Hyvä asia kun keskustellaan

HynynenJS

Nyt on keskustelun taso noussut suuresti verrattuna peppureikäjuttuihin ja ainaisiin valivalivali-teksteihin. Nyt ollaan päästy kuntatalouden ja kunnan tehtävien arvioinnin ytimeen. Minkä takia ja mitä varten kunta on olemassa.

Yhdessä kirjoituksessa heitettiin, että kommarit eivät ymmärrä taloudenpidosta mitään. Ehkä kysymys ei ole ihmisen ymmärryksestä vaan ideologiasta, joka on hakoteillä.

Suomen talous syöksyy aika ajoin ojaan, kun SDP sotkeentuu asioihin. Vetoautoksi tarvitaan muita puolueita ja demarit pitää siksi aikaa laittaa jäähylle. Sama Hangossa. Aivan järjettömän suuria investointeja satamaan, jotka eivät ole tuottaneet itseään takaisin. Sitä tuo 73 miljoonan ja edelleen koko ajan kasvava lainataakka ja korkea veroäyri tarkoittavat käytännön tasolla. Suomessa ja Hangossa demarivetoisesti on verot huipussa ja valtavasti lainaa ja juoksevien kulujen mittari ellei miinuksella niin vähän plussalla.

Suomen tasolla leikkauksia on tehty. Hangossa on vasta höylätty. Höylätty kuitenkin niin paljon, että kouluissa ei voi höylätä, kun ei ole rahaa lautoihin, mitä höylätä. Samalla tehdään 27 miljoonalla kallioleikkauksia ja satamakenttää kaupungin keskustaan. "Ei ole rahaa", on selityksenä. Väärä selitys. Oikea selitys on, että ei ole mitään tolkkua noissa päätöksissä. Kiertokoulupohjalta ei voi ehkä muuta odottaakaan. Antakaa nyt p_ _kele Ekholmin hoitaa kaupungin talous kuntoon ja nuorten naisten päättää, miten hankolaisten hyvinvointia parannetaan. Luurangot joutavat jo vitriineihin!

6

346

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Positivethinking

      Eikö Ekholm astukin remmiin ensi keväänä isoihin saappaisiin?
      Politiikka on kuitenkin ryhmätyötä, muutama mies tai nainen ei paljoa saa aikaan. Virkamiehetkin sotkevat palettia ymmärtämättömyydessään.
      Pahimpia ovat vanhat konkarit, ei millään pahalla, mutta ikä on usein jarru modernille ajattelulle. Moni asia, varsinkin investoinnit, tehdään ”som ifjol” mentaliteetilla!
      Vaikuttakaa niin, että otatte yhteyttä omaan luottopoliitikkoonne, selvittäkää hänelle omat toiveenne, konkreettisesti. Ei vain valittamalla ja sanomalla, että haluatte uimahallin, vaan vakavasti ja tarkemmin. Muutos lähtee pienistä puroista!

      Hangossa tarvitaan nyt taloudessa pehmeämpää linjaa!

      • panostaihmisiin

        Eiköhän tällä palstalla ole uimahalli-investointiperusteltu jo aivan perinpohjaisesti. Jos "som ifjol"-mnetaliteella jatketaan, niin kohta on velkaa 100 miljoonaa ja väkeä 6000.

        Muutama mies on saanut paljon pahaa aikaiseksi. Se onkin ongelma, ettei ole ryhmätyötä, vaan yksi latelee ja ryhmäkurin alaiset ukot ja mummot nyökyttelee päätään. RKP-läiset äänestää melkein aina samalla tavalla. Demarit usein myös. Lohjalla pari demarinaista äänesti vastoin diktaattorin päätöstä ja saivat ihan piirineuvoston nuhtelut vaikka ryhmäkuri ja edustajan mielipiteen ilmaisemisen rajoittaminen on perustuslain vaistaista. Rikkovat lakia!


      • Eiolekuultu
        panostaihmisiin kirjoitti:

        Eiköhän tällä palstalla ole uimahalli-investointiperusteltu jo aivan perinpohjaisesti. Jos "som ifjol"-mnetaliteella jatketaan, niin kohta on velkaa 100 miljoonaa ja väkeä 6000.

        Muutama mies on saanut paljon pahaa aikaiseksi. Se onkin ongelma, ettei ole ryhmätyötä, vaan yksi latelee ja ryhmäkurin alaiset ukot ja mummot nyökyttelee päätään. RKP-läiset äänestää melkein aina samalla tavalla. Demarit usein myös. Lohjalla pari demarinaista äänesti vastoin diktaattorin päätöstä ja saivat ihan piirineuvoston nuhtelut vaikka ryhmäkuri ja edustajan mielipiteen ilmaisemisen rajoittaminen on perustuslain vaistaista. Rikkovat lakia!

        Keistä demarenaisista lie kyse Lohjalla, mitä ja milloin?


      • panostaihmisiin
        Eiolekuultu kirjoitti:

        Keistä demarenaisista lie kyse Lohjalla, mitä ja milloin?

        Muutama vuosi sitten, kun äänestivät koulujen sulkemisesta eri tavalla kuin miten oli ohjeistettu. Länsi-Uusimaa siitä uutisoi, Siinä puolueessa on demokratia sosialisoitu "viisaampien" päätettäväksi (sosiaalidemokraatit). RKP:n "harmoania" on taas sitä, että "vi alla". Äänestetään ohjeiden mukaan, vaikka ei tiedetä asiasta mitään. Tästä on Hangossa monta esimerkkiä, jossa merkkihenkilö on sanonut jälkeenpäin, että olisihan se asia ollutkin hyvä, jos olisin siihen perehtynyt, mutta...

        Suomessa on kansanvalta; yksi ääni jokaisella valtuutetulla. Sitä ääntä ei pidä antaa jonkin puoluepampun käyttöön. Sitä en äänestäjänä tarkoittanut enkä halua. Näin sdp:n ja rkp:n munattomat jäsenet kuitenkin tekevät ja muodostavat 60%:n enemmistön Hangossa. Kaksi puoluepamppua päättää ja loput vikisevät perässä. Vahinko vain, että noiden pamppujen asenne ja filosofia on ollut sellainen, että tuloksena on valtava velka, korkea veroaste ja väki vähenee. He eivät ole piitanneet taloudesta eikä hankolaisten hyvinvoinnista. Todella ylimielistä on se, että 16. eniten ääniä saanut on valituttanut itsensä ykköspaikalle. Formuloissa ollaan silloin takaruudussa eikä paalupaikalla!

        Milloin tulee muutos tilanteeseen? Muutoksen ajureita ovat pakko, valistunut johtaja tai lopen kyllästynyt kansa.


    • Miljoonatsinnetänne

      Voivoi. Keslkusteluladun nosto ????? Peppureikäjuttu ja " Samalla tehdään 27 miljoonalla kallioleikkauksia ja satamakenttää kaupungin keskustaan.". Sama Huuhaata.

    • Anonyymi

      Spebbans vali vali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1592
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      712
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe