Kuinka moni on työllistynyt? Oikeisiin töihin?
Onko tämä humpuukia koko juttu vai totta?
Kuinka moni äänestää jatkoon?
Onko tämä humpuukia koko juttu vai totta?
Kuinka moni äänestää jatkoon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Todennäköisesti ei yksikään mutta kuntouttavassa työtoiminnassa olevien määrä on noussut räjähdysmäisesti. Suomi on kohta konkurssissa ja Sipilä pakenee maasta Orpo takakontissa.
Demu-kokkeli Vartijainen jo twitterissä me teemme kaikkemme että ihmisten elämä muuttuisi täydeksi helvetiksi (hyödylliset idiootit siniset ovat hyvä työkalu tämän toteuttamisessa)
Ay-liike on suurin syyllinen suureen työttömyyteen. Antakaa ihmisten mennä töihin. Erilaiset byrokraattiset pykälät estävät sekä työnantajia työllistämästä ja työttömiä hakeutumasta töihin. Kyttäysmentaliteetti ja poteroihin pesiytyminen on pahoja asioita.
Teollisuusliitto aikoo taas uhata Eduskuntaa lakoilla, kun yritetään työllistää. Jos tulee vahinkoa, esimerkiksi lakon takia matka peruuntuu tai joutuu ottamaan taksin junan sijaan, niin lasku Teollisuusliiton hallitukselle. Aiheuttaja on syyllinen ja vastuussa vahingoista ja sille se lasku kuuluu. Ryhmäkanne voi olla terpeen, jos vahingon kärsijöitä on useita. Metoo. Ei enää.
Se vaan vaikuttaa menevän niin että työssäkäyville lisää liksaa ja työttömiltä rahaa pois. Ei mikään ihme jos eriarvoisuutta ja ongelmia esiintyy. Suuri osa työssäkäyvistäkin saa rahansa valtion tai kunnan kirstusta, joko suoraan tai sitten epäsuorasti siten että työnantajan bisnekset ovat suurelta osin kunnan tai valtion rahasta riippuvaisia. Valtio tukkii lisäksi ulkomailta, erityisesti Venäjältä, tulevaa rahavirtaa omilla päätöksillään. Ylisuuri julkinen sektori johtaa siihen että moni firma suunnittelee toimintansa siirtämistä muihin maihin. Suomessa on myös isohko ALV ja järkyttävät postituskulut ulkomaille.
No eikös se vastaus ole luettavissa rivien välistä. Tampereella joudutaan säästötoimiin, koska huolimatta kasvaneista muuttovirroista ja yleisestä pöhinästä verotulot eivät ole kasvaneet.
Suurelle yleisölle paljastui vasta tässä vähän aikaa sitten, että virallisen kaanonin mukaan työlliseksi pääsee kokonaisella (1) tunnin viikkotyöllä. Luonnollisesti nettoveronmaksajaa kenestäkään ei tule tuolla eikä sillä makseta edes elämistä. Ne, jotka ovat seuranneet tätä Suomen täystyöllisyyssirkusta, ovat tienneet tuon jo vuodesta 2000 lähtien. Mitä kaikkea muuta "suuri yleisö" ei tiedä, voi vain hämmästellä. Eipä tarvitse ihmetellä, missä jamassa tämä maa on, kun mikään ei kiinnosta sen asuntolainan, auton, mökin, eläkkeen ja työpaikan lisäksi äänestäjää.
Helsingissä sama juttu, eli mitä enemmän työttömyys laskee sitä enemmän kotitalouksia ilmestyy asumistuen piiriin. Tampereella on käynyt juuri tällä tavalla, eli puhinaa riittää kasvusta, mutta rahat loppuvat ensimetreillä :D
Entisaikaan tilastokeskuksella ja työministeriöllä (nykyisin työ- ja elinkeinoministeriö) olivat omat työttömyystilastonsa, joissa oli kymmenien tuhansien erot. Jokainen voi tietenkin kysyä itseltään, miten joku voi olla työtön ja työssäkäyvä samaan aikaan. Kertonee siitä, että valtiovallalla ei ole käsitystä eikä kylläkään kiinnostustakaan koko aihetta kohtaan.
Ei ole ollut enää vuosikymmeniin. Aikoinaan Urkki hajoitti jopa hallituksen korkean työttömyyden vuoksi.
Jos ei osaa oikein mitään, eikä oikein kykene oppimaankaan, niin joku yhden tunnin viikkotyö on jo huikea saavutus.
Jos osaa jotain, niin töitä löytyy nopeasti.
Et taida olla sitten tietoinen säädellyistä ammateista. Se ei todellakaan ole vaatimuksena että osaa, vaan että paperit on kunnossa - osaaminen on bonusta siihen päälle. Pelkällä osaamisella on nykyään tosi vaikeaa saada töitä.
Aika monelle osaamiselle ei ole kysyntää. Kysyppä niiltä kymmeniltä tuhansilta maistereilta, jotka istuvat kortistossa. Sitten ovat ne, joilla ei ole osaamista vastaavia töitä. Sillä sinua kaupan kassalla palvelevalla naisella/miehellä saattaa olla tradenomin, insinöörin tai jopa kauppatieteen maisterin paperit.
Taidat kuulua juuri siihen "suureen yleisöön". Osui ja upposi.
Puhuin osaamisesta, en tutkinnosta. Ja jos osaamiselle ei ole kysyntää, niin voi opetella jotain, mille on. Mihin suureen yleisöön kuulun ja miksi?
Tottahan toikin. Valitettavasti se vaan usein tietää on alettava yrittäjäksi, missä on sitten omat suuremmat riskinsä, ja verottaja kimpussa heti. Suomenlahden etäläpuolella voisi päästä paremmin alkuun, jos pystyy sinne lähtemään.
Jos on vielä nuorehkossa iässä niin sitten tietenkin mainitsemasi opettelun suorittaa opiskelemalla jonkun hyödyllisen tutkinnon, mielellään sellaiselta alalta millä kysyntää on.
Ei ole mitään mystistä "osaamista", joka tulee pystymetsästä. Ammattimiehet (tai naiset) eivät saa työtä ilman tutkintoja tai suorittettuja kokeita. Oli sitten kyse erikoishitsauksesta tai ortopediasta.
Nämä ovat niitä, joille maksetaan, ja siitä osaamisesta on oltava jotain takeitakin, kuten tutkinto, sertifikaatti tai todistus. Tavallisia lapiomiehiä ei tarvitse yhtään kukaan, vai näitä elämänkoulusta valmistuneitako sinä kutsut "osaajiksi" :D
Siinä on taas yksi sormea viisaamassa asiasta, josta ei ole mitään tietoa. Ja kaikelle osaamiselle ei ole edelleenkään kysyntää, vaikka olisi tosiaan tutkinnot ja jatkokoulutukset suoritettuna. Itse asiassa on aika harvoja aloja, jonne olisi vähemmän tulijoita kuin on kysyntää (= täystyöllisyys).
"Valitettavasti se vaan usein tietää on alettava yrittäjäksi"
Ja mitähän se yrittäjä myy? Omaa osaamistaan? Miksi kuvittelet, että myynti menisi yrittäjän statuksella paremmin kaupaksi, jos sille osaamiselle ei ole ollut kysyntää työntekijänäkään? Työttömyys on työpaikkojen puutetta ja työtä ei tarvita, kun ei ole kysyntää. Sitä faktaa ei yrittäjäksi ryhtymisellä kierretä.
Kaupan päälle tulee vielä markkinointi, verkostojen luominen ja asiakkaiden tarpeiden ymmärtäminen. Toimitilat pitää vuokrata, työvälineet ja -koneet ostaa, usein velaksi. Siinä ei taida muutama kymppitonni edes riittääkään. Vai ajattelitko, että liiketoiminta pieraistaan pystyyn tyhjästä?
Yrittäjät eivät ole sosiaaliturvan piirissä, mikä lienee se syy, miksi tätä optiota työttömille tyrkytetään. Aina löytyy muutama hyväuskoinen, jolta viedään tuet. Suurin osa yrityksistä muuten kaatuu parin vuoden kuluessa, eivät tosin veroihin ja muihin kommervenkkeihin, vaan koska liikeidea oli alunperinkin niin kehno.
Jospa vaikka lukisit kirjoitukseni huolella, pohtisit mitä oikeasti sanon, ja sen jälkeen miettisit, osuiko vastauksesi asiaan ollenkaan. Nyt nimittäin näkee selvästi, ettet ymmärtänyt lukemaasi.
Jotain myyntihommaa verkossa tai puhelimitse jokainen voi alkaa (myös) yrittäjänä tekemään, mutta kannattavaksi sen saaminen on todella vaikeata. Ei edes tarvitse olla suuremmin mitään työntekijän kokemusta taustalla. Myytävä tuote voi olla vaikka puukukkoja tai muita kustannukseltaan vähäisiä tee-see-itse kyhäelmiä. Kiinastakin voi niitä ostaa laatikoittain. Ei siis ihan joka hommaan vaadita täydellistä koulutusta ja osaamista, mutta valikoima on varsin suppea. Ja kun kuluttajakin voi Kiinasta tilata itsekin.
Työllistää tällaiset kokeilut byrokraatteja, ja te TEM typ, toimijoita.. siis suuren määrän turhia byrokraatteja.
Massa työttömyyttä voidaan tilasto kikkailulla kaunistaa,,,jne..
Mutta varsinainen tauti ja ongelma ei parane....
Lukioissa jaetaan eri arvojen tahtiin, kuten uutisissa annetaankin ymmärtää myös työllisyysmäärärahaa ei jakseta yrittää tuhlata.
TE-toimiston toiminta on ainakin Tampereella ihan perseestä. Ei minkään laista apua saa jos yrittää kysellä, sitten leikataan puolustuskyvyttömiltä tulot, Oli suuri virhe muuttaa Tampereelle.
Ihminen ei tarvitse työtä vaan rahaa. Sitä saa monesta paikasta jotka läheskään kaikki eivät ole laillisia. Mutta kuka nyt laillisuudesta enää välittää kun päättäjätkin oikein ruokkivat moraalikatoa.