Ylen gallupissa persujen kannatus palasi normitasolleen ja on nyt 8,7. Sinisten takiaisten kannatus romahti jo alle prosenttiin ja on enää 0,8. Pian nähdään sinisten seuraavat loikat sekä ehdokkuuksista kieltäytymiset, koska heillä paniikki kasvaa?!
https://yle.fi/uutiset/3-10343087
https://yle.fi/uutiset/3-10343087
Vastaukset 58
Vanhimmat
Sinisellä+0,8%+poppoolla+viisi+ministeriä.+Järjetön+tilanne.
kyllähän tämä kertoo kaiken mitä vakuutuskuorien hieroja lesta ajattelee demokratiasta - kaikki on ostettavissa ja myöskin myytävissä
emokratiaa,,halveksutaan.Aivan Persuthan uhoavat,että mitä siitä vaikka keppostelisivat Persut niin kannatus sen kuin nousee.
Ovat kuitenkin pysyneet hallituksessa eivät ole surkeita käpykaartilaisia kuten Vasemmisto ja Vihreät olivat pätkätöissä viime hallituksessa.
Eivät+lähde,+kun+on+osto+sinisistä+kysymys,+muilla+on+sentään+jotain+ihan+omaakin+kunnioitusta+äänestäjiään+kohtaan,+kun+sinisillä+sitä+ei+ole+ja+on+ihan+oikein+ansaitut+kannatusluvut+0,8+%+ja+on+vain+ajan+kysymys+milloin+toi+luku+on+lähempänä+nollaa,+koska+ainoa+kannatus+tulee+omista+perheistä,+sukulaisista,+kavereistaan+ja+loikkareista.
Kansa päättää ensi vuonna. Nykypersut ei ole se puolue jota viimeksi kansa äänesti.
Ps+hyötyy+2-3%+näissä+yle:n+ym+gallupeissa,eli+todellisuudessa+noin+6%+on+ps+kannatus.
Ei+normaali+työskentelevä+väestö+ehdi+vastailla+näihin+kyselyihin.
Ps:n+kannattajilla+sensijaan+on+aikaa+vastailla+milloin+tahansa.
Kesän jäljiltä enpä tekisi suuria johtopäätöksiä suuntaan tai toiseen, nyt oli muutenkin poikkeusksellinen kesä suomalaisten kauloja ei niin paljon katkottu
Veikkaanpa, että myös sinisten kannatus on persujen prosentin sisällä. Näiden kahden kannatus täytyy laskea yhteen ja jakaa puoliksi, niin ollaan lähellä totuutta. Normikansalainen ei edes tiedä, että Soini ja kumppanit ovat lähteneet litomaan vasemmisto-persuista perustamaan omaa oikeisto-persupuolueettaan.
Persuilla ei ole halua eikä kykyä puolustaa maamme noin 1,5 miljoonaa köyhää, joita sos hallitus kurittaa armotta.
Persujen elitistinen jargon uppoaa mamukriittisiin, mutta muille heillä ei näytä olevan mitään annettavaa. Eikä asioita osata pukea edes sillä tavoin sanoiksi, että sen tavallinen kansa ymmärtäisi tai, että se herättäisi laajempaa kiinnostusta.
Ns. vähäosaisilla ei ole tällä hetkellä ainoatakaan puolustajaa eduskunnassa. Siksi nukkuvien osuus tulee näyttelemään seuraavissa vaaleissa merkittävää roolia.
Heikompiosainen, syrjäytetty kansa tarttuisi kyllä poliittiseen pelastusrenkaaseen, jos sellainen olisi tarjolla. Mutta kun ei ole. Soinilaisten viime vaalien valheet veivät monilta äänestäjiltä viimeisenkin uskon politiikkaan. Soini teki omassa umpinarsistisessa vallan- ja rahanhimossaan valtavan karhunpalveluksen äänestäjilleen. Soinilaisten aiheuttamien poliittisten vahinkojen korjaaminen tulee vaatimaan monen sukupolven työn.
Totta töriset,persut ovat vasemmistoa=Sinisalolais kommareita
Hehhehhehhee..... viherkommareden puolueissaha vilisee näitä entisiä kommareita, toisin kuin persuissa...... hehhehhehheh.....
Tukieläkkeeseen lisätään budjetissa 10 miljoonaa euroa.
Hevoskasvatukseen ja raviurheiluun annetaan samaan aikaan 41 miljoonaa euroa.
-Kyllä huomaa, että sos hallituksessa on raviheppu mukana, ihmisistä viis.
Jos kansalaisten mielestä Suomi on Islamilainen kalifaatti ja he äänestävät sen puolesta niin eihän sille mitään voi..... jos kansalaiset haluavat näitä Husu Musuja suomen eduskuntaan niin eihän sille mitään voi, demokratiassa toimitaan niin, mutta Islamilaisessa kalifaatissa sitten ei enäätoimitakkaan niin.....
Demarit tulevat olemaan suuri puolue kevään vaaleissa,mitä he tekevät tällä voitolla kyseli joskus Johannes Virolainen aikoinaan muistaakseni oli Kokoomuksen suuri vaalivoitta ?veikkaan että hallitusneuvottelut ovat äärimmäisen vaikeita,neiti Rinne ei Kokoomuksen kanssa sovi samaan hallitukseen se on ainakin varma asia. Kaksi pientä puoluetta vasemmisto ja vihreät tuskin demarit ottavat näitä riippakiviä riesakseen viime hallituksessa nähtiin ettei se onnistu . Että mielenkiintoisia vaaleja odotellaan .
Gallupit+galluppeja+mutta+39%+ei+kertonut+puoluekantaansa+ja+otanta+oli+vain+noin+2800.+Oli+kuitenkin+kantasuomalaisten+/suomalaisista+suurimman+osan+kannalta+hyvä+kun+vihreät+valuu+edelleen+ja+valui+myös+vasemmistoliitto.+Vaikka+perussuomalaisten+gallup+kannatus+olisi+ollut+tuon+8,7%+sijasta+vain+vaikkapa+vain+kolme+neljä+prosenttia,+silti+uskon+erittäin+vahvasti+jotta+perussuomalaiset+on+kevään+eduskuntavaalien+jälkeen+suurin+puolue.+Eihän+perussuomalaiset+ja+varsinkaan+tavalliset+einopoutiaiset+ole+vielä+aloittanutkaan+vaalityötä.+Vähän+ennen+joulua+alkaa+nuo+gallupitkin+näyttämään+eri+lukemia.+Sdp+kokoomus+keskusta+vasemmistoliitto+vihreät+rkp+saavat+ja+ovat+saaneet+jo+pitkään+vetoapua+suvakki+ylestä+jne.
Kallupit on eräänlainen viihde jota ei kukukaan noteraa muutenkuin viihdeuutisina,Ameriikan mantereella tämä tuli todistettua kuinka väärässä sitä ollaan Trumpista tuli Presidentti Gallupit erehtyivät pahemman kerran no saatiin hyvä Presidentti joka ei puhu paskaa vaan toimii tälläistä mekin kavattaisiin suomeen Halla-Ahosta seuraava Presidentti ainakin olen itse valmis äänestämään häntä
Viihdettä jos persut alamäessä. Totta jos persut nosteessa
SOS hallitus kurittaa heikompiosaisia siihen malliin, että jos tässä tilanteessa persuit eivät oppositiossa pysty kasvattamaan kannatustaan merkittävästi, niin koska sitten?
Persuilla on tilaus mamukriittisenä puolueena, joka puhuu asioista, joista muut vaikenevat. Se on helppo myöntää.
Persut eivät osaa kuitenkaan puolustaa edes omaa Hakkaraistaan, vaikka se oliti tässäkin tilanteessa erittäin helppoa. Jotenkin avutonta tuo persujen touhu heti, kun mennään mamukriittisyyden ulkopuolelle.
Eräs persujen ongelma on, että ps puolueen sisällä on yhä useita Soinin palvojia, jopa korkeissa palkkaviroissa. Nämä Soinin käskystä selkäpuukottajinakin toimineet henkilöt ovat yhtä epäluotettavia kuin silloin, kun Soini oli puheenjohtajana. Kaiken kukkuraksi he tiedottavat Soinille kaiken mitä persujen sisällä tapahtuu, on sitten kyse linjauksista, vaaliohjelmista tai vaikkapa ps puolueen taloudesta. Miksihän edes Putkonen tai Slunga eivät puutu tilanteeseen, vai ovatko he poliittisesti sokeita asian suhteen? Jos ovat, ei ole ihme, että persujen kannatus laskee. PS:n sisällä olevat soinilasrotat syövät paatin seiniin koko ajan reikiä joista kannatus valuu vääjäämättä ulos.
Soinin haju kuurattava persuista..
Mitä jos tämä läskiperse menisi Tukholmaan samaan paariin,kuin Toukohainenkin,saisivat läpsytelllä milin määrin.Ja tietenkin tapoihinkuuluu,että homostellan lopuksi kunnolla.
Loikkaavatko siniset kokoomukseen sillä siniset on äärioikeistolainen puolue - monet sanovat että ovat oikeistomaisempi puolue kuin kokoomus jota äänestävät pienituloiset hoitajat / opettajat. Kesken vaalikauden loikkaavat kansanedustajat ovat törkeän petoksen tekeviä äänestäjiään kohtaan sillä yksikään äänestäjä ei hyväksy sitä että heidän äänestämänsä ja valituksi tullut loikkaa kesken vaalikauden toiseen puolueen sillä eihän sellaista kansanedustajaa voi enää koskaan äänestää joka pettää äänestäjänsä ja loikkaa toiseen puolueeseen? eiks juu?
Olen vakuutunut sinisten tarun lopusta vaalien jälkeen. Kukaan ei tykkää äänestäjien pettämisestä.
Luulisi hillotolppajengissä olleen niinkin vanhaa porukkaa, että muistaisivat miten SKYPille kävi. Sinisillä uuvateilla on tasan sama kohtalo. Fiksummat tosin tietysti loikkaavat.
Sinisyys merkitsee kivualiasta kuolemaa Döden kommer
Soini saa öyhöttää hallituksen sisällä mitä sylki suuhun tuo. Kepu ja kokoomus tarvitsevat Soinia yhä soten takuuhepuksi. Sinisillä ei ole kanntusta eikä kukaan ole sitä poppoota koskaan äänestänyt. Silti Soini huutaa kitalaki punaisena näin:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005787457.html
Vasemmisto petti myöskin äänestäjänsa porvarihallituksseen ei lähdetä Paavo Arhinmäki julisti ennen vaaleja,kaksi vasuritolvanaa sai ministerispestin aatetta myytiin alehintaan kuka vielä uskoo tähän petturipuolueeseen ei ihme että kannatus laskee .
Vasemmistoliitto ja sosiaalidemokraatit eduskuntavaalikampanjoivat eu ja maahanmuuttokriittisyydellä 2011 eduskuntavaaleissa tai ennen vaaleja. Takki kääntyi täydellisesti kun tuli mahdollisuus päästä hallitukseen ministeriksi. Eu ja eurokriittisyys muuttui sekunnissa suureksi eurostoliitton ihailuksi ja kriisimaiden pönkkäämiseksi suomalaisten oloja samalla kurjistaen. Mm. vanhustenhoidosta leikattiin 500000 euroa. Vihreät tietysti oli mukana tuossakin suomalaisia pieni ja keskituloisia sortaneessa hallituksessa.
Vasurit joutuvat kantamaan Arhin syntisäkkiä. Mutta mikä pahinta, persut joutuvat kantamaan Soinin syntisäkkiä vielä pitkään, vaikka luikuri Soini on jo aivan toisessa puolueessa. Dorkaa.
Onko persut edes olleet mikään varteenotettava puolue koskaan?
Vouhottamista ja muiden syyttelyä.
En tiedä millaista paskaa Penan kulmilla jauhetaan, mutta näköjään se kelpaa syötäväksi. Ootko kokeillu strösseliä?
Pistää naurattaan Vasemmiston komuakka taitaa ottaa tosissaan tämän keskustelun,itse vetelin kaljaa aikani kuluksi kirjoittelin selvää paskaa joku ääliö lähtee vielä vastaamaan näihin osoittaa suurta typeryyttä jolle naurekelen paskasta naurua.Ps nämä palstat on pelkkää huhaata täytyy olla tosissaan yksiksinkertainen hölmö joka näitä tosissaan ottaa.
Kauhea romahdus PS kannatuksessa. Ei mikään ihme kun lukee kaikista toilailuista ja oman edun kähminnästä. Mitään muutahan näillä ei ole tarjolla.
