Tämän maailman tuomitsijat

Advis

Mistä tämän palstan pyhpyhit sun muut tuomitsijat ovat saaneet varmuuden ja valtuutuksen siihen, että heidän oppimansa opetukset Raamatusta ovat niitä ainoita ja oikeita? Hehän uskovat suoraan sen, mitä jokin organisaatio opettaa antamatta Pyhän Hengen opettaa heille henkilökohtaisesti Raamattua. Millä valtuutuksella he tuomitsevat ihmisiä heidän vilpittömästä uskostaan? Mikä tekee juuri heidän uskostaan sellaisen, että sen varjolla voi tuomita ihmisiä?

Miten joku, joka ei itsekään tunne Jumalaansa kunnolla voi kutsua jotakin jumalattomaksi?

Aidon ja vilpittömän uskovan tuntee siitä, että he rakastavat kanssa uskoviaan niin, etteivät he heti ensimmäisenä lähde kritisoimaan ja väittelemään heidän kanssaan uskonasioista vaan tutustuvat heidän ajatuksiinsa Raamatun valossa ilman tuomitsemista ja myöntävät mahdollisuuden siihen, että voivat itse olla väärässä. Sitä kutsutaan lähimmäisenrakkaudeksi ja nöyryydeksi.

15

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trouplecrouple

      Siihenhän kaikki "usko" perustuu... Usko siihen, että on ihan varmasti oikeassa ja kaikki muut ovat ehdottomasti väärässä.

    • Tähän on pitkät perinteet.

      Jo Paavali arvosteli toisia uskovia julkisesti, ja seuraavat vuosisadat kuluivat pääosin kirkkoisien kilpaillessa ns. oikeista opeista ja tuomiten toisin uskovia harhaoppisiksi.

      Aika jännä juttu sinänsä, että jo alkukirkon touhu oli siis täysin vastoin Jeesuksen opetuksia, eikä tilanne ole tuosta ainakaan parantunut.

    • Tulisi huomata, että eräs ateisti on tehnyt minusta karikatyyrin. Nämä numerolliset pypyhit esittävät asiansa tarkoituksellisen liiotellussa muodossa tarkoituksena saattaa uskovat huonoon valoon. Tämä on ateistien yleinen taktiikka hengellisessä sodankäynnissä. Naureskelevat sitten kuinka sinisilmäisiä ja sokeita uskovat ovat.

      Minä en enää tuomitse toisia - ainakaan kovin paljon.

      • Hienoa, että rekisteröit nimimerkkisi. Nyt nuo irvikuvat on helpompi tunnistaa.

        On kohtuutonta leimata kaikki ateistit yhden sekoilijan takia. Suurin osa tuntemistani ateisteista keskustelee ihan asiallisesti tai sitten vain ei keskustele, jos aihe ei kiinnosta.

        Pyhpyh ja numerosarja -kirjoittelija on hämmästyttävän ahkera, joskin viestien sisältö on sellaista, ettei se paljon hetkauta. 8-D


    • Tällä palstalla ateisti välittää tällaisen kuvan minusta: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Karikatyyri

      En ole tuollainen.

      Tarvitsette silmävoidetta, jotta voitte erottaa mistä lähteestä eri kirjoitukset ovat.

      • Kiva kun rekisteröit nimimerkkisi. En ole aikoihin tunnistanut sinua nimimerkin takaa, sillä numerosarja on usein vaihdellut.


    • adventismionpotaskaa

      Pyhpyh puolustaa adventisteja ja eikä koskaan arvostele heitä.
      Tämä todistaa paljon ja tuskin hän on jarinhotelli2 tai Flinkin jakautunut persoona
      Käytöspiirteet ovat adventistisia..

      • Kun puolustaa adventisteja liioitellulla tavalla liian järkevästi, tulee samalla mitätöityä koko asia. Se on tuon yhden yksittäisen ateistin tarkoituskin. Karrikoitu tekele ajaa ateismin asiaa paremmin kuin mitkään pitkät perustelut.

        Hotellinpitäjä ja Flink ovat eri persoonia isolla P:llä. Jälkimmäinen tuskin enää seuraa tätä palstaa. Pidän molemmista, vaikka hotellinpitäjää en ole koskaan tavannut.


      • Pyhpyh kirjoitti:

        Kun puolustaa adventisteja liioitellulla tavalla liian järkevästi, tulee samalla mitätöityä koko asia. Se on tuon yhden yksittäisen ateistin tarkoituskin. Karrikoitu tekele ajaa ateismin asiaa paremmin kuin mitkään pitkät perustelut.

        Hotellinpitäjä ja Flink ovat eri persoonia isolla P:llä. Jälkimmäinen tuskin enää seuraa tätä palstaa. Pidän molemmista, vaikka hotellinpitäjää en ole koskaan tavannut.

        Kirjoitusvirheen korjaus: tarkoitin "liian kärkevästi" en "liian järkevästi" kuten tämä Android käänsi.


    • 1 Joh. 3:1-15
      1 Katsokaa, kuinka suurta rakkautta Isä on meille osoittanut: me olemme saaneet Jumalan lapsen nimen, ja hänen lapsiaan me myös olemme. Tästä syystä maailma ei meitä tunne, eihän se tunne häntäkään. 2 Rakkaat ystävät, jo nyt me olemme Jumalan lapsia, mutta vielä ei ole käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Sen me tiedämme, että kun se käy ilmi, meistä tulee hänen kaltaisiaan, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena kuin hän on. 3 Jokainen, joka näin panee toivonsa häneen, pitää itsensä puhtaana, niin kuin hän on puhdas ja pyhä.

      Jumalan lapset -- Paholaisen lapset
      4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista. 5 Mutta te tiedätte, että Kristus, joka on synnitön, tuli ottamaan pois synnit. 6 Syntiä ei tee kukaan, joka hänessä pysyy. Ei kukaan, joka tekee syntiä, ole häntä nähnyt eikä tunne häntä.
      7 Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas. 8 Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. 9 Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. 10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään.

      Rakastakaa toisianne
      11 Tämä on se sanoma, jonka te alusta alkaen olette kuulleet: meidän tulee rakastaa toisiamme. 12 Me emme saa olla sellaisia kuin Kain, Pahan lapsi, joka tappoi veljensä. Ja miksi hän tappoi tämän? Siksi, että hänen omat tekonsa olivat pahoja mutta hänen veljensä teot oikeita.
      13 Älkää ihmetelkö, veljet, jos maailma teitä vihaa. 14 Me rakastamme veljiämme, ja siitä me tiedämme siirtyneemme kuolemasta elämään. Joka ei rakasta, pysyy kuoleman vallassa. 15 Jokainen, joka vihaa veljeään, on murhaaja, ja te tiedätte, ettei iankaikkinen elämä voi pysyä yhdessäkään murhaajassa. 16 Siitä me olemme oppineet tuntemaan rakkauden, että Jeesus antoi henkensä meidän puolestamme. Samoin olemme me velvolliset panemaan henkemme alttiiksi veljiemme puolesta. 17 Jos joku, jonka toimeentulo on turvattu, näkee veljensä kärsivän puutetta mutta sulkee häneltä sydämensä, kuinka Jumalan rakkaus voisi pysyä hänessä?

      • Laitan alle rabbi Schneiderin videon, jossa hän käsittelee miksi maailma on niin negatiivinen.

        https://www.youtube.com/watch?v=PrKh5zLNTd8

        Kannattaa keskittyä Jeesus-suhteeseen, ettemme ole negatiivisia maailman mukana.


    • VoiHerraJessusPerkele
    • 98715847f

      Moni Pyh-alkuinen nimimerkki, monessa viestissä, on ollut vain pilkkaaja, häirikkö:
      - heittämässä törkeää herjaa henkilöstä
      - perustelematta herjaa mitenkään, sikäli kuin paskaa voisikaan perustella kunnolla
      - eikä ottanut kantaa keskustelun aiheeseen.

      Kun näitä pyhpyhejä on siedetty, herää kysymys
      - pitääkö keskiverto adventisti tai palstan lukija näitä viestejä hauskoina sutkauksina
      - ovatko pohjimmiltaan samanlaisia pilkkaajia kuin nämä pyhpyhit, ja
      - siitäkö syystä näitä pyhpyh-viestejä ei yleensä poisteta eikä sensuroida.

    • Näin.se.on

      "Johtopäätös: maailma on pahan Jeesuksen vallassa."

      Uhri ei riittänyt? Jeesuksen tarunhohtoinen ristillä riippuminen ei tuottanut mitään tulosta.
      Kristityt olivat pahasti hakoteillä ja ovat sitä edelleen. Nykyään kristinusko elää vain siksi, että sillä tehdään bisnestä.

      • VoiHerraJessusPerkele

        Toinen tulkintavaihtoehto: Jumala on hallitsevinaan uskovia hyvällä, mutta maailmaa pahalla. Hengellinen todellisuus parempi kuin maailma?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5160
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      33
      3775
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3523
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2700
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1951
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1726
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      212
      1562
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe