Metsäyhtymä ja kiinteistö

UusiVanhaTalo

Meillä on kahden hengen metsäyhtymä, joka omistaa yhden metsäpalstan. Meillä kahdella on myös talo, jonka omistamme puoliksi. Nyt huomasin kiinteistöveropaperista, että verottaja on laittanut ko. talon omistajaksi metsäyhtymän, vaikka talon omistus meni niin, että mies omisti sen jo puoliksi entisen vaimonsa kanssa jonka osuuden minä sitten ostin tältä eksältä. Me emme ole miehen kansssa naimisissa emmekä asu avoliitossa, omistamme vain yhdessä ko. kunnnostamamme talon ja metsäpalstan. Mikä olisi verotuksellisesti järkevää vai onko mitään väliä, tuo verottajan tekemä tulkinta omistuksesta vai niin kuin oikeasti on ? Puuttumatta siihen, miksi tilanne on niin kuin se on .

2

642

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdgfhfgf

      Kun useampi kuin yksi ihminen omistaa kiinteistön, se on verottajan silmissä (verotus)yhtymä. Tämä koskee ihan yhtä lailla metsää kuin taloakin. Ainut poikkeus on puolisojen yhteisomistus, mutta silloinkin verotus tapahtuu kuin yhtymässä. Kun samat ihmiset omistavat samoilla omistusosuuksilla useamman kiinteistön, ne kuuluvat samaan yhtymään.

      Jos talosta ei tule tuloa eikä vähennyskelpoisia menoja, sen kuulumisella samaan verotusyhtymään ei liene mitään merkitystä. Jos talosta tulee esim. vuokratuloa ja siihen kuuluvat vähennykset, sen verotus tapahtuu samalla tavalla kuin metsän kohdallakin: yhtymä tekee veroilmoituksen, mutta yhtymän tulos jaetaan omistusoikeuksien suhteessa yhtymän osakkaille.

      • UusiVanhaTalo

        Kiitos asiallisesta kommentista ja hyvästä selvityksestä ! Hyvää kesän jatkoa sinulle !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1674
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe