Onko muilla vastaavaa ylpeydentunnetta kotikunnastaan kuin minulla? Olen maailman iloisin että olen Lempäälästä. Lomalla ollessani voin ylpeästi sanoa mistä olen kotoisin, enkö jätä sitä epäselväksi. Onneksi moni tietää jo Lempäälän kunnan, joka on Pirkanmaan helmi. Oli ihminen Oulusta tai Helsingistä niin Lempäälän maine kiirii edelle. Täällä on upea ja perinteikäs jääkiekkoseura, jossa jopa Patrik Laine on pelannut. On Ideapark ja monta kuuluisuutta, jotka tekevät muut kuntalaiset ylpeäksi. Lempäälässä on vielä muutenkin upea yhteishenki, ketään ei kiusata missään koulussa eikä harrastuksessa. Ai että oikein pakahdun onnesta kun 7 - vuotias poikani sanoo ettei ikinä aio muuttaa pois Lempäälästä. Niin hyvä täällä on olla.
Ylpeä Lempäälästä
12
595
Vastaukset
- GoingtoMadeira
Oli hyvä olla ei enää. Muuttunut köyhien tampereella töissäkäyvien nukkumalähiöksi. 10000 ihmistä tullut lisää liian nopeasti. Katselen uutta kotia tampereelta.
Myös kunnanvaltuustossa pyörii sama sisäpiiri ja järjestelee asioita itelleen ja kavereilleen suotuisaksi. Mikkola ajaa koulukyytejä hamaan tappiin asti, ja on myös päättämässä niistä.
Toivottavasti joku koppasee niin että tippuu.- poorsleeper
Tampereella on ikäänkuin 'terveempi' väestöjakautuma. En ala yksilöimään tätä 'väittämää' tarkemmin, ettei joku vedä ns. 'hernettä nenään'. Ehkä sen vois sanoa niinkin että rahamiehiä (ja naisia) on enempi, myös prosentuaalisesti. Nyt siellä on tosin tehty jokunen suunnattoman kallis hankinta, joista koituu lisäkuluja ja veroprosentti noussee jossain vaiheessa.
- haittaihmisetpois
poorsleeper kirjoitti:
Tampereella on ikäänkuin 'terveempi' väestöjakautuma. En ala yksilöimään tätä 'väittämää' tarkemmin, ettei joku vedä ns. 'hernettä nenään'. Ehkä sen vois sanoa niinkin että rahamiehiä (ja naisia) on enempi, myös prosentuaalisesti. Nyt siellä on tosin tehty jokunen suunnattoman kallis hankinta, joista koituu lisäkuluja ja veroprosentti noussee jossain vaiheessa.
Sekö tekee Tampereen väestöjakauman terveemmäksi, että sielä on lähes kaksinkertainen työttömyysprosentti ja keskimäärin pienemmät vuositulot, kuin Lempäälässä?
Lempäälää ei voi nukkumalähiöksikään sanoa, kun suurin osa ihmisistä asuu omissa pientaloissa maasetumaisessa ympäristössä.
Jos kuuluu siihen vähemmistöön, joka on elänyt kunnan vuokrakasarmeissa koko ikänsä, niin saattaa syntyä vääristynyt mielikuva Lempäälästä. Kaikkein paras olisi, kun kunnan vuokrataloyhtiön talot purettaisiin ja niissä elävät loiset kuljetettaisiin Tampereen rajalle ja annettaisiin vauhtia potkulla persuuksiin. - poorsleeper
No tarkennetaan sitten että väestön ikäjakaumaa tarkoitan. Ei Tampereen ympäryskunnissa ole juurikaan sen parempi työttömyystilanne kuin Tampereella, mutta toisin kuin suuri kaupunki, pieni (ja suhteellisen tiivis) kunta pystyy sijoittamaan työttömiä palveluihin tehokkaammin (pois tilastoista).
- Pyösti
Lempäälässä ei oo mitää hyvää. 20 vuotta tuhlasin elämästäni siellä. Ihmiset on itsekkäitä ja kateellisia. Missää muualla en ole sellaiseen törmänny.
- asdfasdfdfasdf
Lempääläläisen Harri Penttilän kuvan näin tänään Maaseudun tulevaisuudessa. Tuli ihan mieleen Robbie Coltrane siitä Fitz ratkaisee-sarjasta
- jrkismioakjs
Penttilä ei ole Lempääläinen vaan Vesilahden Narvasta.
- Borninlempäälä
Ai että kun on taas niin ylpeä olo Lempäälästä. Niin hieno taideteos saadaan Sääksjärven liittymään. Niin ekologista, kun vanhoista renkaista tehty. Sopii vielä tuo paratiisisaari tänne, kun paratiisi tämä kunta on.
- hymyäkaupassakäyntiin
Juuri niin, tuos s-marketin tiimoilla taideteos. Nauratti, kun sen huomasin. En nyt ihan heti laittaisi siihen vanhoja renkaita, ilman renkaita olisi ollut paljon fiksumman näköinen. Mut ehkä se valmistuttuaan on "paremman" näköinen.
- Borninlempäälä
Oot varmaan joku kateellinen tamperelainen. Tämä on maailman upein teos. Niiku Lempäälä on maailman paras kunta
- hymyäkaupassakäyntiin
Borninlempäälä kirjoitti:
Oot varmaan joku kateellinen tamperelainen. Tämä on maailman upein teos. Niiku Lempäälä on maailman paras kunta
Juu, pitää myöntää nyt kun näin valmiina, hauskahan se on. Ei pitäis arvostella keskeneräistä. Ehkä olen tamperelainen ehkä jostakin muualta :) Mut kivalta näyttää.
- Borninlempäälä
Oih, kuinka upeaa, Lempäälään varmasti maailman isoin jackpot voitto. Ei tuollaista summaa rahaa ole olemassakaan. Kyllä Jumala tietää kuinka hyviä ihmisiä Lempäälässä asuu kun tämmöisen lahjan antaa meille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651473Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia113951- 58781
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä48774- 57730
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39717Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan72697Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026689Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41677Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli68662