Trumpin ja Putinin tapaamisessa Helsingissä kuuli jatkuvasti ihmettelyä kuinka tapaaminen saatiin pikkukaupunki Helsinkiin eikä suurkaupunki Wieniin.
Todellisuudessa kaupungit ovat suurinpiirtein samankokoisia. Metropolialueella asuu noin pari miljoonaa ihmistä.
Todellisuudessa kaupungit ovat suurinpiirtein samankokoisia. Metropolialueella asuu noin pari miljoonaa ihmistä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Pikkukaupungista" puhuminen on ehkä suomeruotsalaista ajattelua. He eivät laske suomenkielisiä mukaan.
Tapaaminen olisi voinut tapathuta Lahdessa niin olisi sitten sekä Trump ja Putin ihmetellyt että mikä ihme kehitysmaa tämä on missä sisäsiitoiset kannibaalit kaduilla heittelee toisiansa omilla ulosteillansa.
Ei olekaan vaan suomen persereikä.
Helsinki ei ole edes kaupunki euroopan mittapuulla. Esim. Saksassa pelkät pienet esikaupunkilähiöt ovat moninkerroin koko Helsingin suuruisia.
Näin on. Ei harvakseen rakennettua espoota ja vantaata pidä verrata esim Lontoon laajaan esikaupunkialueeseen. Puhutaan ihan eri kokoluokan rakenteista.
Helsinki on suhteellisesti verrattuna pikkukaupunki, toki tiivistynyt jonkin verran parinkymmenen vuoden takaisesta, mutta silti pieni Pohjolan valkoinen (?!) kaupunki, josta vielä puuttuu pilvenpiirtäjät. 6-kerroksinen talo ei ole pilvenpiirtäjä.
Ja huom! se valkoinen tarkoittaa rakennuksia kun mereltä käsin saavutaan mokomaan helsinskiin.
Kantasuomalaisiakin voi hädin tuskin kutsua ihmisiksi.
Kohta ainakaan se valkoinen ei tarkoita mitään muuta, kuin kaupungin rakennuksia...
Teillä hurreiIIa suomalaisviha onkin verissä, tuntuu olevan matuiIIakin.
Ei se ole meidän vika, teikäläiset ette vaan nyt täytä mitään hyvärotuisen kriteerejä, ja kielikin on tuommoista mongerrusta.
Pilasitte 70luvulla Ruotsin mamuttamisellanne.
Oppisitte kunnon germaanisen kielen niinkuin ruotsinkieli on ja jättäisitte tuon mongoolipaskan sinne venäjän toiselle puolle.
Eller hur?
Olkoon mitä on mutta kohta se on mamukylä kuten mälmö....
Jos et ole saamelainen niin sinäkin olet mamu.
Vai pitäisikö minun kirjoittaa sinulle tuo sama kotikielelläsi?
Jös ät öö säämeläinen niin sinäkin ölet mämy.
Ehei, kyllä muutkin voivat olla kantasuomalaisia. Maallamme on kuitenkin tuhansien vuosien historia, vaikka se joitakin, erityisesti ruotsalaisia (ja suomenruotsaIaisia) tuntuu ottavankin päähän. Ehkä juuri siksi, koska meillä onkin todellisuudessa pidempi historia kuin heillä.
Vantaajoen suistossa asui hämäläisiä kun ruotsalaiset saapuivat 1250-luvun lopulla. Suomenkieli on päivittynyt muoto yhteisestä kantakielestä saamen kanssa. Tästä syystä Etelä-suomestakin löytyy kantasaamelaisia paikannimiä. Yhtään nykyisten saamelaisten esi-vanhemapaa siellä ei kuitenkaan ole asunut. Yhtä hyvin voisi väittää että espanjankieliset meksikolaiset intiaanit olivat Katalonian alkuperäisasukkaita.
Maahanmuuttajia ne saamelaisetkin ovat. 15000 vuotta sitten täällä ei asunut ketään ja myöhemmässä tulojärjestyksessä on paljon selvittelemistä.
Saamelaiset ovat niitä alkuperäisempiä Suomalaisia ja muiden on vaan todettava että on mamuja. toiseksi "kantasuomalaisten" on turha mistään isoilla kun lähi-idän uskontoa ylpeänä mainostaa.
Suomenkielellä ei ole mitään tekemistä saamenkielen kanssa ja tuo on vaan typerää valehtelemista, suomenkieli on sitä samaa örveltämistä eestinkielen kanssa mikä on ihan eri.
Suomalaisilla on hirveä hinku olla kirjoittaa historia uudelleen.
Kyllä Helsinki on kiva pikkukaupunki maailman mittakaavassa. Helsinkiläiset luulette vaan liikoja pikku kylästänne.
Helsinki on jossain sadan paremmalla puolella, jos verrataan maailman
pääkaupunkien väkimäärää. Kaikkien kaupunkien joukossa Helsinki
on tieskö monesko sadas, joten ei aina tarvitse olla suurin pärjätäkseen
tässä maailmassa. Riittää että on fiksut johtajat, toisin kuten meillä.