Epäonnisstunut kloonaus

M_M

Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?
Tappavat olion vai kantavat siitä vastuun luonnolliseen kuolemaan?
Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.
Onnistuneet olisi tuotu esille torvisoiton kaikuessa.

13

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.

      Tiukka mutu ei ehkä ole kuitenkaan se paras mahdollinen peruste elämänkatsomukselle.

      Se, mitä tiedemiehet tuollaisessa tilanteessa tekisivät, riippuu sekä tiedemiehistä, että vallitsevasta lainsäädännöstä. Koska ihmisiä ei kloonata, ei liene mitään yleistä prosessia virheiden käsittelyynkään.

      • M-M

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!


      • M-M kirjoitti:

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!


      • M_M kirjoitti:

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?

        Esitin alussa kysymyksen siinä mielessä, että halusin kuulla moraalisia näkökohtia puolesta ja vastaan. En niinkään onko kloonausta tapahtunut vai ei.
        Minulla on aika paljon filmejä, jotka käsittelevät asiaa.
        On yrityksiä saada rakas omainen kloonattua ja lukenut tiedemiesten itsensä lausuntoja kuin se olisi jo tapahtunutta, mutta salattu useasta syystä.
        Toinen asiaan liittyvä on robottien varustelu tunteilla ja siitä seuraavaa vastuuta meille ihmisille.
        Mutta eipä asia muita kiinnosta kuin yhtä, joka vatkaa sen sairaaksi mielikuvitukseksi.
        Ei mieltä jatkaa vastailua "eipä-joopas-tyyliin".
        Eettiset arvot ovat liian vaativia keskustelunaiheita "Arvot ja etiikka"-foorumilla.


    • pölhöö

      Aloittaja on ihan kuutamolla siihen, mihin ihmisen kloonausta on tarkoitus käyttää. Jos ihmisen kloonaaminen olisi sallittua, sitä käytettäisiin eräänä lisääntymisen metodina. Tarkoitus ei kloonata mitään "rakkaita" ihmisiä uudestaan henkiin, eikä sellainen olisi edes mahdollistakaan, koska kloonatulla ihmisellä ei ole enää sitä persoonaa, mitä oli alkuperäisellä ihmisella. Ihmisen persoonallisuutta ei voida siis palauttaa (henkiin) millään kloonauksen menetelmällä.

      Ihmisen kloonaus olisi hyvä menetelmä eräänä lisääntymiskeinona ihmiskunnalle. Kaikki eivät kykene lisääntymään luomumenetelmällä ja jo nyt on havaittu länsimaissa, että miesten siittiötuotanto on huomattavasti heikentynyt. Miesten kyky lisääntyä (luomusti) heikkenee.

      Koska kloonauksessa yksilön genomi siirtyy sellaisenaan jälkeläiselle, ihmislajin monimuotoisuus heikkenisi, jos kloonausta käytettäsiin pääasiallisena lisääntymiskeinona. Sen vuoksi pitää ihmiskunnalla olla myös muita lisääntymiskeinoja käytössä.

    • "Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?"

      Monesti on käynyt niin, että valkoinen mies on yrittänyt kloonata itsensä valkoisen vnaisen kanssa.
      Ulos on kuitenkin muljahtanut hymyilevä kikkarapää.
      Tämä tarkoittaa, että jeesus elää.

      • oletkohanklooni

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.


      • oletkohanklooni kirjoitti:

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.

        "Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan. "

        Tohtori Sykerö on pomppukeppeilyn aatami :-)


    • puhutaaspuhki

      Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona?

      • "Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona? "

        Koska humanoideilla ei ole sielua, ne ovat vain materiaa :-)


    • Kloonattu_Jeesus

      Jos kyseessä olisi tilaustyö niin virheellinen klooni myytäisiin johonkin muuhun käyttöön ja aloitettaisiin uudestaan. Ei maksavalle asiakkaalle voi myydä viallista tuotetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe