Ylen uutiset huijasi

79ii6i6t

Uutistenlukija Matti Rönkä sanoi klo 18.00 uutisissa että Suojärvellä Venäjän Karjalassa on museo jossa on näytteillä alueella ennen venäläisiä asuneen suomalaisväestön esineitä.

Museossa ei kuitenkaan näyttänyt olevan mitään suomalaisesineitä. Puna-armeijan univormuja ja venäläisiä silitysrautoja näkyi olevan esillä.

Venäjä luonnollisesti pyrkii väärentämään Suomelta vääryydellä ryöstetyn alueen historian.

Antamalla kuvan että alue on aina ollut venäläisten asuttama.

6

327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 67i67yut

      Jos museossa olisi paljon suomalaisia esineitä kävijä voisi esittää kiusallisen kysymyksen kenelle tämä maa kuuluu.

      • Evakonjälkeläinen

        Venäläinen museo on koulun ja median lisäksi yksi propakndaväline.


    • 78i567yt

      Esillä näytti olevan suomalaisia mitaleja joissa oli hakaristi. Ilmeisesti sillä haluttiin antaa kävijälle kuva että suomalaiset oli natseja ja saavat syyttää itseään.

      Suomen ilmavoimien tunnus oli hakaristi mutta se perustuu ruotsalaisen von Rosenin vuonna 1918 lahjoittaman koneen kylkeen maalattuun hakaristiin.

      Von Rosen käytti sitä hyvän onnen merkkinä.

      • Bror-Erik1974odin-1Ac

        Ja tämäkös teitä natseja suivaannuttaa äärimmilleen että Venäjällä esitellään voitonmerkkeinä teidän rakkaita aatetunnuksianne! Eiks vaan?


      • Marokon_kauhu
        Bror-Erik1974odin-1Ac kirjoitti:

        Ja tämäkös teitä natseja suivaannuttaa äärimmilleen että Venäjällä esitellään voitonmerkkeinä teidän rakkaita aatetunnuksianne! Eiks vaan?

        Ei meitä natseja lähinnä naurattaa toi venäjän propakanda se on niin läpinäkyvää. Se tehoaa ainoastaan vasukkisuvakkiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      185
      5054
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      77
      4135
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2855
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2270
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2088
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      243
      1275
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      17
      923
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    Aihe