nostetut kortit asetetaan aina käsipakan alle.
Jos kaksi mitä tahansa samansuuruista korttia isketään peräkkäin pöytään, se kuka koskee pinoa nopeimmin saa sen itselleen.
Jos pelaajalta loppuvat kortit, hän saada jäädä odottamaan kahden peräkkäisen kortin ilmaantumista ja voi näin nousta takaisin peliin.
Jos pelaaja läpsäisee pinoa ns. turhassa läpsyssä (tilanne, jossa henkilö erehtyy luulemaan että pöytään on lyöty kaksi samansuuruista korttia),pelaaja joutuu läpsykieltoon niin pitkäksi aikaa että joku toinen pelaaja on läpsäissyt korttipakkaa. (vaikka niin että joutuu itse läpsykieltoon)
Muut kortit kuin kuvakortit ovat käytännöllisesti melko turhia.
Jätkällä mahdollisuudet toisen osapuolen kortin ansaitsemiseen ovat suuremmat, mutta loppujen lopuksi saa vain yhden kortin. Jos kyseessä on esimerkiksi ässä, saa neljä vastapelaajan korttia onnistuessaan(mutta mahdollisuudet onnistumiseen ovat pienemmät). Tähän vedoten, pelissä ei ole "parasta" korttia.

3

2269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • botti.ei.poista

      madu on madu vaikka voissa paistais :D

    • selvitysasiamies

      Touko Aalto antoi sanalle discoläpsy aivan uuden merkityksen: homoklubilla homoa pyynnöstä takapuoleen läpsäyttelevä vihreä puoluejohtaja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe