Yksi keino vähentää abortteja

kannatetaanko

Ilmainen ehkäisy nimittäin.

"Vantaalla teiniraskauksista hävisi kolmannes ilmaisen ehkäisyn myötä – Lääkäri: "Toivon todella, että ihmisillä olisi halu tarkastella tätä asiaa"

https://yle.fi/uutiset/3-10276170

Onko kannatusta?

6

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristityillä on ehkäisykieltonsa.
      Kristittyjen ehkäisykielto aiheuttaa myös sairastumisia ja tautien leviämistä.
      Aidsin nopea leviäminenkin oli ehkäisykiellon ansiota.

    • Se on kyllä sanmattakin selvää, että ilmainen ehkäisy vähentää ei-toivottuja raskauksia. Ehkäisy on kallista ja nuorilla ei ole kovinkaan paljon rahaa ja silti seksiä harrastetaan.

    • ei.tietenkään

      Ongelma on tietenkin se kun ilmaisen ehkäisyn fundikset katsovat yllyttävän esiaviolliseen seksiin. Siis ei tälle. Tilalle tarjotaan epärealistista ja ei-toimivaa vaihtoehtoa eli pidättäytymistä seksistä.

    • Uskovaiset ovat kovasti "luonnottomuuksia" vastaan, eivät hyväksy.

      Seksin kieltäminen kaikilta halukkailta täysi-ikäisiltä on luonnotonta.

    • Kysynpä.vain

      Uskovat sitä ja fundikset tätä, mitä mieltä te itse olette?

    • Seksuaalikasvatusta ja ehkäisyneuvontaa ehdottomasti nuorille. Itse jouduin lukemaan kortsupakkauksista ohjeita. Vasta pornoleffoista opin kuinka kortsun voi kahdella sormella liu`uttaa nupin yli eikä yrittää rullata, jolloin se jää kireänä sen juureen. Aikamoista kärsimystä oli senaikainen esityö, joten piti keksiä muita keinoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe