Aika hyvin sanottu. Luonnos vaan laiksi ja sitten vielä käytännössä toteen.
"Asiakas- ja potilaslaki
...
2 luku
Asiakkaan ja potilaan oikeudet sosiaali- ja terveydenhuollossa
...
4 §
Oikeus laadultaan hyvään sosiaali- ja terveydenhuoltoon sekä hyvään kohteluun
Asiakkaalla ja potilaalla on oikeus saada laadultaan hyvää sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä hyvää asiakaslähtöistä kohtelua ilman syrjintää. Asiakasta ja potilasta on kohdeltava siten, että hänen vakaumustaan ja yksityisyyttään kunnioitetaan, eikä hänen ihmisarvoaan loukata."
file:///C:/Users/Esa Ylikoski/Downloads/Luonnos asiakas- ja potilaslaiksi 6.7.2018.pdf
Asikas- ja potilaslain lluonnoksesta
Sekulaarist
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552735
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322345- 792188
- 952006
- 571949
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361