Epäonnisstunut kloonaus

M_M

Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?
Tappavat olion vai kantavat siitä vastuun luonnolliseen kuolemaan?
Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.
Onnistuneet olisi tuotu esille torvisoiton kaikuessa.

13

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.

      Tiukka mutu ei ehkä ole kuitenkaan se paras mahdollinen peruste elämänkatsomukselle.

      Se, mitä tiedemiehet tuollaisessa tilanteessa tekisivät, riippuu sekä tiedemiehistä, että vallitsevasta lainsäädännöstä. Koska ihmisiä ei kloonata, ei liene mitään yleistä prosessia virheiden käsittelyynkään.

      • M-M

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!


      • M-M kirjoitti:

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!


      • M_M kirjoitti:

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?

        Esitin alussa kysymyksen siinä mielessä, että halusin kuulla moraalisia näkökohtia puolesta ja vastaan. En niinkään onko kloonausta tapahtunut vai ei.
        Minulla on aika paljon filmejä, jotka käsittelevät asiaa.
        On yrityksiä saada rakas omainen kloonattua ja lukenut tiedemiesten itsensä lausuntoja kuin se olisi jo tapahtunutta, mutta salattu useasta syystä.
        Toinen asiaan liittyvä on robottien varustelu tunteilla ja siitä seuraavaa vastuuta meille ihmisille.
        Mutta eipä asia muita kiinnosta kuin yhtä, joka vatkaa sen sairaaksi mielikuvitukseksi.
        Ei mieltä jatkaa vastailua "eipä-joopas-tyyliin".
        Eettiset arvot ovat liian vaativia keskustelunaiheita "Arvot ja etiikka"-foorumilla.


    • pölhöö

      Aloittaja on ihan kuutamolla siihen, mihin ihmisen kloonausta on tarkoitus käyttää. Jos ihmisen kloonaaminen olisi sallittua, sitä käytettäisiin eräänä lisääntymisen metodina. Tarkoitus ei kloonata mitään "rakkaita" ihmisiä uudestaan henkiin, eikä sellainen olisi edes mahdollistakaan, koska kloonatulla ihmisellä ei ole enää sitä persoonaa, mitä oli alkuperäisellä ihmisella. Ihmisen persoonallisuutta ei voida siis palauttaa (henkiin) millään kloonauksen menetelmällä.

      Ihmisen kloonaus olisi hyvä menetelmä eräänä lisääntymiskeinona ihmiskunnalle. Kaikki eivät kykene lisääntymään luomumenetelmällä ja jo nyt on havaittu länsimaissa, että miesten siittiötuotanto on huomattavasti heikentynyt. Miesten kyky lisääntyä (luomusti) heikkenee.

      Koska kloonauksessa yksilön genomi siirtyy sellaisenaan jälkeläiselle, ihmislajin monimuotoisuus heikkenisi, jos kloonausta käytettäsiin pääasiallisena lisääntymiskeinona. Sen vuoksi pitää ihmiskunnalla olla myös muita lisääntymiskeinoja käytössä.

    • "Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?"

      Monesti on käynyt niin, että valkoinen mies on yrittänyt kloonata itsensä valkoisen vnaisen kanssa.
      Ulos on kuitenkin muljahtanut hymyilevä kikkarapää.
      Tämä tarkoittaa, että jeesus elää.

      • oletkohanklooni

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.


      • oletkohanklooni kirjoitti:

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.

        "Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan. "

        Tohtori Sykerö on pomppukeppeilyn aatami :-)


    • puhutaaspuhki

      Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona?

      • "Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona? "

        Koska humanoideilla ei ole sielua, ne ovat vain materiaa :-)


    • Kloonattu_Jeesus

      Jos kyseessä olisi tilaustyö niin virheellinen klooni myytäisiin johonkin muuhun käyttöön ja aloitettaisiin uudestaan. Ei maksavalle asiakkaalle voi myydä viallista tuotetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2121
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1399
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1366
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1233
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      927
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      161
      819
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      796
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      716
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      712
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      665
    Aihe