Uutistenlukija Matti Rönkä sanoi klo 18.00 uutisissa että Suojärvellä Venäjän Karjalassa on museo jossa on näytteillä alueella ennen venäläisiä asuneen suomalaisväestön esineitä.
Museossa ei kuitenkaan näyttänyt olevan mitään suomalaisesineitä. Puna-armeijan univormuja ja venäläisiä silitysrautoja näkyi olevan esillä.
Venäjä luonnollisesti pyrkii väärentämään Suomelta vääryydellä ryöstetyn alueen historian.
Antamalla kuvan että alue on aina ollut venäläisten asuttama.
Ylen uutiset huijasi
6
337
Vastaukset
- 67i67yut
Jos museossa olisi paljon suomalaisia esineitä kävijä voisi esittää kiusallisen kysymyksen kenelle tämä maa kuuluu.
- Evakonjälkeläinen
Venäläinen museo on koulun ja median lisäksi yksi propakndaväline.
- o67tut6
Yle munasi itsensä pahasti sotahirviuutisoinnillaan.
https://www.paivanlehti.fi/yle-ja-iltalehti-uskovat-yha-sotahirviin-ja-uutisankkaan-nain-suomalaisia-hoynaytettiin-venalaisella-aprillipilalla/ - 78i567yt
Esillä näytti olevan suomalaisia mitaleja joissa oli hakaristi. Ilmeisesti sillä haluttiin antaa kävijälle kuva että suomalaiset oli natseja ja saavat syyttää itseään.
Suomen ilmavoimien tunnus oli hakaristi mutta se perustuu ruotsalaisen von Rosenin vuonna 1918 lahjoittaman koneen kylkeen maalattuun hakaristiin.
Von Rosen käytti sitä hyvän onnen merkkinä.- Bror-Erik1974odin-1Ac
Ja tämäkös teitä natseja suivaannuttaa äärimmilleen että Venäjällä esitellään voitonmerkkeinä teidän rakkaita aatetunnuksianne! Eiks vaan?
- Marokon_kauhu
Bror-Erik1974odin-1Ac kirjoitti:
Ja tämäkös teitä natseja suivaannuttaa äärimmilleen että Venäjällä esitellään voitonmerkkeinä teidän rakkaita aatetunnuksianne! Eiks vaan?
Ei meitä natseja lähinnä naurattaa toi venäjän propakanda se on niin läpinäkyvää. Se tehoaa ainoastaan vasukkisuvakkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83263174Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2052842Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy582429Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1681499Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171282Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521269Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14905- 58903
- 81830
- 20824