Ruotsissa on sananvapaus internetissä, suomessa ei

YK:n ihmisoikeusjulistus 19. artikla. sanoo että jokaisella ihmisellä pitäisi olla mielipide- ja sananvapaus.

Ruotsissa kaikista tunnetuin ja aktiivisin keskustelufoorumi Flashback on tunnettu siitä että siellä on sananvapaus ja anonymiteetti. Olisi hyvä jos suomessa olisi myös keskustelufoorumi jossa on sananvapaus. Sen sijaan suomessa nämä suurimmat keskustelufoorumit on valtamedian/eliitin hallussa, joka on sananvapautta ja tavallista kansaa vastaan.

Suomessahan oli joku aikaa sitten MV-lehden keskustelufoorumi, jossa toki oli sananvapaus, mutta se on nyt suljettu, ja siellä muutenkin keskusteltiin vain tietyistä aiheista. Olisi hyvä että jos on foorumi joka perustuu sananvapauteen, että siellä voisi keskustella kaikista aiheista.

Flashbackissahan on se juttu että siellä saa keskustella erittäin kiistanalaisista asioista (esimerkiksi kansallissosialismista; sellaista foorumia ei ole suomi24:ssä, vaikka on kyllä kommunismille), ja siellä saa myös käyttää "kiellettyjä sanoja" joita enimmissä keskustelupaikoissa ei saa käyttää.

En tiedä sitten miten VK:ssa on, koska en käytä sitä. Olen kuullut että siellä on aika hyvä sananvapaus, mutta toisaalta VK ei ole keskustelupalsta vaan sosiaalinen media kuten Facebook.

0

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

        Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
        Sinkut
        355
        1085
      2. Väleistä

        Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        71
        738
      3. Missä vaiheessa

        Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
        Ikävä
        37
        686
      4. Ajatteletko usein vielä

        Meitä?
        Ikävä
        49
        590
      5. Jännitän sua!

        En tiedä miksi! 🤭
        Ikävä
        41
        588
      6. Miksi meidän yhteys vain

        Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
        Ikävä
        63
        533
      7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

        Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
        Maailman menoa
        320
        496
      8. Kun tulet mun luo

        Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
        Ikävä
        75
        471
      9. Mulla on ikävä sua

        Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
        Ikävä
        19
        471
      10. kasariperjantai 2026

        Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
        Iisalmi
        22
        459
      Aihe