Hyvä asia kun keskustellaan

HynynenJS

Nyt on keskustelun taso noussut suuresti verrattuna peppureikäjuttuihin ja ainaisiin valivalivali-teksteihin. Nyt ollaan päästy kuntatalouden ja kunnan tehtävien arvioinnin ytimeen. Minkä takia ja mitä varten kunta on olemassa.

Yhdessä kirjoituksessa heitettiin, että kommarit eivät ymmärrä taloudenpidosta mitään. Ehkä kysymys ei ole ihmisen ymmärryksestä vaan ideologiasta, joka on hakoteillä.

Suomen talous syöksyy aika ajoin ojaan, kun SDP sotkeentuu asioihin. Vetoautoksi tarvitaan muita puolueita ja demarit pitää siksi aikaa laittaa jäähylle. Sama Hangossa. Aivan järjettömän suuria investointeja satamaan, jotka eivät ole tuottaneet itseään takaisin. Sitä tuo 73 miljoonan ja edelleen koko ajan kasvava lainataakka ja korkea veroäyri tarkoittavat käytännön tasolla. Suomessa ja Hangossa demarivetoisesti on verot huipussa ja valtavasti lainaa ja juoksevien kulujen mittari ellei miinuksella niin vähän plussalla.

Suomen tasolla leikkauksia on tehty. Hangossa on vasta höylätty. Höylätty kuitenkin niin paljon, että kouluissa ei voi höylätä, kun ei ole rahaa lautoihin, mitä höylätä. Samalla tehdään 27 miljoonalla kallioleikkauksia ja satamakenttää kaupungin keskustaan. "Ei ole rahaa", on selityksenä. Väärä selitys. Oikea selitys on, että ei ole mitään tolkkua noissa päätöksissä. Kiertokoulupohjalta ei voi ehkä muuta odottaakaan. Antakaa nyt p_ _kele Ekholmin hoitaa kaupungin talous kuntoon ja nuorten naisten päättää, miten hankolaisten hyvinvointia parannetaan. Luurangot joutavat jo vitriineihin!

6

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Positivethinking

      Eikö Ekholm astukin remmiin ensi keväänä isoihin saappaisiin?
      Politiikka on kuitenkin ryhmätyötä, muutama mies tai nainen ei paljoa saa aikaan. Virkamiehetkin sotkevat palettia ymmärtämättömyydessään.
      Pahimpia ovat vanhat konkarit, ei millään pahalla, mutta ikä on usein jarru modernille ajattelulle. Moni asia, varsinkin investoinnit, tehdään ”som ifjol” mentaliteetilla!
      Vaikuttakaa niin, että otatte yhteyttä omaan luottopoliitikkoonne, selvittäkää hänelle omat toiveenne, konkreettisesti. Ei vain valittamalla ja sanomalla, että haluatte uimahallin, vaan vakavasti ja tarkemmin. Muutos lähtee pienistä puroista!

      Hangossa tarvitaan nyt taloudessa pehmeämpää linjaa!

      • panostaihmisiin

        Eiköhän tällä palstalla ole uimahalli-investointiperusteltu jo aivan perinpohjaisesti. Jos "som ifjol"-mnetaliteella jatketaan, niin kohta on velkaa 100 miljoonaa ja väkeä 6000.

        Muutama mies on saanut paljon pahaa aikaiseksi. Se onkin ongelma, ettei ole ryhmätyötä, vaan yksi latelee ja ryhmäkurin alaiset ukot ja mummot nyökyttelee päätään. RKP-läiset äänestää melkein aina samalla tavalla. Demarit usein myös. Lohjalla pari demarinaista äänesti vastoin diktaattorin päätöstä ja saivat ihan piirineuvoston nuhtelut vaikka ryhmäkuri ja edustajan mielipiteen ilmaisemisen rajoittaminen on perustuslain vaistaista. Rikkovat lakia!


      • Eiolekuultu
        panostaihmisiin kirjoitti:

        Eiköhän tällä palstalla ole uimahalli-investointiperusteltu jo aivan perinpohjaisesti. Jos "som ifjol"-mnetaliteella jatketaan, niin kohta on velkaa 100 miljoonaa ja väkeä 6000.

        Muutama mies on saanut paljon pahaa aikaiseksi. Se onkin ongelma, ettei ole ryhmätyötä, vaan yksi latelee ja ryhmäkurin alaiset ukot ja mummot nyökyttelee päätään. RKP-läiset äänestää melkein aina samalla tavalla. Demarit usein myös. Lohjalla pari demarinaista äänesti vastoin diktaattorin päätöstä ja saivat ihan piirineuvoston nuhtelut vaikka ryhmäkuri ja edustajan mielipiteen ilmaisemisen rajoittaminen on perustuslain vaistaista. Rikkovat lakia!

        Keistä demarenaisista lie kyse Lohjalla, mitä ja milloin?


      • panostaihmisiin
        Eiolekuultu kirjoitti:

        Keistä demarenaisista lie kyse Lohjalla, mitä ja milloin?

        Muutama vuosi sitten, kun äänestivät koulujen sulkemisesta eri tavalla kuin miten oli ohjeistettu. Länsi-Uusimaa siitä uutisoi, Siinä puolueessa on demokratia sosialisoitu "viisaampien" päätettäväksi (sosiaalidemokraatit). RKP:n "harmoania" on taas sitä, että "vi alla". Äänestetään ohjeiden mukaan, vaikka ei tiedetä asiasta mitään. Tästä on Hangossa monta esimerkkiä, jossa merkkihenkilö on sanonut jälkeenpäin, että olisihan se asia ollutkin hyvä, jos olisin siihen perehtynyt, mutta...

        Suomessa on kansanvalta; yksi ääni jokaisella valtuutetulla. Sitä ääntä ei pidä antaa jonkin puoluepampun käyttöön. Sitä en äänestäjänä tarkoittanut enkä halua. Näin sdp:n ja rkp:n munattomat jäsenet kuitenkin tekevät ja muodostavat 60%:n enemmistön Hangossa. Kaksi puoluepamppua päättää ja loput vikisevät perässä. Vahinko vain, että noiden pamppujen asenne ja filosofia on ollut sellainen, että tuloksena on valtava velka, korkea veroaste ja väki vähenee. He eivät ole piitanneet taloudesta eikä hankolaisten hyvinvoinnista. Todella ylimielistä on se, että 16. eniten ääniä saanut on valituttanut itsensä ykköspaikalle. Formuloissa ollaan silloin takaruudussa eikä paalupaikalla!

        Milloin tulee muutos tilanteeseen? Muutoksen ajureita ovat pakko, valistunut johtaja tai lopen kyllästynyt kansa.


    • Miljoonatsinnetänne

      Voivoi. Keslkusteluladun nosto ????? Peppureikäjuttu ja " Samalla tehdään 27 miljoonalla kallioleikkauksia ja satamakenttää kaupungin keskustaan.". Sama Huuhaata.

    • Anonyymi

      Spebbans vali vali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe