Mutta kommarit ovat säälittäviä, se vähä mitä heitä vielä on jäljellä.
Säälittävä palsta!
hehehehehehe
155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sinänsä komuloista saa hakea kuin neulaa heinäsuovasta mutta heidän jätöksiään saamme siivota vielä hyvän aikaa. Varsinkin työehtosopimuksiin on jäänyt jostain -50 ja -60 luvuilta paljon kommunistista periytyvää joka on syytä riisua.
Työehtojen kun pitää joustaa aina taloustilanteen mukaan jolloin työttömien määrä ei nouse niin mahtaviin lukuihin minne se nyt ajoittain on kiivennyt. Jos talouden nousu on syynä hakea palkankorotuksia niin laskun pitää vastaavasti laskea palkkoja. Noinhan se jo toimii yrittäjien osalta joten miksi ei palkkatyöntekijöidenkin.
Vaikka nyt on saatu työpaikkoja lisää rutkastikin niin pitkään työttömänä olleita on silti noin 250'000 joka on ainakin 100 kertaa liian paljon. Onkin syntistä maksaa heille joutenolosta kun pieni askartelu vaikka kolmannen sektorin apuna virkistäisi ja vähentäisi vieraantumista yhteiskunnasta. Ehkä joku 20 tuntia viikossa voisi olla hyvä määrä reipasta ulkotyötä tai muuta jota kolmannelle sektorilla on tarjota.
Kun he sitten ajanmittaan pääsevät hieman taas elämän makuun niin koulutus oikeisiin töihin voi alkaa ja siitä sitten vaan eteenpäin jättäen kerjäläisen hahmo menneisyyteen.