Miksi osa ateisteista luulee, että sukupuoli voi vaihtua elämän aikana? Miksi kommunismin/ sosialismin ajatellaan olevan toimivia? Miksi Islamia pidetään rauhan uskontona, vaikka sen perustaja oli terroristi?
Joks ateistit sanovat perustavansa ajattelun tieteeseen, niin miksi osa ateisteista hylkää tieteen?
Miksi osa ateisteista hylkää tieteen?
15
324
Vastaukset
Onko trollilla jo lomat pidetty?
- työtön_on_työtön
Rukoillaan Herra yhdessä ja pyydetään, että kiveksesi tulisivat ylhäältä alas niinkuin on ennustettu. Ja tuolloin voisimme iloita Herrassa ilman typerien avausten häivääkään. Amen.
Nyt on aika lopettaa ladyboy-sivustoilla runk... siis selaaminen, tulla ulos kaapista ja katsoa todellista maailmaa silmiin. Ei siinä ole mitään hävettävää.
- sadat3wsgfsdgf
Hihhuleille seksuaalinen suuntautuminen on valinta, joten miksei siis sukupuolikin olisi valinta.
- Totuustämä
Sukupuolta ei voi valita. Se on fyysinen tekijä ja pysyvä, syntymässä määrittynyt. Se mitä kukin päänsä sisällä kuvittelee on sitten ihan eri asia ja ei pidä sotkea sukupuoliin.
- gffdy57
Tässä julkaistiin hiljattain tutkimus, että transpersoonan aivoissa on rakenteellisia muutoksia, ne muistuttavat sen sukupuolen aivoja miksi hän itsensä mieltää.
- A.Teisti
Olipas taas pläjäys tarkoitushakuista pöljyyttä...
>>Miksi osa ateisteista luulee, että sukupuoli voi vaihtua elämän aikana?<<
Ei kai ateistit tuollaista luule... Mitä yleensä tarkoitat sukupuolen vaihtumisella elämän aikana? Eiköhän se pysy samana koko ajan...
>>Miksi kommunismin/sosialismin ajatellaan olevan toimivia?<<
Mitä tekemistä kommunismilla/sosialismilla on ateismin kanssa? Minäkään en ole koskaan ollut kumpikaan...
>>Miksi Islamia pidetään rauhan uskontona, vaikka sen perustaja oli terroristi?<<
Minä en pidä Islamia rauhan uskontona. Islam on yhtä tyhmä uskonto kuin muutkin, ellei tyhmempi.
>>Joks ateistit sanovat perustavansa ajattelun tieteeseen, niin miksi osa ateisteista hylkää tieteen?<<
Ei ateistien tarvitse perustaa ajatteluaan tieteelle. Ei ateismi johdu tieteestä, vaikka yleensä tiedon lisääntyminen auttaa asioiden ymmärtämisessä. Toisaalta monet ateistit varmaan arvostavat tiedettä eivätkä hylkääkään sitä. Uskiksethan ne yleensä tiedettä pelkäävät...- asdfhasdfh
Kannattaakohan huonoa trollia ruokkia?
- A.Teisti
asdfhasdfh kirjoitti:
Kannattaakohan huonoa trollia ruokkia?
On vähän liiankin huono trolliksi, tuollaisia pöljyyksiä taas uskikset suoltavat jatkuvasti... :)
Useilla eläimillä sukupuoli vaihtuu elämän aikana, Nisäkkäillä sitä ominaisuutta ei ole.
- BlueDevil
"Miksi osa ateisteista luulee, että sukupuoli voi vaihtua elämän aikana?"
Koska se useilla eläimillä vaihtuu?
"Miksi kommunismin/ sosialismin ajatellaan olevan toimivia?"
Riippuu vähän toteutuksesta. Samaa voisi kysyä, että miksi kristillisen mallin ajatellaan olevan toimiva, vaikka se on aiheuttanut lähinnä kärsimystä ja kuolemaa...
"Miksi Islamia pidetään rauhan uskontona, vaikka sen perustaja oli terroristi?"
Eroaa siis jeesuksesta miten?
"Joks ateistit sanovat perustavansa ajattelun tieteeseen, niin miksi osa ateisteista hylkää tieteen?"
Niin miten? "Miksi osa ateisteista hylkää tieteen?"
En ole päässyt näkemään vastaavaa, joskin ateismi tarkoittaa vain ja ainoastaan ettei usko jumalaan tai jumaliin.
"Miksi osa ateisteista luulee, että sukupuoli voi vaihtua elämän aikana?"
Todennäköisesti viittaat trans-keskusteluun? Mutta jotkut ihmisistä vain ovat syntyneet erilaisiksi. Hyvä esimerkki on vasenkätiset ihmiset joita aiemmin luultiin paholaisen palvelijoiksi kristinuskossa.
"Miksi kommunismin/ sosialismin ajatellaan olevan toimivia?"
Teoriassa hyvä idea, ei vaan toimi kun siihen laittaa ihmisiä joilla on eri tavoitteet ja tarpeet mukaan. Mutta tällä ei ole mitään tekemistä ateismin kanssa.
"Miksi Islamia pidetään rauhan uskontona, vaikka sen perustaja oli terroristi?"
Islamin perusti Muhammad joka oli yhtä "terroristi" kuin Aleksanteri Suuri tai muut antiikin ajan johtajat jotka valloittivat suuria alueita.
Rauhan uskonto taas on markkinointislogan, vaikka toisaalta myös Islam sisältää samat käskyt olla tappamatta ihmisiä kuten Kristinusko. Toisaalta kuten kristinuskossakin on olemassa idiootteja jotka yrittävät pakottaa muut omiin harhaluuloihinsa.
"Joks ateistit sanovat perustavansa ajattelun tieteeseen, niin miksi osa ateisteista hylkää tieteen?"
Tieteeseen perustaminen tarkoittaa pääosin sitä käytännön elämässä että tahtoo todisteita ennen kuin uskoo asioita. Eli koska jumaluuksista ei ole todisteita on todennäköisempää että tieteellisen ajattelutavan omaava ihminen päätyy ateistiksi ennemmin tai myöhemmin"Miksi osa ateisteista luulee, että sukupuoli voi vaihtua elämän aikana?"
Mitä mieltä olet itävaltalaisesta Erika Schineggeristä, joka voitti naisten syksylaskun maailmanmestaruuden 1966. Myöhemmin testeissä huomattiin, että hän on kromosomaalisesti mies. Hän vaihtoi sukupuolta ja on nyt Erik Schinegger ja kahdne lapsen isä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Erik_Schinegger
"Miksi Islamia pidetään rauhan uskontona, vaikka sen perustaja oli terroristi?"
Tottakai Islam on rauhan uskonto. Onhan sillä sama jumala kuin juutalaisilla ja kristityillä (Allah, Elohim, El).
Arvaapa kumpi on Raamatusta ja kumpi Koraanista?
Mutta jos he lakkaavat taistelemasta, niin on Jumala totisesti armahtavainen ja laupias.
ja kun Herra, teidän Jumalanne, antaa sen teidän käsiinne, surmatkaa kaikki sen miehet.- notarobot_
Tulkoon valkeus, ja katso! Valkeus tuli.
- Diopterius
Islam ja kristinusko perustuvat lähtökohdilyaan samaan Lähi-idästä lähteneeseen hulluuteen.
Kristittyä, muslimia, natsia ja kommunistia voi sanoa kaikkia uskoviksi.
Kaikki niistä ovat inhimillisten normien ja arvojen järjestelmiä, jotka perustuvat uskolle yli-inhimilliseen järjestykseen.
Lisäksi kaikki tavoittelevat maailman laajuista valtaa ja evankelisoivat. (Harari)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747