Epäonnisstunut kloonaus

M_M

Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?
Tappavat olion vai kantavat siitä vastuun luonnolliseen kuolemaan?
Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.
Onnistuneet olisi tuotu esille torvisoiton kaikuessa.

13

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > Olen varma, että ihmisiäkin on kloonattu jossain vähemmällä onnistumisella.

      Tiukka mutu ei ehkä ole kuitenkaan se paras mahdollinen peruste elämänkatsomukselle.

      Se, mitä tiedemiehet tuollaisessa tilanteessa tekisivät, riippuu sekä tiedemiehistä, että vallitsevasta lainsäädännöstä. Koska ihmisiä ei kloonata, ei liene mitään yleistä prosessia virheiden käsittelyynkään.

      • M-M

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!


      • M-M kirjoitti:

        Sinisilmäinen Rotta! Lait muutetaan joka päivä vaihdellen tarpeitten mukaan!
        Kuinka moni tiedemies on osoittautunut moraalittomaksi kuuluisuuden himoitsijaksi!

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Lakeja muutetaan aika harvoin, varsinkin mitä esimerkiksi ihmisten kloonaukseen tulee. Ja jos tiedemiehet olisivat moraalittomia kuuluisuuden himoajia, eivätkö he huutaisi talojen katolla, jos onnistuisivat kloonaamaan ihmisen. Se ettei huutelua kuulu, kertonee siitä ettei tätä tapahdu.

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!


      • M_M kirjoitti:

        Tai että he ovat epäonnistuneet ja hävittäneet jälkensä!

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?


      • M_M
        TheRat kirjoitti:

        Mutta miksi toisaalta edes yrittää, jos onnistumista ei voisi raportoida? Ja toisaalta, tieteessä myös epäonnistuminen on tulos, josta yleensä raportoidaan, eli jos tuo olisi laillista, miksei raportoida epäonnistumisia?

        Aika paksua salaliittoteoriaa nyt haet. Miksi?

        Esitin alussa kysymyksen siinä mielessä, että halusin kuulla moraalisia näkökohtia puolesta ja vastaan. En niinkään onko kloonausta tapahtunut vai ei.
        Minulla on aika paljon filmejä, jotka käsittelevät asiaa.
        On yrityksiä saada rakas omainen kloonattua ja lukenut tiedemiesten itsensä lausuntoja kuin se olisi jo tapahtunutta, mutta salattu useasta syystä.
        Toinen asiaan liittyvä on robottien varustelu tunteilla ja siitä seuraavaa vastuuta meille ihmisille.
        Mutta eipä asia muita kiinnosta kuin yhtä, joka vatkaa sen sairaaksi mielikuvitukseksi.
        Ei mieltä jatkaa vastailua "eipä-joopas-tyyliin".
        Eettiset arvot ovat liian vaativia keskustelunaiheita "Arvot ja etiikka"-foorumilla.


    • pölhöö

      Aloittaja on ihan kuutamolla siihen, mihin ihmisen kloonausta on tarkoitus käyttää. Jos ihmisen kloonaaminen olisi sallittua, sitä käytettäisiin eräänä lisääntymisen metodina. Tarkoitus ei kloonata mitään "rakkaita" ihmisiä uudestaan henkiin, eikä sellainen olisi edes mahdollistakaan, koska kloonatulla ihmisellä ei ole enää sitä persoonaa, mitä oli alkuperäisellä ihmisella. Ihmisen persoonallisuutta ei voida siis palauttaa (henkiin) millään kloonauksen menetelmällä.

      Ihmisen kloonaus olisi hyvä menetelmä eräänä lisääntymiskeinona ihmiskunnalle. Kaikki eivät kykene lisääntymään luomumenetelmällä ja jo nyt on havaittu länsimaissa, että miesten siittiötuotanto on huomattavasti heikentynyt. Miesten kyky lisääntyä (luomusti) heikkenee.

      Koska kloonauksessa yksilön genomi siirtyy sellaisenaan jälkeläiselle, ihmislajin monimuotoisuus heikkenisi, jos kloonausta käytettäsiin pääasiallisena lisääntymiskeinona. Sen vuoksi pitää ihmiskunnalla olla myös muita lisääntymiskeinoja käytössä.

    • "Mitä tiedemiehet tekevät tapauksessa, jossa rakkaan ihmisen kloonaus on epäonnistunut?"

      Monesti on käynyt niin, että valkoinen mies on yrittänyt kloonata itsensä valkoisen vnaisen kanssa.
      Ulos on kuitenkin muljahtanut hymyilevä kikkarapää.
      Tämä tarkoittaa, että jeesus elää.

      • oletkohanklooni

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.


      • oletkohanklooni kirjoitti:

        Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan.

        "Joku loikkii jokapuolella hälmöillä kommenteillaan. "

        Tohtori Sykerö on pomppukeppeilyn aatami :-)


    • puhutaaspuhki

      Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona?

      • "Yhtälailla voi kysyä olisiko humanoidi muualta avaruudesta käsitettävä ikäänkuin materiana josta SE koostuu vaiko elävänä olentona? "

        Koska humanoideilla ei ole sielua, ne ovat vain materiaa :-)


    • Kloonattu_Jeesus

      Jos kyseessä olisi tilaustyö niin virheellinen klooni myytäisiin johonkin muuhun käyttöön ja aloitettaisiin uudestaan. Ei maksavalle asiakkaalle voi myydä viallista tuotetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe