Nimimerkki Oiva Härkönen on kirjoittanut myös osan 10 täyttä ymmärrystä vailla olevana.
Nimimerkki Oiva Härkösen kirjoituksiin kannattaa siis suhtautua lähinnä tahattoman huumorin mestariteoksina.
Nimimerkki Oiva Härkösen kirjoituksiin kannattaa siis suhtautua lähinnä tahattoman huumorin mestariteoksina.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pitäisi sen jo jokaisen ymmärtää, herjaa heitetään minne kulloinkin sattuu. Älä Välitä OIVA HÄRKÖNEN. Murkkuikäiset ilkeilee.
mailmanmatkaaja kulkkee ympäri mailmaa veronmaksajien rahoilla,ja jos arvostelee on
naama kuin norsunvi..u.Normaalia sosujen touhuja.
§§§§§
Kirjoittanut: §§§§§§ 20.2.2005 klo 20.40
Kunnianloukkaus (Rikoslaki 24 luku 9 §)
Joka
1) esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka
2) muuten kuin 1 kohdassa tarkoitetulla tavalla halventaa toista,
on tuomittava kunnianloukkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Edellä 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettuna kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.
Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen.
Törkeä kunnianloukkaus (Rikoslaki 24 luku 10 §)
Jos 9 §:n 1 momentissa tarkoitetussa kunnianloukkauksessa
1) rikos tehdään joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai muuten toimittamalla tieto tai vihjaus lukuisten ihmisten saataville taikka
2) aiheutetaan suurta tai pitkäaikaista kärsimystä taikka erityisen suurta tai tuntuvaa vahinkoa
ja kunnianloukkaus on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä,
rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kunnianloukkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
linkkissä --> http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000006899952
-----------------------
Lisähuomio: Suomessa on reilu vuosi sitten tullut voimaan ns. joukkoviestinnän vastuulaki.
Tämän perusteella mm. tälläiset keskustelupalstat, joissa on
- 'toimituksellinen valinta tai muokkaus'
kuuluvat ns. nettijulkaisuun ja
rikosoikeudellinen vastaaja kirjoituksista on sivuston ylläpitäjä
eli --> http://www.eniro.com/default.aspx?id=2873
Nämäkin viestit on ylläpitäjän pidettävä tallella lain vaatimat 21 päivää, mahdollisten sanktioiden takia.