Narsismi sai Soinissa lopullisen vallan vuonna 2007. Sen jälkeen ps oli pitkään vain diktaattori Soinin yksin hallitsema puoluekummajainen. Jokainen joka oli Soinin kanssa jostain erimieltä, sai maistaa Soinin pitkää selkäpuukkoa. Persuja hallittiin yksinvaltias Soinin valtakaudella pelolla, huutamisella ja raivokohtauksilla. Halla-aholaiset pelastivat sen mikä pelastettavissa oli. Mikäli köyhät pettänyt Soini olisi jatkanut petospolitiikkaansa persujen johdossa käsinukke Terhon välityksellä, olisi persujen kannatuslukema nyt sinisten luokkaa, eli lähellä nollaa.
Terholaisten kannatus on 0,8. Halla-aholaisten 8,7. Se todistaa, että ps kenttä oli oikeassa, valitessaan Jussin puheenjohtajaksi. Jäi sentään poliittinen koti, vaikka pienempikin. Soini-Juudasten johdolla ei olisi jäänyt edes torppaan kivijalkaa, kuten käytäntö on todistanut.
Ymmärrät varmaan ettei kannata edes harkita persujen äänestämistä. Ennem huuditte Timppa Timppa. Nyt sitten ylistetään jotain mestaria. Kuka vaslien jälkeen on vuorossa?
Kuka huutomerkki kuka ei
Persuille täytyy aina olla joku piiskuri (vahva johtaja) joka huutaa ja raivoaa,siitä rivipersu tykkää. Persuissa sadomasokistin vikaa?
Miksi julistat valheita ja vihaa? Saatko siitä palkkaa?
"Demokratia on kauheaa, kun se osuu omalle kohdalle"
Isä Timo kesällä 2017
Voi hyvänen aika!
Maakuntavaaleissa äänestän persua. Syyt eivät ole poliittiset.
Venäjälle mieli pienen persun mieli...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
Kaikissa vaaleissa järkevä suomalainen äänestää parasta eli perussuomalaiset puoluetta
Persut on epäisänmaallinen omaa kansaansa kusettava puolue.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005632649.html
Valheuutisillako nyt ratsastellaan räyhisuskonnossa? Olette te melkoisia velikultia^^
TIRSK!
On sama, mitä hallituksen käkikello Haapala kirjoittaa. Tosin siinä suhteessa hän on rehellinen, ettei edes peittele jatkuvaa ja pohjatonta persuvihaansa.
Sininen Tulevaisuus ei ole edes puolue, vaan EU-rintaman juonima petos, jolla PS saatiin syrjäytettyä oppositioon. ST:n kannattajakunta on keinotekoinen ja määrältään nimellinen, jotta saa oikeuden olla "puolueena".
Onko persuilla muuta vaaliteemaa kuin maahanmuutto? Tietääkö joku?
Perussuomalaiset haluaa suomalaisten olot paratiisimaiseksi. Muut taas hyyssää haittapakolaisia. Jos autetaan niin suoraan leireille joissa on miljoonia miljoonia lapsia naisia vanhuksia.
Ei nämä viimeaikaiset jatkuvat kohut ja väärinkäytökset tule kannatusta nostamaan. Päinvastoin. Kaikki on tuhottu.
Soini kuvitteli, että kannattajat seuraavat häntä persuista sinisiin. Soini elää täysin satumaailmassa. Todellisuudentaju pahasti kadoksissa ja poliittinen hoksnokka kanttuvei.
Skoda_kansa itkee täällä, mutta äänestyksissä olitte Soinin takana. Joka asiassa.
Kimmo meni saunaan. Näki siellä isansä Jorman sekä Hakkaraisen?
Voi hyvänen aika!
Abortti-Soinin mesominen vie sinisiltä viimeisetkin kannattajat? Jo nyt uuvateilla on enemmän kansanedustajia kuin kenttäväkeä?
Torvisen puuhaama kriisikokous on sinisten viimeinen kortti. Sen jälkeen peli on pelattu. Lopullisesti.
Miksi Soinille elämä ei olekaan pyhä enää syntymän jälkeen? Miksi Soini hyväksyy tällaisen menon? Ei ihme, että sinisten kannatus laskee.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005792576.html
Missä Soini - siellä tekopyhyys.